Chipbedrijven lager op Wall Street door vrees handelsbeperkingen
NEW YORK (ANP) - De chipbedrijven stonden woensdag onder druk op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op mogelijk strengere Amerikaanse regels voor de export naar China. Volgens persbureau Bloomberg overwegen de Verenigde Staten namelijk de strengste handelsbeperkingen in te voeren die beschikbaar zijn voor China als bedrijven het land toegang blijven geven tot geavanceerde chiptechnologie.
Deze maatregelen zouden gelden voor bedrijven als chipmachinemaker ASML en de Japanse fabrikant van chipapparatuur Tokyo Electron. ASML, dat met sterke kwartaalcijfers kwam, ging daardoor flink omlaag op de beurs in Amsterdam. De Amerikaanse chipmachinemaker Applied Materials daalde bijna 7 procent op Wall Street. AI-chipbedrijf Nvidia zakte ruim 4 procent en branchegenoot Micron Technology verloor ook dik 4 procent.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,3 procent hoger op 41.083 punten. De hoofdindex steeg dinsdag al 1,9 procent tot een nieuw recordniveau en boekte daarmee de grootste koerswinst sinds juni 2023. De opmars werd gestuwd door de hoop van beleggers dat de Amerikaanse centrale bank snel de rente gaat verlagen. De brede S&P 500-index, die dinsdag ook een nieuw record bereikte, zakte evenwel 0,9 procent tot 5619 punten. Techgraadmeter Nasdaq leverde 1,7 procent in op 18.196 punten.
Amazon
De Taiwanese chipproducent TSMC, die ook een notering heeft in New York, verloor verder circa 6 procent. De Republikeinse presidentskandidaat Donald Trump verklaarde in een interview dat Taiwan de VS zou moeten betalen voor de bescherming tegen China. Ook zei Trump dat Taiwan bijna 100 procent van de Amerikaanse chipactiviteiten heeft overgenomen. TSMC is een belangrijke klant van de chipmachines van ASML en maakt chips voor Amerikaanse bedrijven als Apple en Nvidia.
Johnson & Johnson won bijna 3 procent. De farmaceut boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Wel verlaagde het bedrijf de winstverwachting voor het hele jaar door een wijziging in de boekhoudkundige verwerking van de kosten van recente overnames.
Amazon noteerde 2 procent lager. Het webwinkelconcern kampte met technische problemen tijdens Prime Day, het grote kortingenfestival van de onderneming. Het advertentieportaal, waar verkopers en merken hun advertenties kunnen aanpassen aan de hand van zoekopdrachten van consumenten, crashte dinsdagavond.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft verschillende vluchten naar de Oegandese stad Entebbe geschrapt in verband met maatregelen die andere landen treffen na een ebola-uitbraak in Centraal-Afrika. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door NH Nieuws.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuurder Marty Smits van Milieudefensie bevestigt dat toenmalig directeur Donald Pols hem in 2021 heeft verteld over zijn verleden bij het extreemrechtse Afrikaner Studente Front in Zuid-Afrika. "Donald heeft tijdens ons gesprek duidelijk op alle fronten afstand genomen van zijn verleden en spijt betuigd", zegt Smits daarover in een schriftelijke verklaring. "In zijn jaren bij Milieudefensie heeft Donald zich ingezet voor de missie van Milieudefensie, een rechtvaardige en gelijkwaardige wereld", voegt hij eraan toe.
2 uur geleden