Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven omlaag op Damrak, AEX sluit met kleine winst

Chipbedrijven omlaag op Damrak, AEX sluit met kleine winst

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML waren de grootste verliezers maandag bij de hoofdfondsen op het Damrak. De AEX, de hoofdbeursgraadmeter in Amsterdam, sloot de handelsdag met een kleine winst af, nadat maandagochtend kort na de opening nog een verlies genoteerd werd. Verzekeraar ASR en het Italiaanse investeringsbedrijf Exor voerden de stijgers aan.

De AEX noteerde bij het slot van de beurs 0,1 procent hoger op 926,40 punten. Vorige week donderdag tikte de hoofdindex nog een nieuw slotrecord aan, maar ging het weekend uiteindelijk met een verlies in. De MidKap steeg 1,2 procent tot 890,69 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen noteerden plussen tot 1 procent.

Besi, ASML en ASMI leverden tot 2,7 procent in. De chipbedrijven zakten in navolging van branchegenoot Nvidia op de New Yorkse beurs. Het AI-chipbedrijf was vorige week even het waardevolste bedrijf ter wereld, maar zakte in de afgelopen twee handelsdagen bijna 7 procent. Maandag ging Nvidia in New York verder omlaag en verloor 5 procent.

Exor

Exor won 2,2 procent in de AEX, ASR ging aan kop met een winst van ruim 2,5 procent. Prosus deed maandag de boeken open. De techinvesteerder boekte het afgelopen boekjaar voor het eerst een winst met zijn e-commerceactiviteiten. De totale omzet steeg met 19 procent en analisten spraken van sterke resultaten. Bij het slot van de beurs in Amsterdam werd het aandeel desondanks 0,2 procent lager gezet.

Beleggers kijken deze week verder uit naar een belangrijk inflatiecijfer uit de Verenigde Staten dat vrijdag komt. Voor de Amerikaanse Federal Reserve is dit cijfer de belangrijkste graadmeter voor de prijsontwikkeling en is daarom van groot belang voor het rentebeleid van de Fed.

Basic-Fit

Bij de middelgrote fondsen voerde sportschoolketen Basic-Fit de stijgers aan, met een winst van 3,7 procent, nipt gevolgd door het Spaanse investeringsplatform Allfunds. De aanbieder van postkluisjes InPost leverde de winst van eerder op de dag in en ging de handelsdag uit met een min van 0,7 procent. Van Lanschot Kempen voerde de schaarse dalers in de MidKap aan. De bank werd 1,7 procent lager gezet.

De euro was 1,0724 dollar waard, tegen 1,0693 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 81,55 dollar. Brentolie werd ook 0,8 procent duurder op 85,94 dollar per vat.

Meer uit Financieel

ABN AMRO verlaagt groeiverwachting economie om Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.

52 minuten geleden
Broadcom onderuit na resultaten, Dow-Jonesindex vestigt record

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.

2 uur geleden
Euroclear krijgt toegang tot berucht AI-model Mythos

BRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.

3 uur geleden
HSBC verdacht van hulp bij verduistering door centralebankbaas

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.

4 uur geleden
Amsterdam gunt contract IT-diensten aan KPN voor meer autonomie

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.

6 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam herstelt van dreun voor chipfondsen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.

7 uur geleden
EU past normen voor banken tijdelijk aan om concurrentiezorgen

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.

7 uur geleden