Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven omlaag op Damrak, AEX sluit met kleine winst

Chipbedrijven omlaag op Damrak, AEX sluit met kleine winst

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML waren de grootste verliezers maandag bij de hoofdfondsen op het Damrak. De AEX, de hoofdbeursgraadmeter in Amsterdam, sloot de handelsdag met een kleine winst af, nadat maandagochtend kort na de opening nog een verlies genoteerd werd. Verzekeraar ASR en het Italiaanse investeringsbedrijf Exor voerden de stijgers aan.

De AEX noteerde bij het slot van de beurs 0,1 procent hoger op 926,40 punten. Vorige week donderdag tikte de hoofdindex nog een nieuw slotrecord aan, maar ging het weekend uiteindelijk met een verlies in. De MidKap steeg 1,2 procent tot 890,69 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen noteerden plussen tot 1 procent.

Besi, ASML en ASMI leverden tot 2,7 procent in. De chipbedrijven zakten in navolging van branchegenoot Nvidia op de New Yorkse beurs. Het AI-chipbedrijf was vorige week even het waardevolste bedrijf ter wereld, maar zakte in de afgelopen twee handelsdagen bijna 7 procent. Maandag ging Nvidia in New York verder omlaag en verloor 5 procent.

Exor

Exor won 2,2 procent in de AEX, ASR ging aan kop met een winst van ruim 2,5 procent. Prosus deed maandag de boeken open. De techinvesteerder boekte het afgelopen boekjaar voor het eerst een winst met zijn e-commerceactiviteiten. De totale omzet steeg met 19 procent en analisten spraken van sterke resultaten. Bij het slot van de beurs in Amsterdam werd het aandeel desondanks 0,2 procent lager gezet.

Beleggers kijken deze week verder uit naar een belangrijk inflatiecijfer uit de Verenigde Staten dat vrijdag komt. Voor de Amerikaanse Federal Reserve is dit cijfer de belangrijkste graadmeter voor de prijsontwikkeling en is daarom van groot belang voor het rentebeleid van de Fed.

Basic-Fit

Bij de middelgrote fondsen voerde sportschoolketen Basic-Fit de stijgers aan, met een winst van 3,7 procent, nipt gevolgd door het Spaanse investeringsplatform Allfunds. De aanbieder van postkluisjes InPost leverde de winst van eerder op de dag in en ging de handelsdag uit met een min van 0,7 procent. Van Lanschot Kempen voerde de schaarse dalers in de MidKap aan. De bank werd 1,7 procent lager gezet.

De euro was 1,0724 dollar waard, tegen 1,0693 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 81,55 dollar. Brentolie werd ook 0,8 procent duurder op 85,94 dollar per vat.

Meer uit Financieel

ABN AMRO: mensen gaan minder vaak uit eten in restaurants

AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."

1 uur geleden
Jongerenbank BUUT laat tieners onder 16 als eerste mobiel betalen

AMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.

1 uur geleden
Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

3 uur geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

4 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

6 uur geleden
Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan om dataverzameling

MIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."

6 uur geleden
Beurzen verliezen na communicatiestop Iran, AEX wel licht hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.

7 uur geleden