Chipbedrijven herstellen op Damrak na nieuwe exportbeperkingen VS
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven zijn maandag op het Damrak hersteld van de koersverliezen van eerder op de dag. Aanvankelijk stonden de koersen onder druk nadat nieuwe exportbeperkingen van de Verenigde Staten voor Chinese chipbedrijven bekend waren gemaakt. Besi en ASML sloten uiteindelijk beide 0,9 procent hoger. ASML, de chipmachinemaker uit Veldhoven, meldde te onderzoeken wat de beperkingen kunnen betekenen voor het bedrijf.
Onder meer ASMI (plus 0,1 procent) zal volgens ingewijden waarschijnlijk de gevolgen van de beperkingen ervaren. De VS willen met de nieuwe restricties voorkomen dat China de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden. China heeft aangekondigd zich flink te verzetten tegen de maatregelen.
De AEX-index eindigde 0,7 procent hoger op 887,65 punten. De MidKap klom 0,1 procent naar 871,13 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 1,6 procent.
AkzoNobel
AkzoNobel was de grootste stijger in de AEX met een koerssprong van 4 procent. De verffabrikant werd door de Amerikaanse zakenbank JPMorgan op de kooplijst gezet.
Just Eat Takeaway klom 4 procent, goed voor de eerste plek in de MidKap. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl meldde na 9 december te stoppen in Frankrijk. Daarmee wil Just Eat naar eigen zeggen de efficiëntie verhogen en zich meer richten op de winstgevendheid op de lange termijn.
Prosus en auto's
Prosus klom 2 procent na de publicatie van de definitieve halfjaarcijfers. De techinvesteerder zag de nettowinst in de zes maanden tot en met september sterk stijgen dankzij het verkopen van aandelen van bedrijven waarin het belangen heeft.
Verder ging de aandacht van beleggers uit naar Europese autofabrikanten. In Parijs zakte autoconcern Stellantis 6,7 procent. Topman Carlos Tavares verlaat het moederbedrijf van onder meer Opel, Fiat, Peugeot, Citroën en Jeep. Tavares lag onder vuur na een winstwaarschuwing en liet eerder al weten begin 2026 met pensioen te gaan.
Euro en olie
De euro was 1,0486 dollar waard, tegen 1,0548 dollar vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 67,77 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 71,56 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) wil een einde aan het delen van weddenschappen via bijvoorbeeld sociale media. Dit is een manier van reclame die ook bij kwetsbare groepen terecht kan komen en dat mag niet, stelt de Ksa. De toezichthouder roept aanbieders van onlinekansspelen daarom op te stoppen met de 'Deel je bet'-optie.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Shell stond donderdag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern zag de nettowinst flink stijgen in het vierde kwartaal van 2025 door opbrengsten uit de verkoop van onderdelen. Zonder die opbrengsten realiseerde Shell echter het zwakste kwartaalresultaat in bijna vijf jaar door de lagere olie- en gasprijzen. Het concern keert wel meer dividend uit en gaat opnieuw voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel verloor 2 procent.
37 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk gaat duizend kantoorbanen schrappen om de kosten te drukken. Dat komt neer op 15 procent van de functies binnen de ondersteunende afdelingen en minder dan 1 procent van het totale personeelsbestand.
46 minuten geledenSANTA MONICA (ANP) - Het aantal maandelijks actieve gebruikers van de socialemedia-app Snapchat in Nederland is gegroeid naar meer dan 6 miljoen. Dat komt neer op ongeveer een op de drie Nederlanders, stelt een woordvoerder van de app, die vooral onder jongeren populair is.
1 uur geledenVEGHEL (ANP) - Groothandelsketen Sligro heeft in 2025 meer winst geboekt ondanks het wegvallen van de tabaksverkopen. Het bedrijf zag de nettowinst vorig jaar stijgen naar 30 miljoen euro, van 24 miljoen euro in 2024. Volgens topman Koen Slippens lieten de afzetmarkten een voorzichtig herstel zien. Ook kostenbesparingen droegen bij aan de winstgroei.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Sony profiteert ervan dat de vraag naar de PlayStation 5-console relatief hoog blijft. Het Japanse entertainmentconcern heeft mede daarom zijn winstverwachting verhoogd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse identiteitscontrolebedrijf Duna heeft in een nieuwe investeringsronde 30 miljoen euro opgehaald om verder te kunnen groeien. Het fintechbedrijf biedt software waarmee organisaties de identiteit van hun zakelijke klanten kunnen controleren. Duna kreeg in korte tijd klanten als Brand New Day Bank, Bol en de Zweedse SVEA Bank.
1 uur geleden