Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven helpen AEX-index aan kleine winst

Chipbedrijven helpen AEX-index aan kleine winst

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven Besi, ASML en ASMI hebben er maandag nipt voor gezorgd dat de AEX-index op het Damrak met een verlies de handel uitging. Vooral toeleverancier van halfgeleiders Besi was gewild, met een plus van bijna 2 procent. Branchegenoten ASML en ASMI vormden de rest van de kopgroep met winsten van rond de 1 procent.

De AEX-index eindigde 0,2 procent hoger, op 824,29 punten. Daardoor kwam het puntenrecord van 829,66 punten uit november 2021 maar een fractie dichterbij. De MidKap verloor 0,4 procent tot 881,90 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 0,1 procent.

De stemming op de beursvloeren bleef terughoudend. Beleggers kauwden onder meer na op het sterker dan verwachte Amerikaanse banenrapport van afgelopen vrijdag en maakten zich op voor een nieuwe drukke beursweek. In Amsterdam komen later deze week hoofdfondsen als verfconcern AkzoNobel, betaalbedrijf Adyen, levensmiddelenconcern Unilever en staalproducent ArcelorMittal met cijfers.

Koerswinst

Navigatiedienstverlener TomTom opende vrijdag al de boeken en profiteerde daar ook maandag nog van. Na de koerswinst van ruim 11 procent van voor het weekend werd het aandeel maandag nog bijna 4 procent meer waard.

ArcelorMittal was de hekkensluiter in de AEX-index met een min van 2,6 procent. Het staalconcern komt later deze week met cijfers. Unilever kon in aanloop naar de bekendmaking van de resultaten rekenen op een plus van 0,9 procent.

Herfinanciering

Het Franse techbedrijf Atos kelderde 29 procent, nadat het bedrijf had laten weten met de banken te onderhandelen over een herfinanciering van zijn schuld. In Brussel klom Lotus Bakeries 19 procent. Beleggers waren duidelijk te spreken over de resultaten van de Belgische koekjesbakker van merken als Peijnenburg en Snelle Jelle.

UniCredit steeg 8 procent in Milaan, dankzij goed ontvangen resultaten van de Italiaanse bank. Société Générale verloor 1,5 procent in Parijs. De Franse bank schrapt ongeveer negenhonderd banen op het hoofdkantoor in Parijs als onderdeel van een kostenbesparingsprogramma.

De euro was 1,0777 dollar waard, tegen 1,0783 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 72,42 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 77,60 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Wall Street opent flink hoger na koersverliezen dag eerder

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten geopend na de koersverliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg steun van berichten dat de Verenigde Staten Iran een plan hebben voorgelegd dat een einde aan de oorlog zou moeten maken.

16 minuten geleden
Moederbedrijf webwinkel Temu verhoogt omzet, maar winst daalt

SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese moederbedrijf van de grote webwinkel Temu, die ook in Nederland populair is, heeft in 2025 meer omzet geboekt. De opbrengsten van eigenaar PDD Holdings bedroegen ruim 431 miljard Chinese yuan, omgerekend bijna 54 miljard euro. Volgens PDD was die groei vooral te danken aan hogere inkomsten uit diensten rond onlinemarketing en transacties.

1 uur geleden
Energieleveranciers willen snel maatregelen tegen hoge rekeningen

DEN HAAG (ANP) - De branchevereniging van energieleveranciers wil dat het kabinet snel maatregelen neemt om te voorkomen dat huishoudens de energierekening niet meer kunnen betalen. Energie-Nederland roept het kabinet op nu een energiefonds op te richten, zodat huishoudens met een laag inkomen deze winter steun kunnen krijgen.

1 uur geleden
Megabestelling van China Eastern voor Airbus-vliegtuigen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een megabestelling ontvangen van China Eastern Airlines. De Chinese luchtvaartmaatschappij koopt 101 toestellen van het type Airbus A320neo, zo werd woensdag bekendgemaakt.

3 uur geleden
Nigeria beslist razendsnel over heropening oliebronnen

LAGOS (ANP/BLOOMBERG) - Nigeria beslist voortaan binnen enkele uren over aanvragen voor het heropenen van niet-actieve oliebronnen. De Nigeriaanse commissie die over de oliewinning gaat, had hiervoor meestal weken nodig. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

3 uur geleden
Experts: oorlog in het Midden-Oosten verhoogt concurrentie om lng

HAMBURG (ANP/DPA) - Energiedeskundigen verwachten dat de oorlog in het Midden-Oosten de concurrentie tussen Azië en Europa om kortetermijnleveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verder aanwakkert. Ongeveer 20 procent van de wereldwijde leveringen van lng, veelal bestemd voor Azië, passeert normaal gesproken door de Straat van Hormuz. Deze belangrijke zeestraat is door Iran geblokkeerd.

4 uur geleden
Lagarde: ECB staat klaar om rente indien nodig te verhogen

FRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat klaar om de rente in het eurogebied mogelijk in april al te verhogen als de inflatieschok door de oorlog in het Midden-Oosten uit de hand loopt. "We zijn bereid om, indien nodig, ons beleid tijdens elke vergadering aan te passen", zei ECB-president Christine Lagarde woensdag op een conferentie in Frankfurt.

4 uur geleden