Chipbedrijven helpen AEX-index aan kleine winst
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven Besi, ASML en ASMI hebben er maandag nipt voor gezorgd dat de AEX-index op het Damrak met een verlies de handel uitging. Vooral toeleverancier van halfgeleiders Besi was gewild, met een plus van bijna 2 procent. Branchegenoten ASML en ASMI vormden de rest van de kopgroep met winsten van rond de 1 procent.
De AEX-index eindigde 0,2 procent hoger, op 824,29 punten. Daardoor kwam het puntenrecord van 829,66 punten uit november 2021 maar een fractie dichterbij. De MidKap verloor 0,4 procent tot 881,90 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 0,1 procent.
De stemming op de beursvloeren bleef terughoudend. Beleggers kauwden onder meer na op het sterker dan verwachte Amerikaanse banenrapport van afgelopen vrijdag en maakten zich op voor een nieuwe drukke beursweek. In Amsterdam komen later deze week hoofdfondsen als verfconcern AkzoNobel, betaalbedrijf Adyen, levensmiddelenconcern Unilever en staalproducent ArcelorMittal met cijfers.
Koerswinst
Navigatiedienstverlener TomTom opende vrijdag al de boeken en profiteerde daar ook maandag nog van. Na de koerswinst van ruim 11 procent van voor het weekend werd het aandeel maandag nog bijna 4 procent meer waard.
ArcelorMittal was de hekkensluiter in de AEX-index met een min van 2,6 procent. Het staalconcern komt later deze week met cijfers. Unilever kon in aanloop naar de bekendmaking van de resultaten rekenen op een plus van 0,9 procent.
Herfinanciering
Het Franse techbedrijf Atos kelderde 29 procent, nadat het bedrijf had laten weten met de banken te onderhandelen over een herfinanciering van zijn schuld. In Brussel klom Lotus Bakeries 19 procent. Beleggers waren duidelijk te spreken over de resultaten van de Belgische koekjesbakker van merken als Peijnenburg en Snelle Jelle.
UniCredit steeg 8 procent in Milaan, dankzij goed ontvangen resultaten van de Italiaanse bank. Société Générale verloor 1,5 procent in Parijs. De Franse bank schrapt ongeveer negenhonderd banen op het hoofdkantoor in Parijs als onderdeel van een kostenbesparingsprogramma.
De euro was 1,0777 dollar waard, tegen 1,0783 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 72,42 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 77,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
38 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
40 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Ryanair sluit zijn basis op de luchthaven van Berlijn omdat het vliegveld te duur zou worden. De Ierse budgetmaatschappij wil zijn zeven toestellen in Berlijn verplaatsen naar goedkopere luchthavens in andere EU-landen, zoals Zweden, Slowakije, Albanië en Italië.
41 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De omstandigheden voor Duitse bedrijven zijn in april aanzienlijk verslechterd, meldt onderzoeksinstituut Ifo op basis van zijn maandelijkse enquête onder ondernemers. Een graadmeter voor het ondernemersvertrouwen in Duitsland zakte tot het laagste niveau sinds de coronapandemie.
3 uur geleden