Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven houden AEX-index nipt in het groen

Chipbedrijven houden AEX-index nipt in het groen

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine winst het weekend ingegaan. De leidende graadmeter dankte het positieve slot vooral aan de winsten van chipbedrijven ASMI, Besi en chipmachinemaker ASML. De positieve teneur op de Europese beurzen van eerder op de dag, mede door het telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Joe Biden en zijn Chinese collega Xi Jinping, sloeg gedurende de sessie om.

Xi en Biden spraken voor het eerst sinds Biden aan de macht is met elkaar. Biden wilde er naar eigen zeggen voor zorgen dat de "concurrentie" tussen de twee grootmachten geen "conflict" wordt. De betrekkingen tussen Washington en Peking waren flink bekoeld sinds de uitbraak van de coronapandemie en de westerse kritiek op de machtsgreep in Hongkong en de onderdrukking van de Oeigoeren in de regio Xinjiang.

De AEX-index sloot nog net met een winst van 0,2 procent op 788,49 punten. Tegenover de positieve teneur in de chipsector stond een stevig verlies van vastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield dat bijna 4 procent kwijtspeelde. De MidKap daalde 0,8 procent tot 1091,16 punten. Ook hier sloot een vastgoedfonds de rij. Eurcommercial Properties verloor 3,3 procent. De beursgraadmeters in Frankfurt en Parijs zagen een eerdere winst verdampen en verloren tot 0,5 procent. Londen bleef ternauwernood in het groen.

ASML

ASMI, Besi en ASML stegen tot 4 procent, mede dankzij positieve analistenrapporten. AlphaValue/Baader verhoogde het advies voor ASMI en Berenberg schroefde de koersdoelen voor ASMI en ASML flink op.

Just Eat Takeaway verloor 0,6 procent. Maaltijdbezorger Grubhub, eigendom van Just Eat Takeaway, sleept samen met DoorDash en Uber Eats de stad New York voor de rechter. New York stemde onlangs in met een wet die maaltijdbezorgingsbedrijven een maximum stelt van 15 procent commissie die zij aan restaurants mogen doorberekenen.

EasyJet

In Londen daalde easyJet bijna 4 procent ondanks dat de Britse luchtvaartmaatschappij verklaarde open te staan voor een eventuele overname. De budgetvlieger zag zijn aandelenkoers donderdag ruim 10 procent kelderen na het afwijzen van een overnamebod van een niet nader genoemde partij. Naar verluidt kwam het bod van de Hongaarse prijsvechter Wizz Air.

De euro was 1,1830 dollar waard tegen 1,1822 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,1 procent meer op 69,56 dollar. Brentolie werd 1,9 procent duurder, op 72,77 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Curatoren verkopen fietsmerken Batavus en Babboe aan Dutech

AMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.

13 minuten geleden
Sleijpen roept opnieuw op tot afschaffen hypotheekrenteaftrek

AMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.

33 minuten geleden
EU akkoord met China over exportbeperking hybride auto's

BEIJING (ANP) - De Europese Unie heeft met China een akkoord gesloten over het verminderen van de hoeveelheid hybride auto's uit het Aziatische land. Dat heeft Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) bekendgemaakt in Beijing na twee dagen onderhandelen met de Chinese minister van Handel Wang Wentao. Volgens Šefčovič kan de export van plug-in-hybrides uit China hierdoor met meer dan de helft afnemen.

39 minuten geleden
SpaceX wint op Wall Street om overnamepakket voor Starlink

NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg vrijdag kort na aanvang van de handel op Wall Street. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van een landelijk pakket aan licenties voor laagbandspectrum. Dat maakt volgens het bedrijf de weg vrij voor satellietinternetdienst Starlink om uit te groeien tot een grote mobiele provider in de Verenigde Staten.

42 minuten geleden
Reizigersorganisatie Rover: terugkerende stakingen schaden ov

AMERSFOORT (ANP) - Reizigersorganisatie Rover wil dat vakbonden en werkgevers in het streekvervoer weer snel gaan onderhandelen in het cao-conflict om langdurige acties te voorkomen. Rover waarschuwt namelijk dat terugkerende stakingen het openbaar vervoer schaden omdat reizigers alternatieven gaan zoeken en niet meer snel terugkeren naar het ov. Dat zal op termijn het streekvervoer en de werkgelegenheid in het ov schaden, aldus de belangenvereniging.

59 minuten geleden
EU haalt Panama en Vietnam van zwarte lijst belastingparadijzen

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Unie heeft Panama en Vietnam vrijdag van de zwarte lijst van belastingparadijzen geschrapt. Ze hebben volgens de EU vooruitgang geboekt rond de naleving van internationale normen voor goed fiscaal bestuur.

3 uur geleden
Werknemers in streekvervoer staken tot kerst één dag per week

UTRECHT (ANP) - Buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer gaan een dag per week staken tot aan kerst. Dat melden vakbonden FNV en CNV. De landelijke staking is een gevolg van vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe cao. Woensdag leggen werknemers voor het eerst het werk neer.

4 uur geleden