Chipbedrijven helpen AEX herstellen na koersval oorlog Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs toonde vrijdag wat herstel na de koersval die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Beleggers lijken van de ergste schrik te zijn bekomen en trokken zich op aan de sterke positieve draai op Wall Street, waar forse koersverliezen werden omgezet in een stevig hoger slot van de beurzen. Vooral de tech- en chipbedrijven veerden op na de forse koerswinst van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq.
De oorlog in Oekraïne zal de markten wel in de greep blijven houden. Beleggers hopen echter dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent hoger op 714,11 punten, na een verlies van 2,7 procent een dag eerder. De MidKap klom 1 procent tot 1004,05 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,1 procent, na de koersverliezen van tot 4 procent op donderdag.
Chipbedrijven
Ook de Russische beurs veerde op. De RTS-index in Moskou steeg 25 procent, na de koersval van meer dan 38 procent op donderdag. Gasconcern Gazprom, oliebedrijf Rosneft en de grote Russische bank Sberbank wonnen tot 14 procent na de afstraffing een dag eerder.
De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot ruim 2 procent. Staalconcern ArcelorMittal deed het nog beter met een plus van 4 procent. IMCD daalde 0,5 procent. De chemicaliëndistributeur, die grondstoffen levert voor producten zoals diervoeding, tandpasta, autolakken en vitaminepillen, heeft vorig jaar naar eigen zeggen een recordgroei gehad en zag de omzet en winst flink stijgen.
Corbion
In de MidKap opende speciaalchemiebedrijf Corbion (min 1,3 procent) de boeken. Het bedrijf zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen, maar het bedrijfsresultaat nam af door hogere kosten voor onder meer transport en grondstoffen. Baggeraar Boskalis steeg 2 procent dankzij een koopadvies van Jefferies. Biotechnoloog Galapagos, die ook met cijfers kwam, daalde 0,9 procent.
Bij de kleinere bedrijven won de producent van elektromagnetische componenten Kendrion 0,2 procent na publicatie van de jaarcijfers. Op de lokale markt steeg IT-bedrijf Ctac 6 procent na sterke resultaten.
Olieprijzen
De olieprijzen lijken iets te stabiliseren na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 101,38 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 2 procent tot 94,65 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook willen de VS meer strategische oliereserves vrijgeven.
De euro was 1,1200 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize wil de maximale bonussen voor topbestuurders fors verhogen, staat in een voorstel voor de aanstaande aandeelhoudersvergadering. De maximale beloning voor topman Frans Muller in het nieuwe beloningsbeleid kan op 12,5 miljoen euro uitkomen. Dat was bij het oude beleid 8,3 miljoen euro.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM schort vanaf zondag 1 maart de vluchten naar Tel Aviv tot nader order op, meldt de luchtvaartmaatschappij. De luchtvaartmaatschappij zegt om "operationele en commerciële" redenen niet meer naar de Israëlische stad te vliegen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.
10 uur geleden