Chipbedrijven helpen AEX-index aan kleine winst
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven Besi, ASML en ASMI hebben er maandag nipt voor gezorgd dat de AEX-index op het Damrak met een verlies de handel uitging. Vooral toeleverancier van halfgeleiders Besi was gewild, met een plus van bijna 2 procent. Branchegenoten ASML en ASMI vormden de rest van de kopgroep met winsten van rond de 1 procent.
De AEX-index eindigde 0,2 procent hoger, op 824,29 punten. Daardoor kwam het puntenrecord van 829,66 punten uit november 2021 maar een fractie dichterbij. De MidKap verloor 0,4 procent tot 881,90 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 0,1 procent.
De stemming op de beursvloeren bleef terughoudend. Beleggers kauwden onder meer na op het sterker dan verwachte Amerikaanse banenrapport van afgelopen vrijdag en maakten zich op voor een nieuwe drukke beursweek. In Amsterdam komen later deze week hoofdfondsen als verfconcern AkzoNobel, betaalbedrijf Adyen, levensmiddelenconcern Unilever en staalproducent ArcelorMittal met cijfers.
Koerswinst
Navigatiedienstverlener TomTom opende vrijdag al de boeken en profiteerde daar ook maandag nog van. Na de koerswinst van ruim 11 procent van voor het weekend werd het aandeel maandag nog bijna 4 procent meer waard.
ArcelorMittal was de hekkensluiter in de AEX-index met een min van 2,6 procent. Het staalconcern komt later deze week met cijfers. Unilever kon in aanloop naar de bekendmaking van de resultaten rekenen op een plus van 0,9 procent.
Herfinanciering
Het Franse techbedrijf Atos kelderde 29 procent, nadat het bedrijf had laten weten met de banken te onderhandelen over een herfinanciering van zijn schuld. In Brussel klom Lotus Bakeries 19 procent. Beleggers waren duidelijk te spreken over de resultaten van de Belgische koekjesbakker van merken als Peijnenburg en Snelle Jelle.
UniCredit steeg 8 procent in Milaan, dankzij goed ontvangen resultaten van de Italiaanse bank. Société Générale verloor 1,5 procent in Parijs. De Franse bank schrapt ongeveer negenhonderd banen op het hoofdkantoor in Parijs als onderdeel van een kostenbesparingsprogramma.
De euro was 1,0777 dollar waard, tegen 1,0783 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 72,42 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 77,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tankopslagbedrijf Vopak was woensdagochtend een van de winnaars op de beurs in Amsterdam. Beleggers reageerden enthousiast op de jaarresultaten van het Rotterdamse tankopslagconcern, dat een recordwinst neerzette en een aandeleninkoop van een half miljard euro aankondigde.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de werkenden denkt dat hun werk deels (41 procent) of helemaal (4 procent) overgenomen kan worden door kunstmatige intelligentie (AI). Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van die werkenden maakt een kleine minderheid zich zorgen over de gevolgen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De WOZ-waarde is dit jaar weer fors gestegen. De Waarderingskamer, die controleert of gemeenten de Wet WOZ goed uitvoeren, meldt dat deze gemiddeld 10,6 procent is gestegen vergeleken met 2025.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim de helft van de Nederlanders heeft genoeg contant geld in huis in het geval van een noodsituatie. De rest heeft minder dan het adviesbedrag van 70 euro per volwassene en 30 euro per kind in huis, of helemaal niets. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB) woensdag na onderzoek onder ruim 1700 consumenten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geëindigd. Beleggers leken eerdere zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie en de handelsonrust van zich af te schudden. Maandag zakten de graadmeters op Wall Street hierdoor nog diep in het rood.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een rechter in de Verenigde Staten heeft dinsdag een rechtszaak van Elon Musks startup xAI afgewezen. In de zaak werd rivaal OpenAI beschuldigd van het stelen van bedrijfsgeheimen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse miljardair Bernard Arnault heeft zijn greep op luxeconcern LVMH verder verstevigd. De rijkste man van Europa en topman van het bedrijf achter merken als Louis Vuitton, Christian Dior, Hennessy en Tiffany & Co heeft zijn belang in LVMH verhoogd tot boven de 50 procent, is dinsdag bekendgemaakt.
14 uur geleden