Chipbedrijven omlaag op negatief gestemd Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML en Besi hoorden maandag bij de sterkere dalers op het Damrak. Vorige week boekten die concerns nog flinke koerswinsten, die volgden op de opmars van de Amerikaanse chipsector. Zo won het aandeel van beurslieveling Nvidia op Wall Street vorige week bijna 16 procent. Maandag was de stemming op de beursvloeren overwegend negatief. Beleggers zijn in afwachting van een week vol rentebesluiten, onder meer van de Amerikaanse Federal Reserve en de Bank of England.
ASML en Besi verloren bij het slot van de handelsdag tot 1,9 procent, branchegenoot ASMI boekte een nipte winst. De AEX-index, de hoofdindex op het Damrak, daalde 0,4 procent tot 895,75 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen, verloor ook 0,4 procent, tot 888,55 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten bij het slot tot 0,4 procent.
Woensdag besluit de Amerikaanse Federal Reserve of de rente in de Verenigde Staten wordt aangepast. Over het algemeen wordt verwacht dat de centrale bank de rente in het land voor het eerst sinds 2020 gaat verlagen. Naast het rentebesluit van de Fed vergaderen de centrale banken van Japan en China later deze week ook over de rentetarieven. Ook de Bank of England en de Turkse centrale bank nemen deze week een rentebesluit. De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagde afgelopen week al het rentetarief in de eurozone om het kwakkelende economische herstel aan te jagen.
Adyen
Betaalbedrijf Adyen sloot de rij in de AEX met een min van 2,1 procent. Ook verffabrikant AkzoNobel stond onderaan en zakte 1,4 procent. ABN AMRO voerde de stijgers aan met een plus van 1,8 procent.
Bij de middelgrote fondsen eindigde AMG bovenaan. De metalenspecialist ging de handelsdag uit met een winst van 4,4 procent. Sportschoolketen Basic-Fit eindigde onderaan met een min van 2,5 procent.
Ebusco
Ebusco zakte verder. De geplaagde Brabantse fabrikant van elektrische bussen kreeg vorige week al flinke koersverliezen te verwerken en eindigde maandag onderaan de rij van kleinere beursfondsen. Het bedrijf kampt onder meer met productieproblemen. Het aandeel werd door beleggers 4,4 procent lager gezet.
De euro was 1,1120 dollar waard, tegen 1,1083 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen verder omhoog, na de sterke opmars vorige week. Een vat Amerikaanse olie kostte bijna 2 procent meer op 69,99 dollar. Brentolie werd 1,6 procent duurder op 72,74 dollar.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
15 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
17 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
19 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
20 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
21 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
1 dag geleden