Chipbedrijven leveren openingswinsten op Damrak weer in
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zagen dinsdag de openingswinsten weer snel verdampen op de Amsterdamse beurs. De chipsector werd maandag flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. ASML bleef vrijwel onveranderd. Branchegenoten Besi en ASMI verloren nu tot 1,3 procent, na de koersverliezen van tot 12 procent een dag eerder.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 899,44 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdindex maandag ruim onder de 900 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 833,90 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen wonnen tot 0,3 procent. Parijs verloor 0,2 procent.
Bierbrouwer Heineken, levensmiddelenconcern Unilever en dataleverancier RELX stonden in de kopgroep van de AEX, met winsten van ruim 1 procent. Randstad won 0,2 procent. De uitzender werd door zakenbank Jefferies op de kooplijst gezet.
ING
ING daalde 0,3 procent. De bank heeft een overeenkomst bereikt over de verkoop van de activiteiten in Rusland aan een in Moskou gevestigde investeerder. Sinds februari 2022 heeft ING geen nieuwe zaken meer gedaan met Russische bedrijven en de activiteiten teruggeschroefd. De verkoop zal naar verwachting leiden tot een boekverlies van ongeveer 400 miljoen euro.
Alfen steeg 4 procent in de MidKap. De energiespecialist tekende een overeenkomst met FlevoBESS voor de levering van een groot energieopslagsysteem nabij Dronten. NSI klom 8 procent. Het vastgoedbedrijf boekte in 2024 meer winst dan verwacht. Topman Bernd Stahli sprak van "uitstekende operationele resultaten" en stelt optimistisch te zijn over de vooruitzichten voor 2025.
Siemens Energy
In Frankfurt won SAP 0,4 procent. Het Duitse softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht, dankzij aanhoudende sterke prestaties van de cloudactiviteiten. Ook verhoogde SAP de verwachting voor dit jaar.
Siemens Energy steeg 3 procent, dankzij beter dan verwachte kwartaalcijfers. Het Duitse energiebedrijf kelderde een dag eerder 20 procent, door de vrees dat AI-toepassingen als DeepSeek minder energie nodig hebben dan gehoopt.
De euro was 1,0432 dollar waard, tegen 1,0495 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent duurder op 73,77 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 77,74 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) start een onderzoek naar PostNL naar de eerdere overname van rivaal Sandd. Over het samengaan van de postbedrijven is al jaren juridisch gesteggeld. In december oordeelde het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) dat de ACM in 2019 terecht de vergunning voor de overname had geweigerd. Daarom duikt de toezichthouder nu opnieuw in de zaak.
24 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dit jaar dat het aantal reizigers verder toeneemt. De luchthaven rekent op 68 miljoen tot 72 miljoen reizigers. Daarmee zou het aantal voor het eerst weer uit kunnen komen boven het niveau van voor de coronaperiode. In 2019 werd een recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door de luchthaven.
31 minuten geledenROSMALEN (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft vorig jaar iets minder nieuwe woningen verkocht. Het bedrijf wijst er in zijn jaarresultaten op dat de krapte op de huizenmarkt in 2025 "onverminderd groot" bleef. Wel zijn de orders voor nieuwe huizen het afgelopen jaar meer waard geworden. Heijmans verwacht dat de "sterke" financiƫle prestaties in 2026 aanhouden.
38 minuten geledenTAIPEI (ANP/DPA) - De Verenigde Staten en Taiwan hebben na maandenlange onderhandelingen een handelsakkoord getekend. Volgens de overeenkomst worden de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese goederen verlaagd naar 15 procent. Ook gaat Taiwan voor ruim 44 miljard dollar aan vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en ruwe olie van de VS kopen. De overeenkomst moet nog goedkeuring krijgen van het Taiwanese parlement.
53 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan de importheffingen op verschillende staal- en aluminiumproducten te verlagen. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times vrijdag op basis van bronnen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
2 uur geleden