Chipbedrijven helpen AEX-index aan stevige winst
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging donderdag flink omhoog, dankzij stevige koerswinsten van de chipbedrijven. Zo steeg ASML 3,7 procent. De chipmachinemaker raakte vorige week nog zo'n 16 procent aan beurswaarde kwijt, mede door de uitbreiding van de exportbeperking voor chipmachines naar China door de Nederlandse overheid. ASMI en Besi wonnen 3,6 en 4,7 procent. De koerswinsten volgden op een stevige opmars in de Amerikaanse chipsector, waar het populaire AI-chipbedrijf Nvidia 8 procent wist te winnen. Ook de Aziatische chipbedrijven gingen flink omhoog.
Het vooruitzicht van lagere rentetarieven zorgt voor optimisme in de chip- en techsector. De Europese Centrale Bank (ECB) gaat naar verwachting later op de dag de rente in het eurogebied voor de tweede keer dit jaar verlagen om de economie te ondersteunen. Door de lagere leenkosten wordt het goedkoper voor bedrijven om investeringen te financieren. In de VS, de grootste economie ter wereld, zal de Federal Reserve waarschijnlijk volgende week de rente voor het eerst sinds jaren verlagen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent hoger op 897,44 punten. De hoofdindex nadert daarmee weer het niveau van 900 punten, dat op 3 september uit handen werd gegeven. De MidKap klom 1,1 procent tot 887,56 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt stegen tot 1,1 procent.
In de AEX profiteerden ABN AMRO (plus 2,8 procent) en RELX (plus 1,9 procent) van positieve analistenrapporten. De Amerikaanse bank JPMorgan haalde ABN AMRO van de verkooplijst af en ING gaf dataleverancier RELX een koopadvies.
In de MidKap steeg Arcadis 1,6 procent. Het ingenieursbureau is samen met Witteveen+Bos en vier strategische partners opnieuw geselecteerd als vaste partner voor het leveren van ingenieursdiensten voor het project Zuidasdok. Dat project gaat over het nieuwe station Amsterdam-Zuid en de verbreding en ondertunneling van de A10 Zuid. Het nieuwe contract heeft een waarde van 105 miljoen euro.
Vivoryon steeg bijna 6 procent. De biotechnoloog zag het verlies in de eerste jaarhelft oplopen. Vivoryon investeert flink in zijn behandeling van nierziektes bij diabetespatiƫnten, na het falen van zijn alzheimermedicijn.
De euro was 1,1008 dollar waard, tegen 1,1011 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,3 procent meer op 68,21 dollar. Brentolie werd 1,4 procent duurder op 71,62 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
14 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
15 minuten geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag verder omhoog, gesteund door optimisme dat de vredesgesprekken tussen de VS en Iran spoedig worden hervat. Ook elders in Europa en op Wall Street zat de sfeer er goed in. Bij de grote fondsen in Amsterdam viel chipconcern Besi op met een koerswinst van 5,4 procent op 218 euro, de hoogste slotstand ooit. Dat volgde nadat Bank of America het koersdoel voor Besi had opgeschroefd en zich positief had uitgelaten over het bedrijf.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Jacques Vandermeiren, topman van de haven Antwerpen-Brugge, stapt vervroegd op. Dat kondigde het bedrijf dinsdag aan. De Nederlander Rob Smeets, die nu operationeel directeur is, neemt de leiding tijdelijk over.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) ziet onduidelijkheden in een fonds dat de Europese Commissie wil voor bedrijven die veel CO2 uitstoten. Het fonds is bedoeld voor bedrijven die meststoffen, aluminium, ijzer en staal produceren. Brussel ziet deze bedrijven als essentieel en is bang dat productie te duur wordt door eerder afgesproken klimaatregels.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van ING werd dinsdagmiddag verstoord door enkele activisten van Extinction Rebellion, die schreeuwden in de zaal. Zij werden door de politie snel uit de zaal in het Amsterdamse Muziekgebouw aan 't IJ verwijderd, waardoor het niet nodig was om de vergadering stil te leggen.
2 uur geleden