Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven herstellen op Damrak na nieuwe exportbeperkingen VS

Chipbedrijven herstellen op Damrak na nieuwe exportbeperkingen VS

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven zijn maandag op het Damrak hersteld van de koersverliezen van eerder op de dag. Aanvankelijk stonden de koersen onder druk nadat nieuwe exportbeperkingen van de Verenigde Staten voor Chinese chipbedrijven bekend waren gemaakt. Besi en ASML sloten uiteindelijk beide 0,9 procent hoger. ASML, de chipmachinemaker uit Veldhoven, meldde te onderzoeken wat de beperkingen kunnen betekenen voor het bedrijf.

Onder meer ASMI (plus 0,1 procent) zal volgens ingewijden waarschijnlijk de gevolgen van de beperkingen ervaren. De VS willen met de nieuwe restricties voorkomen dat China de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden. China heeft aangekondigd zich flink te verzetten tegen de maatregelen.

De AEX-index eindigde 0,7 procent hoger op 887,65 punten. De MidKap klom 0,1 procent naar 871,13 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 1,6 procent.

AkzoNobel

AkzoNobel was de grootste stijger in de AEX met een koerssprong van 4 procent. De verffabrikant werd door de Amerikaanse zakenbank JPMorgan op de kooplijst gezet.

Just Eat Takeaway klom 4 procent, goed voor de eerste plek in de MidKap. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl meldde na 9 december te stoppen in Frankrijk. Daarmee wil Just Eat naar eigen zeggen de efficiëntie verhogen en zich meer richten op de winstgevendheid op de lange termijn.

Prosus en auto's

Prosus klom 2 procent na de publicatie van de definitieve halfjaarcijfers. De techinvesteerder zag de nettowinst in de zes maanden tot en met september sterk stijgen dankzij het verkopen van aandelen van bedrijven waarin het belangen heeft.

Verder ging de aandacht van beleggers uit naar Europese autofabrikanten. In Parijs zakte autoconcern Stellantis 6,7 procent. Topman Carlos Tavares verlaat het moederbedrijf van onder meer Opel, Fiat, Peugeot, Citroën en Jeep. Tavares lag onder vuur na een winstwaarschuwing en liet eerder al weten begin 2026 met pensioen te gaan.

Euro en olie

De euro was 1,0486 dollar waard, tegen 1,0548 dollar vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 67,77 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 71,56 dollar per vat.

Meer uit Financieel

VS werken aan alternatieven voor importheffingen, meldt Bloomberg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

5 uur geleden
Bedrijfsleven België: honderden miljoenen aan schade door staking

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het bedrijfsleven in België verwacht dat de schade door de driedaagse staking volgende week door Belgische vakbonden honderden miljoenen euro's zal bedragen. Dit meldt het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, na een rondvraag onder sectoren en bedrijven.

8 uur geleden
Eigenaar Daily Mail sluit deal voor overname Britse Telegraph

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het Britse mediabedrijf DMGT, eigenaar van de krant Daily Mail, heeft een deal gesloten om zijn concurrent The Telegraph over te nemen. Daarmee is volgens het mediabedrijf 500 miljoen pond gemoeid, zo'n 568 miljoen euro. Met de overname kan DMGT een van de grootste rechtse mediagroepen in het Verenigd Koninkrijk worden.

9 uur geleden
Reuters: moederbedrijf Nexperia verzocht ingreep in te trekken

AMSTERDAM (ANP/RTR) - Het Chinese moederbedrijf van Nexperia heeft Nederland verzocht de ingreep door demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) bij de Nijmeegse chipmaker terug te draaien. Persbureau Reuters heeft hierover documenten ingezien.

11 uur geleden
FNV wil dat formerende partijen 'buffelboete' definitief stoppen

UTRECHT (ANP) - FNV wil dat de formerende partijen definitief een einde maken aan de zogenoemde 'buffelboete', een samenloop van belastingmaatregelen die ervoor zorgt dat mensen met een laagbetaalde deeltijdbaan meer belasting zijn gaan betalen. Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) heeft toegezegd de maatregelen te schrappen, onder druk van de Tweede Kamer. Maar de vakbond wil zeker weten dat de maatregel niet meer terugkomt en roept partijen op dit ook in het regeerakkoord te zetten.

13 uur geleden
Wall Street sluit hoger door hoop op nieuwe renteverlaging Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.

1 dag geleden
Luxebedrijf LVMH steekt miljoenen in verlieslijdende Le Parisien

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.

1 dag geleden