Chipbedrijven leveren openingswinsten op Damrak weer in
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zagen dinsdag de openingswinsten weer snel verdampen op de Amsterdamse beurs. De chipsector werd maandag flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. ASML bleef vrijwel onveranderd. Branchegenoten Besi en ASMI verloren nu tot 1,3 procent, na de koersverliezen van tot 12 procent een dag eerder.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 899,44 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdindex maandag ruim onder de 900 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 833,90 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen wonnen tot 0,3 procent. Parijs verloor 0,2 procent.
Bierbrouwer Heineken, levensmiddelenconcern Unilever en dataleverancier RELX stonden in de kopgroep van de AEX, met winsten van ruim 1 procent. Randstad won 0,2 procent. De uitzender werd door zakenbank Jefferies op de kooplijst gezet.
ING
ING daalde 0,3 procent. De bank heeft een overeenkomst bereikt over de verkoop van de activiteiten in Rusland aan een in Moskou gevestigde investeerder. Sinds februari 2022 heeft ING geen nieuwe zaken meer gedaan met Russische bedrijven en de activiteiten teruggeschroefd. De verkoop zal naar verwachting leiden tot een boekverlies van ongeveer 400 miljoen euro.
Alfen steeg 4 procent in de MidKap. De energiespecialist tekende een overeenkomst met FlevoBESS voor de levering van een groot energieopslagsysteem nabij Dronten. NSI klom 8 procent. Het vastgoedbedrijf boekte in 2024 meer winst dan verwacht. Topman Bernd Stahli sprak van "uitstekende operationele resultaten" en stelt optimistisch te zijn over de vooruitzichten voor 2025.
Siemens Energy
In Frankfurt won SAP 0,4 procent. Het Duitse softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht, dankzij aanhoudende sterke prestaties van de cloudactiviteiten. Ook verhoogde SAP de verwachting voor dit jaar.
Siemens Energy steeg 3 procent, dankzij beter dan verwachte kwartaalcijfers. Het Duitse energiebedrijf kelderde een dag eerder 20 procent, door de vrees dat AI-toepassingen als DeepSeek minder energie nodig hebben dan gehoopt.
De euro was 1,0432 dollar waard, tegen 1,0495 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent duurder op 73,77 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 77,74 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
18 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
18 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
18 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
22 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
22 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
23 uur geleden