Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven onder druk op negatief Damrak

Chipbedrijven onder druk op negatief Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak stond dinsdag in het rood door flinke koersverliezen voor de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. Een tegenvallend bericht over Apple zorgde voor koersdruk in de chipsector. Volgens persbureau Bloomberg gaat de iPhonemaker volgend jaar minder mensen aannemen en strenger op de kosten letten omdat het bedrijf zich wil voorbereiden op een economische neergang.

Ook gaat de aandacht uit naar de Russische gasleveringen aan Europa. Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom stelt door overmacht niet voldoende gas te kunnen leveren aan klanten. Gazprom levert al enige tijd minder gas, met name via de gaspijplijn Nord Stream die vanwege onderhoud stilligt. De pijpleiding zal later deze week weer in gebruik worden genomen. In Europa wordt echter gevreesd dat Rusland de pijpleiding zal dichthouden als antwoord op de sancties tegen het land vanwege de oorlog in Oekraïne.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent in de min op 677,28 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 903,35 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden 0,2 procent. Londen won een fractie.

EDF

Chiptoeleverancier ASMI en chipmachinemaker ASML, die beide woensdag met cijfers komen, zakten 3,3 procent en 1,2 procent. Besi, dat donderdag de boeken opent, verloor 3,3 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway bleef ongewijzigd na de koerswinst van ruim 8 procent een dag eerder. ING en verzekeraar NN Group waren de sterkste stijgers, met winsten tot 1 procent.

In Parijs steeg EDF 15 procent. De Franse overheid maakte de details bekend van haar plan om het energiebedrijf volledig te nationaliseren. De Franse regering biedt 12 euro per aandeel, ofwel 9,7 miljard euro in totaal, voor de resterende aandelen die het nog niet bezit. De Franse treinfabrikant Alstom zakte 6 procent na tegenvallende resultaten.

SAS

In Stockholm zette SAS (plus 5 procent) de opmars voort na een koerssprong van dik 20 procent een dag eerder. De noodlijdende Scandinavische luchtvaartmaatschappij heeft een akkoord bereikt met de pilotenvakbonden, waardoor een staking die vijftien dagen duurde tot een eind komt. Door de staking stond het voortbestaan van SAS op het spel.

De euro steeg tot 1,0243 dollar, van 1,0160 dollar een dag eerder. De stijging volgde op berichten dat de Europese Centrale Bank de rente donderdag mogelijk met 0,5 procentpunt gaat verhogen in plaats van met 0,25 procentpunt. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 102,28 dollar. Brentolie daalde 0,6 procent in prijs tot 105,59 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Restaurantbezoek wordt komend jaar duurder, verwacht FSIN

EDE (ANP) - De prijzen in Nederlandse restaurants en cafés zullen volgend jaar stijgen, verwacht het FoodService Instituut Nederland (FSIN). Ook dit jaar ziet het kennisinstituut een toename van de prijzen in de horecasector en bij supermarkten en speciaalzaken. Dat zorgt ervoor dat de consument kritischer is geworden, stelt FSIN-directeur Patrick Bramer.

1 uur geleden
NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod

UTRECHT (ANP) - Makelaarsvereniging NVM verwacht dat de huizenmarkt voorlopig nog krap zal blijven voor kopers, ondanks het gegroeide aanbod van bestaande huizen in het afgelopen kwartaal vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat heeft voorzitter van de vakgroep NVM Wonen Lana Goutsmits-Gerssen donderdag gezegd tijdens het toelichten van de ontwikkelingen op de woningmarkt in het derde kwartaal.

2 uur geleden
Persoonsgegevens buitgemaakt bij cyberaanval kledingsite ASOS

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse onlinemodewinkel ASOS meldt dat bij een cyberaanval eerder deze week persoonlijke gegevens van klanten zijn buitgemaakt, waaronder namen en contactgegevens. Dat blijkt uit het eerste onderzoek van het bedrijf.

2 uur geleden
Japans modewinkelconcern achter Uniqlo op weg om H&M in te halen

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van Uniqlo, Fast Retailing, is op weg om H&M in te halen als het op een na grootste modewinkelconcern ter wereld. Dankzij winkelopeningen in Europa en Noord-Amerika en relatief eenvoudig ogende kleding die goed aanslaat, stegen de opbrengsten voor de Japanse retailer in een jaar tijd met 17 procent.

2 uur geleden
Sjoerdsma verwacht geen algeheel akkoord na overleg EU en China

DEN HAAG (ANP) - De EU en China bereiken geen "allesomvattend akkoord", verwacht minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66). Dat zei hij donderdag in de Tweede Kamer over het overleg dat de twee blokken momenteel in Beijing voeren.

2 uur geleden
Duitsland verdubbelt groeivooruitzicht economie voor dit jaar

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft zijn verwachtingen voor de economische groei voor dit jaar ruim verdubbeld, na een beter dan verwachte eerste jaarhelft. Dat komt met name door een sterke export en grote overheidsinvesteringen, die zwakke consumentenbestedingen compenseren.

2 uur geleden
Makelaars zien vaker vertraging huizenbouw om vol stroomnet

UTRECHT (ANP) - Makelaars merken dat steeds meer woningbouwprojecten vertraging oplopen door het volle stroomnet, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). "Netcongestie werd eerder als een toekomstig scenario genoemd, maar inmiddels zien makelaars dat bij ongeveer een kwart van de projecten vertraging ontstaat door netcongestie", aldus Lana Goutsmits-Gerssen, voorzitter van de vakgroep NVM Wonen. Ze zei dat donderdag tijdens de presentatie over de ontwikkelingen op de woningmarkt in het afgelopen kwartaal.

3 uur geleden