Chipbedrijven helpen AEX herstellen na koersval oorlog Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs toonde vrijdag wat herstel na de koersval die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Beleggers lijken van de ergste schrik te zijn bekomen en trokken zich op aan de sterke positieve draai op Wall Street, waar forse koersverliezen werden omgezet in een stevig hoger slot van de beurzen. Vooral de tech- en chipbedrijven veerden op na de forse koerswinst van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq.
De oorlog in Oekraïne zal de markten wel in de greep blijven houden. Beleggers hopen echter dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent hoger op 714,11 punten, na een verlies van 2,7 procent een dag eerder. De MidKap klom 1 procent tot 1004,05 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,1 procent, na de koersverliezen van tot 4 procent op donderdag.
Chipbedrijven
Ook de Russische beurs veerde op. De RTS-index in Moskou steeg 25 procent, na de koersval van meer dan 38 procent op donderdag. Gasconcern Gazprom, oliebedrijf Rosneft en de grote Russische bank Sberbank wonnen tot 14 procent na de afstraffing een dag eerder.
De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot ruim 2 procent. Staalconcern ArcelorMittal deed het nog beter met een plus van 4 procent. IMCD daalde 0,5 procent. De chemicaliëndistributeur, die grondstoffen levert voor producten zoals diervoeding, tandpasta, autolakken en vitaminepillen, heeft vorig jaar naar eigen zeggen een recordgroei gehad en zag de omzet en winst flink stijgen.
Corbion
In de MidKap opende speciaalchemiebedrijf Corbion (min 1,3 procent) de boeken. Het bedrijf zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen, maar het bedrijfsresultaat nam af door hogere kosten voor onder meer transport en grondstoffen. Baggeraar Boskalis steeg 2 procent dankzij een koopadvies van Jefferies. Biotechnoloog Galapagos, die ook met cijfers kwam, daalde 0,9 procent.
Bij de kleinere bedrijven won de producent van elektromagnetische componenten Kendrion 0,2 procent na publicatie van de jaarcijfers. Op de lokale markt steeg IT-bedrijf Ctac 6 procent na sterke resultaten.
Olieprijzen
De olieprijzen lijken iets te stabiliseren na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 101,38 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 2 procent tot 94,65 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook willen de VS meer strategische oliereserves vrijgeven.
De euro was 1,1200 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het geschil over chipfabrikant Nexperia moet binnen het bedrijf zelf worden opgelost, vinden de Nederlandse en Chinese regering, aldus minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) vrijdag. Ze sprak deze week met ambassadeur Shen Bo van China.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Albert Heijn moet een voormalige uitzendkracht in vaste dienst nemen nadat hij ruim zeven jaar voor hetzelfde distributiecentrum van de supermarktketen had gewerkt. Het winkelbedrijf heeft misbruik van een uitzendovereenkomst gemaakt, oordeelt de rechtbank in Den Haag. Volgens vakbond FNV, die de Poolse uitzendkracht Pawel Rudzki steunde, werd hij uiteindelijk weggestuurd om zijn leidende rol bij een staking.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het wordt voor Nederlandse bedrijven die last hebben van de gestegen energieprijzen moeilijker om de hogere kosten door te berekenen dan bij de vorige energiecrisis in 2022. Dat stelt consultancykantoor PwC in een analyse over de economische effecten van de Iranoorlog. Vier jaar geleden kwam Nederland net uit de coronacrisis, waar steunpakketten, lage rentes en opgepot spaargeld ervoor zorgden dat consumenten veel te besteden hadden. Nu is dat veel minder het geval en zouden klanten hun producten links laten liggen als ze te duur worden, stellen economen van PwC.
35 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel ziet nog altijd geen indicatie van een "wijdverspreid tekort" aan vliegtuigbrandstof in de Europese Unie, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) stelde donderdag dat binnen zes weken delen van Europa tegen vliegtuigbrandstoftekorten aan zullen lopen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt 180 miljoen euro vrij voor EU-instellingen voor de aankoop van Europese clouddiensten. Daarmee hoopt Brussel dat de EU minder afhankelijk wordt van clouddiensten van bijvoorbeeld Amerikaanse techbedrijven.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Europa kan tegen eind mei te maken krijgen met vluchtannuleringen vanwege tekorten aan vliegtuigbrandstoffen. Dat schat topman Willie Walsh van de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA. Ook de Duitse luchtvaartkoepel BDL waarschuwt vrijdag voor mogelijke inkrimpingen van het vliegaanbod binnenkort.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Transavia en TUI overwegen niet vluchten te annuleren vanwege de gestegen kerosineprijs. Donderdag maakte KLM bekend vanaf 27 april 160 vluchten tussen Schiphol en andere Europese bestemmingen te schrappen, omdat ze door de gestegen kerosinekosten niet rendabel uitgevoerd zouden kunnen worden. Luchtvaartmaatschappij Transavia en reisorganisatie TUI, die vakantiegangers ook van en naar hun bestemming vliegt, laten weten dit momenteel niet van plan te zijn.
3 uur geleden