Chipbedrijven onder druk in opverende AEX, Just Eat bovenaan
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden vrijdag onder druk in de AEX-index, die licht opveerde onder aanvoering van maaltijdbezorger Just Eat Takeaway. Beleggers reageerden op tegenvallende verwachtingen van de Amerikaanse chipfabrikant Micron Technology. Ook meldde het Aziatische vakblad DigiTimes op basis van ingewijden dat grote klanten van de Taiwanese chipmaker TSMC hun orders bij het bedrijf voor de tweede jaarhelft hebben teruggeschroefd.
De stemming op de beurzen bleef ook op de eerste dag van juli voorzichtig. Statistiekbureau Eurostat meldde dat de inflatie in het eurogebied in juni verder is opgelopen tot een nieuw record van 8,6 procent. Om de sterke prijsstijgingen te bestrijden zijn veel centrale banken begonnen om de rentes te verhogen en de hogere leenkosten zouden tot een recessie kunnen leiden. De Europese Centrale Bank (ECB) zal later deze maand ook voor het eerst in meer dan tien jaar de rente gaan verhogen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,2 procent in de plus op 660,62 punten. De MidKap won 0,5 procent tot 907,61 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,6 procent.
Philips
Naast ASMI, Besi en ASML, die tot 4,7 procent verloren, stond ook Philips in de staartgroep met een min van bijna 2 procent. De terugroepactie van de apparaten tegen slaapapneu van het zorgtechnologiebedrijf verloopt volgens Het Financieele Dagblad zeer moeizaam. Just Eat Takeaway dikte 4 procent aan. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd eerder deze week nog hard afgestraft na een negatief analistenrapport van Berenberg.
In de MidKap ging luchtvaartcombinatie Air France-KLM aan kop met een winst van bijna 4 procent. Flitshandelaar Flow Traders sloot de rij met een verlies van 4 procent. Boskalis bleef ongewijzigd. De baggeraar herhaalde het overnamebod van investeerder HAL (plus 0,7 procent) niet aan te bevelen en dat aandeelhouders zelf moeten besluiten of ze het accepteren.
Siemens
Airbus steeg 3,5 procent in Parijs. De vliegtuigfabrikant heeft een grote order gekregen van luchtvaartmaatschappij China Eastern Airlines. In Frankfurt verloor Siemens 0,3 procent. Het technologieconcern schrijft 2,8 miljard euro af op zijn belang in energiebedrijf Siemens Energy (plus 2 procent) door de forse waardedaling van de onderneming.
De euro was 1,0461 dollar waard, tegenover 1,0469 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,5 procent meer op 107,38 dollar. Brentolie werd 1,7 procent duurder op 110,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
11 uur geleden