Chipbedrijven onder druk op negatief Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak stond dinsdag in het rood door flinke koersverliezen voor de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. Een tegenvallend bericht over Apple zorgde voor koersdruk in de chipsector. Volgens persbureau Bloomberg gaat de iPhonemaker volgend jaar minder mensen aannemen en strenger op de kosten letten omdat het bedrijf zich wil voorbereiden op een economische neergang.
Ook gaat de aandacht uit naar de Russische gasleveringen aan Europa. Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom stelt door overmacht niet voldoende gas te kunnen leveren aan klanten. Gazprom levert al enige tijd minder gas, met name via de gaspijplijn Nord Stream die vanwege onderhoud stilligt. De pijpleiding zal later deze week weer in gebruik worden genomen. In Europa wordt echter gevreesd dat Rusland de pijpleiding zal dichthouden als antwoord op de sancties tegen het land vanwege de oorlog in Oekraïne.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent in de min op 677,28 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 903,35 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden 0,2 procent. Londen won een fractie.
EDF
Chiptoeleverancier ASMI en chipmachinemaker ASML, die beide woensdag met cijfers komen, zakten 3,3 procent en 1,2 procent. Besi, dat donderdag de boeken opent, verloor 3,3 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway bleef ongewijzigd na de koerswinst van ruim 8 procent een dag eerder. ING en verzekeraar NN Group waren de sterkste stijgers, met winsten tot 1 procent.
In Parijs steeg EDF 15 procent. De Franse overheid maakte de details bekend van haar plan om het energiebedrijf volledig te nationaliseren. De Franse regering biedt 12 euro per aandeel, ofwel 9,7 miljard euro in totaal, voor de resterende aandelen die het nog niet bezit. De Franse treinfabrikant Alstom zakte 6 procent na tegenvallende resultaten.
SAS
In Stockholm zette SAS (plus 5 procent) de opmars voort na een koerssprong van dik 20 procent een dag eerder. De noodlijdende Scandinavische luchtvaartmaatschappij heeft een akkoord bereikt met de pilotenvakbonden, waardoor een staking die vijftien dagen duurde tot een eind komt. Door de staking stond het voortbestaan van SAS op het spel.
De euro steeg tot 1,0243 dollar, van 1,0160 dollar een dag eerder. De stijging volgde op berichten dat de Europese Centrale Bank de rente donderdag mogelijk met 0,5 procentpunt gaat verhogen in plaats van met 0,25 procentpunt. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 102,28 dollar. Brentolie daalde 0,6 procent in prijs tot 105,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag overwegend lager gesloten. Stevige verliezen bij grote technologiebedrijven, waaronder SpaceX, overschaduwden het optimisme over de voortgang van de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursindex in Amsterdam, is de week begonnen met een nieuw slotrecord. Na een daling aan het eind van vorige week toonden beleggers zich, mede door de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, weer positiever.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vraag naar airconditioners is sinds vorige week "explosief" gestegen, meldt Techniek Nederland. Volgens de installatiebrancheorganisatie melden sommige installateurs in de afgelopen dagen vier keer zoveel aanvragen vergeleken met de weken ervoor.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Telecomprovider Odido heeft maandagmiddag last van een storing, blijkt uit duizenden meldingen op Allestoringen. Meerdere personen melden problemen met internetverbindingen en zeggen niet te kunnen bellen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben maandag aangekondigd bepaalde sancties tegen Iran tijdelijk op te schorten. Daardoor kan de Islamitische Republiek tot en met 21 augustus ruwe olie en aanverwante producten produceren, verkopen en leveren.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York kwamen maandag bij de opening nauwelijks in beweging. Beleggers op Wall Street keerden terug van een lang weekend, want vrijdag waren de Amerikaanse beurzen dicht voor Juneteenth, waarbij de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten wordt herdacht. Handelaren volgden verder de ontwikkelingen rond de vredesgesprekken tussen Iran en de VS. De olieprijzen gingen omlaag.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Meer dan de helft van de Schipholbeveiligers heeft te weinig tijd om veiligheidsprocedures goed uit te voeren. Dat concludeert FNV op basis van een analyse van bijna tweehonderd klachten die de vakbond ontving. FNV opende vorige maand een meldpunt voor de duizenden beveiligers op de luchthaven die zijn overgegaan naar een andere werkgever door de nieuwe aanbesteding van de beveiliging.
8 uur geleden