Chipbedrijven leveren openingswinsten op Damrak weer in
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zagen dinsdag de openingswinsten weer snel verdampen op de Amsterdamse beurs. De chipsector werd maandag flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van de Chinese AI-tool DeepSeek. Die behaalt met minder rekenkracht verrassend goede prestaties, wat gevolgen kan hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten. ASML bleef vrijwel onveranderd. Branchegenoten Besi en ASMI verloren nu tot 1,3 procent, na de koersverliezen van tot 12 procent een dag eerder.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 899,44 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdindex maandag ruim onder de 900 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 833,90 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen wonnen tot 0,3 procent. Parijs verloor 0,2 procent.
Bierbrouwer Heineken, levensmiddelenconcern Unilever en dataleverancier RELX stonden in de kopgroep van de AEX, met winsten van ruim 1 procent. Randstad won 0,2 procent. De uitzender werd door zakenbank Jefferies op de kooplijst gezet.
ING
ING daalde 0,3 procent. De bank heeft een overeenkomst bereikt over de verkoop van de activiteiten in Rusland aan een in Moskou gevestigde investeerder. Sinds februari 2022 heeft ING geen nieuwe zaken meer gedaan met Russische bedrijven en de activiteiten teruggeschroefd. De verkoop zal naar verwachting leiden tot een boekverlies van ongeveer 400 miljoen euro.
Alfen steeg 4 procent in de MidKap. De energiespecialist tekende een overeenkomst met FlevoBESS voor de levering van een groot energieopslagsysteem nabij Dronten. NSI klom 8 procent. Het vastgoedbedrijf boekte in 2024 meer winst dan verwacht. Topman Bernd Stahli sprak van "uitstekende operationele resultaten" en stelt optimistisch te zijn over de vooruitzichten voor 2025.
Siemens Energy
In Frankfurt won SAP 0,4 procent. Het Duitse softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht, dankzij aanhoudende sterke prestaties van de cloudactiviteiten. Ook verhoogde SAP de verwachting voor dit jaar.
Siemens Energy steeg 3 procent, dankzij beter dan verwachte kwartaalcijfers. Het Duitse energiebedrijf kelderde een dag eerder 20 procent, door de vrees dat AI-toepassingen als DeepSeek minder energie nodig hebben dan gehoopt.
De euro was 1,0432 dollar waard, tegen 1,0495 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent duurder op 73,77 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 77,74 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag hoger geëindigd, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve en belangrijke bedrijfscijfers later deze week. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Verwacht wordt dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd laat. Dat besluit leidt naar verwachting tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
4 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
11 uur geleden