Chipbedrijven omlaag op Damrak, AEX sluit met kleine winst
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML waren de grootste verliezers maandag bij de hoofdfondsen op het Damrak. De AEX, de hoofdbeursgraadmeter in Amsterdam, sloot de handelsdag met een kleine winst af, nadat maandagochtend kort na de opening nog een verlies genoteerd werd. Verzekeraar ASR en het Italiaanse investeringsbedrijf Exor voerden de stijgers aan.
De AEX noteerde bij het slot van de beurs 0,1 procent hoger op 926,40 punten. Vorige week donderdag tikte de hoofdindex nog een nieuw slotrecord aan, maar ging het weekend uiteindelijk met een verlies in. De MidKap steeg 1,2 procent tot 890,69 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen noteerden plussen tot 1 procent.
Besi, ASML en ASMI leverden tot 2,7 procent in. De chipbedrijven zakten in navolging van branchegenoot Nvidia op de New Yorkse beurs. Het AI-chipbedrijf was vorige week even het waardevolste bedrijf ter wereld, maar zakte in de afgelopen twee handelsdagen bijna 7 procent. Maandag ging Nvidia in New York verder omlaag en verloor 5 procent.
Exor
Exor won 2,2 procent in de AEX, ASR ging aan kop met een winst van ruim 2,5 procent. Prosus deed maandag de boeken open. De techinvesteerder boekte het afgelopen boekjaar voor het eerst een winst met zijn e-commerceactiviteiten. De totale omzet steeg met 19 procent en analisten spraken van sterke resultaten. Bij het slot van de beurs in Amsterdam werd het aandeel desondanks 0,2 procent lager gezet.
Beleggers kijken deze week verder uit naar een belangrijk inflatiecijfer uit de Verenigde Staten dat vrijdag komt. Voor de Amerikaanse Federal Reserve is dit cijfer de belangrijkste graadmeter voor de prijsontwikkeling en is daarom van groot belang voor het rentebeleid van de Fed.
Basic-Fit
Bij de middelgrote fondsen voerde sportschoolketen Basic-Fit de stijgers aan, met een winst van 3,7 procent, nipt gevolgd door het Spaanse investeringsplatform Allfunds. De aanbieder van postkluisjes InPost leverde de winst van eerder op de dag in en ging de handelsdag uit met een min van 0,7 procent. Van Lanschot Kempen voerde de schaarse dalers in de MidKap aan. De bank werd 1,7 procent lager gezet.
De euro was 1,0724 dollar waard, tegen 1,0693 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 81,55 dollar. Brentolie werd ook 0,8 procent duurder op 85,94 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen liepen in de nacht van zondag op maandag op na de mededeling van de Amerikaanse president Donald Trump dat een Iraans vredesvoorstel "volkomen onacceptabel" is. Amerikaanse olie werd ruim 4 procent duurder en liep op naar ruim 99 dollar per vat. Een vat Brent, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging met ruim 3 procent in prijs omhoog tot zo'n 105 dollar per vat.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
15 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
19 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
21 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
21 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
22 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
1 dag geleden