Chipbedrijven lager op Damrak om mogelijke ontheffingenstop VS
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stonden vrijdag bij de verliezers in de AEX-index. Een Amerikaanse functionaris heeft topfabrikanten van halfgeleiders laten weten dat hij de ontheffingen wil intrekken waarmee zij toegang hebben tot Amerikaanse technologie in China, meldden bronnen aan The Wall Street Journal. Door de maatregel kunnen de handelsspanningen tussen de twee landen oplopen.
De Zuid-Koreaanse bedrijven Samsung Electronics en SK Hynix en het Taiwanese TSMC, kunnen momenteel gebruikmaken van de ontheffingen, schrijft de krant. Daarmee kunnen de bedrijven Amerikaanse chipproductieapparatuur naar hun fabrieken in China verschepen zonder telkens een aparte vergunning aan te vragen. Maar daar komt dus mogelijk een einde aan. In de AEX-index in Amsterdam zakten Besi, ASML en ASMI tot 1,2 procent.
Mede door de chipbedrijven sloot de AEX-index 0,1 procent lager op 908,52 punten. De MidKap steeg 0,2 procent tot 880,42 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs klommen tot 1,3 procent en die in Londen daalde 0,2 procent.
Olieprijs daalt
De olieprijs daalde na de aankondiging van Trump om een beslissing over een Amerikaanse aanval op Iran twee weken uit te stellen. Donderdag werd olie nog duurder door zorgen over directe betrokkenheid van de VS bij de Israëlische aanvallen op Iran. De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, daalde 2,8 procent tot 76,64 dollar. Olie- en gasconcern Shell, dat de afgelopen dagen flink was gestegen door de oplopende olieprijs, daalde 0,7 procent.
ArcelorMittal klom 1,3 procent. Het staalconcern investeert niet langer in installaties voor schoner staal in de Duitse plaatsen Bremen en Eisenhüttenstadt. De concurrentie van goedkoper staal van buiten de EU is volgens het concern zo groot dat de staalindustrie in Europa al onder druk staat zonder extra kosten voor vergroening. Ook heeft ArcelorMittal een overeenkomst getekend om zijn activiteiten in Bosnië en Herzegovina te verkopen.
Luchtvaartmaatschappijen herstellen
Zorgtechnologieconcern Philips daalde 0,1 procent. De Europese Commissie beperkt de mogelijkheden voor Chinese fabrikanten van medische apparatuur om mee te doen aan openbare aanbestedingen. Brussel vindt dat China geen eerlijke kans biedt aan Europese fabrikanten.
Luchtvaartmaatschappijen toonden wat herstel, dankzij de dalende olieprijs. Air France-KLM won 2,2 procent.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
13 uur geleden