Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven onder druk op negatief Damrak

Chipbedrijven onder druk op negatief Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak stond dinsdag in het rood door flinke koersverliezen voor de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. Een tegenvallend bericht over Apple zorgde voor koersdruk in de chipsector. Volgens persbureau Bloomberg gaat de iPhonemaker volgend jaar minder mensen aannemen en strenger op de kosten letten omdat het bedrijf zich wil voorbereiden op een economische neergang.

Ook gaat de aandacht uit naar de Russische gasleveringen aan Europa. Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom stelt door overmacht niet voldoende gas te kunnen leveren aan klanten. Gazprom levert al enige tijd minder gas, met name via de gaspijplijn Nord Stream die vanwege onderhoud stilligt. De pijpleiding zal later deze week weer in gebruik worden genomen. In Europa wordt echter gevreesd dat Rusland de pijpleiding zal dichthouden als antwoord op de sancties tegen het land vanwege de oorlog in Oekraïne.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent in de min op 677,28 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 903,35 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden 0,2 procent. Londen won een fractie.

EDF

Chiptoeleverancier ASMI en chipmachinemaker ASML, die beide woensdag met cijfers komen, zakten 3,3 procent en 1,2 procent. Besi, dat donderdag de boeken opent, verloor 3,3 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway bleef ongewijzigd na de koerswinst van ruim 8 procent een dag eerder. ING en verzekeraar NN Group waren de sterkste stijgers, met winsten tot 1 procent.

In Parijs steeg EDF 15 procent. De Franse overheid maakte de details bekend van haar plan om het energiebedrijf volledig te nationaliseren. De Franse regering biedt 12 euro per aandeel, ofwel 9,7 miljard euro in totaal, voor de resterende aandelen die het nog niet bezit. De Franse treinfabrikant Alstom zakte 6 procent na tegenvallende resultaten.

SAS

In Stockholm zette SAS (plus 5 procent) de opmars voort na een koerssprong van dik 20 procent een dag eerder. De noodlijdende Scandinavische luchtvaartmaatschappij heeft een akkoord bereikt met de pilotenvakbonden, waardoor een staking die vijftien dagen duurde tot een eind komt. Door de staking stond het voortbestaan van SAS op het spel.

De euro steeg tot 1,0243 dollar, van 1,0160 dollar een dag eerder. De stijging volgde op berichten dat de Europese Centrale Bank de rente donderdag mogelijk met 0,5 procentpunt gaat verhogen in plaats van met 0,25 procentpunt. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 102,28 dollar. Brentolie daalde 0,6 procent in prijs tot 105,59 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Bloomberg: Cruz zegt dat Witte Huis export diesel niet verbiedt

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft toezeggingen gedaan dat de regering-Trump de export van Amerikaanse diesel niet gaat verbieden. Dat heeft senator Ted Cruz gezegd tegen kopstukken uit de Amerikaanse raffinagesector, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden die op de hoogte zijn van het gesprek.

49 minuten geleden
Reisorganisatie past routes aan om overstromingen Bangkok

BANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.

2 uur geleden
China en VS gaan 'communicatiekanaal' voor AI-incidenten opzetten

WASHINGTON (ANP/AFP) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om een "communicatiekanaal" op te zetten voor incidenten met kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt in een persbericht na het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de VS.

3 uur geleden
Gemiddelde adviesprijs benzine loopt iets verder op

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.

4 uur geleden
Grote Italiaanse bank voor miljoenen opgelicht met AI-misleiding

MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.

13 uur geleden
EU-commissaris waarschuwt landen voor energieprijscrisis

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.

14 uur geleden
Wall Street sluit hoger om hoop op einde oorlog Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.

14 uur geleden