Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven helpen AEX herstellen na koersval oorlog Oekraïne

Chipbedrijven helpen AEX herstellen na koersval oorlog Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs toonde vrijdag wat herstel na de koersval die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Beleggers lijken van de ergste schrik te zijn bekomen en trokken zich op aan de sterke positieve draai op Wall Street, waar forse koersverliezen werden omgezet in een stevig hoger slot van de beurzen. Vooral de tech- en chipbedrijven veerden op na de forse koerswinst van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq.

De oorlog in Oekraïne zal de markten wel in de greep blijven houden. Beleggers hopen echter dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent hoger op 714,11 punten, na een verlies van 2,7 procent een dag eerder. De MidKap klom 1 procent tot 1004,05 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,1 procent, na de koersverliezen van tot 4 procent op donderdag.

Chipbedrijven

Ook de Russische beurs veerde op. De RTS-index in Moskou steeg 25 procent, na de koersval van meer dan 38 procent op donderdag. Gasconcern Gazprom, oliebedrijf Rosneft en de grote Russische bank Sberbank wonnen tot 14 procent na de afstraffing een dag eerder.

De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot ruim 2 procent. Staalconcern ArcelorMittal deed het nog beter met een plus van 4 procent. IMCD daalde 0,5 procent. De chemicaliëndistributeur, die grondstoffen levert voor producten zoals diervoeding, tandpasta, autolakken en vitaminepillen, heeft vorig jaar naar eigen zeggen een recordgroei gehad en zag de omzet en winst flink stijgen.

Corbion

In de MidKap opende speciaalchemiebedrijf Corbion (min 1,3 procent) de boeken. Het bedrijf zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen, maar het bedrijfsresultaat nam af door hogere kosten voor onder meer transport en grondstoffen. Baggeraar Boskalis steeg 2 procent dankzij een koopadvies van Jefferies. Biotechnoloog Galapagos, die ook met cijfers kwam, daalde 0,9 procent.

Bij de kleinere bedrijven won de producent van elektromagnetische componenten Kendrion 0,2 procent na publicatie van de jaarcijfers. Op de lokale markt steeg IT-bedrijf Ctac 6 procent na sterke resultaten.

Olieprijzen

De olieprijzen lijken iets te stabiliseren na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 101,38 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 2 procent tot 94,65 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook willen de VS meer strategische oliereserves vrijgeven.

De euro was 1,1200 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

OPEC+ bezorgd over kostbare aanvallen op energiefaciliteiten

WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.

4 uur geleden
Koeweit: zware schade aan oliefaciliteiten door Iraanse aanval

KOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait ​Petroleum ⁠Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.

6 uur geleden
Bloomberg: landen OPEC+ gaan olieproductie verder verhogen

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.

8 uur geleden
Onderzoek: Duitse DAX-bedrijven keren recorddividend uit

FRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.

9 uur geleden
Luchthavens Italië waarschuwen voor brandstofbeperkingen

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.

10 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten drukt op economische groei Vietnam

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.

1 dag geleden
Frankrijk verstrekt kleine bedrijven leningen om brandstofprijzen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.

1 dag geleden