Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven lager op Wall Street door vrees handelsbeperkingen

Chipbedrijven lager op Wall Street door vrees handelsbeperkingen

NEW YORK (ANP) - De chipbedrijven stonden woensdag onder druk op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op mogelijk strengere Amerikaanse regels voor de export naar China. Volgens persbureau Bloomberg overwegen de Verenigde Staten namelijk de strengste handelsbeperkingen in te voeren die beschikbaar zijn voor China als bedrijven het land toegang blijven geven tot geavanceerde chiptechnologie.

Deze maatregelen zouden gelden voor bedrijven als chipmachinemaker ASML en de Japanse fabrikant van chipapparatuur Tokyo Electron. ASML, dat met sterke kwartaalcijfers kwam, ging daardoor flink omlaag op de beurs in Amsterdam. De Amerikaanse chipmachinemaker Applied Materials daalde bijna 7 procent op Wall Street. AI-chipbedrijf Nvidia zakte ruim 4 procent en branchegenoot Micron Technology verloor ook dik 4 procent.

De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,3 procent hoger op 41.083 punten. De hoofdindex steeg dinsdag al 1,9 procent tot een nieuw recordniveau en boekte daarmee de grootste koerswinst sinds juni 2023. De opmars werd gestuwd door de hoop van beleggers dat de Amerikaanse centrale bank snel de rente gaat verlagen. De brede S&P 500-index, die dinsdag ook een nieuw record bereikte, zakte evenwel 0,9 procent tot 5619 punten. Techgraadmeter Nasdaq leverde 1,7 procent in op 18.196 punten.

Amazon

De Taiwanese chipproducent TSMC, die ook een notering heeft in New York, verloor verder circa 6 procent. De Republikeinse presidentskandidaat Donald Trump verklaarde in een interview dat Taiwan de VS zou moeten betalen voor de bescherming tegen China. Ook zei Trump dat Taiwan bijna 100 procent van de Amerikaanse chipactiviteiten heeft overgenomen. TSMC is een belangrijke klant van de chipmachines van ASML en maakt chips voor Amerikaanse bedrijven als Apple en Nvidia.

Johnson & Johnson won bijna 3 procent. De farmaceut boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Wel verlaagde het bedrijf de winstverwachting voor het hele jaar door een wijziging in de boekhoudkundige verwerking van de kosten van recente overnames.

Amazon noteerde 2 procent lager. Het webwinkelconcern kampte met technische problemen tijdens Prime Day, het grote kortingenfestival van de onderneming. Het advertentieportaal, waar verkopers en merken hun advertenties kunnen aanpassen aan de hand van zoekopdrachten van consumenten, crashte dinsdagavond.

Meer uit Financieel

Nexperia roept Chinese tak openlijk op toelevering te herstellen

NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.

1 uur geleden
Verenigd Koninkrijk stelt sancties tegen Lukoil uit tot februari

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.

1 uur geleden
VNO-NCW bezorgd over mkb'ers om lange rijen voor vol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.

2 uur geleden
ABP verhoogt pensioenen in januari met 2,8 procent

HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.

5 uur geleden
Weinig beweging op Europese beurzen na flinke winsten op woensdag

AMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.

6 uur geleden
Huishoudens betalen volgend jaar iets meer voor stroom en gas

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.

8 uur geleden
NVWA geeft toch geen boete om benaming 'vegetarisch gehakt'

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.

8 uur geleden