Chipbedrijven in trek op hogere beurs Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren maandag op de laatste handelsdag van januari in trek op de aandelenbeurs in Amsterdam. De AEX-index heeft wel een tegenvallende maand achter de rug door zorgen bij beleggers over snellere renteverhogingen door de Amerikaanse Federal Reserve tegen de hoge inflatie. Telecomconcern KPN kwam met resultaten en werd ook hoger gezet.
De hoofdindex op Beursplein 5 eindigde 1,5 procent in de plus op 755,20 punten. De graadmeter leed daarmee een maandverlies van ongeveer 5,5 procent. De MidKap won 0,7 procent tot 1059,29 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt stegen tot 0,6 procent. Londen ging licht omlaag.
ASMI, Besi en ASML stonden bij de sterkste stijgers in de AEX met koerswinsten tot 5,3 procent. De chipfondsen zagen hun beurswaarde de afgelopen maand flink dalen door vrees voor hogere rentetarieven in de Verenigde Staten, die de waarderingen van techbedrijven minder aantrekkelijk maken. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway klom 5,4 procent en betalingsdienstverlener Adyen ging 3,6 procent vooruit. Olie- en gasconcern Shell was de grootste daler met een min van 1 procent.
KPN
KPN werd 1 procent hoger gezet. Het telecombedrijf slaagde er afgelopen periode opnieuw in om meer klanten binnen te halen voor zijn mobiele diensten. Ook gaat de onderneming voor 300 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen.
In Parijs kelderde Groupe Casino 14,5 procent na een winstalarm van de op een na grootste Franse supermarktketen. De grotere concurrent Carrefour raakte ruim 5 procent kwijt.
Ryanair
In Dublin verloor Ryanair 1,9 procent. De prijsvechter denkt dat de opleving van het reisverkeer wat langer op zich laat wachten ondanks dat steeds meer landen nadenken over het opheffen van reisbeperkingen. De Ierse maatschappij wil de vraag naar vliegtickets aanjagen en heeft daarvoor de prijzen verlaagd. Ryanair waarschuwt wel voor nieuwe verstoringen als gevolg van het coronavirus die de timing van het herstel onvoorspelbaar maken.
De olieprijzen liepen op tot het hoogste niveau sinds 2014. Dat komt door de spanningen tussen Rusland en Oekraïne en de grote olievraag die wordt veroorzaakt door het herstel van de coronacrisis. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 87,30 dollar. Brentolie werd 1,3 procent duurder op 91,18 dollar per vat. De euro was 1,1198 dollar waard, tegen 1,1163 dollar bij het slot van de handel op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creëren.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met plussen begonnen. Beleggers op Wall Street hebben een verkorte handelsweek, want op woensdag sluit de Amerikaanse beurshandel eerder voor kerstavond en op eerste kerstdag blijven de deuren gesloten. Op tweede kerstdag wordt wel gehandeld in New York.
3 uur geleden