Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven hard omlaag in rode AEX na verkoopgolf in Azië

Chipbedrijven hard omlaag in rode AEX na verkoopgolf in Azië

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen maandag opnieuw hard omlaag op de Amsterdamse beurs, na de zware koersverliezen op vrijdag. Beleggers verwerkten onder meer tegenvallende resultaten van de Duitse chipproducent Infineon. Ook meldde nieuwswebsite The Information dat de komst van nieuwe chips voor kunstmatige intelligentie (AI) van het Amerikaanse chipconcern Nvidia moet worden uitgesteld, omdat er ontwerpfouten zijn geconstateerd. ASML, Besi en ASMI zakten tot 12 procent. Vrijdag raakten de chipbedrijven al tot bijna 13 procent aan waarde kwijt.

Ook de algehele stemming op de beursvloeren bleef negatief door de zorgen over een recessie in de Verenigde Staten, de grootste economie ter wereld. De Aziatische aandelenmarkten lieten daardoor flinke verliezen zien. Vooral de Nikkei in Tokio moest het ontgelden. De Japanse beurs kelderde ruim 12 procent en leed daarmee het grootste koersverlies sinds de beurscrash in 1987. Met name de Japanse exportbedrijven zoals Toyota werden hard geraakt. Dat komt door een stijging van de Japanse yen, die in onrustige tijden als een veilige haven wordt gezien. In de afgelopen jaren profiteerden de Japanse bedrijven juist van een goedkopere yen en boekten daardoor recordwinsten.

De AEX-index noteerde kort na opening van de markt 3,2 procent lager op 850,34 punten. De hoofdindex zakte vrijdag al ruim 3 procent. De MidKap verloor 3 procent tot 828,79 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 2,5 procent.

Meer uit Financieel

Lagarde ziet toetreding Bulgarije tot euro als 'krachtig symbool'

FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".

1 uur geleden
Autoverkoop licht gestegen, hybrides en e-auto's populairder

BUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.

1 uur geleden
Nieuwjaarsgroeten Nederlanders zorgen voor meer dataverkeer

ROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.

2 uur geleden
Vermoedelijk tientallen doden door explosie in Zwitserland

CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.

3 uur geleden
Hongarije loopt 1 miljard euro aan EU-geld mis

BRUSSEL (ANP/DPA) - Hongarije kan geen aanspraak meer maken op ruim 1 miljard euro aan fondsen van de Europese Unie voor armere regio's. Het land heeft volgens de Europese Commissie te weinig werk gemaakt van hervormingen die de rechtsstaat moesten versterken en corruptie moeten tegengaan. Dat had de Hongaarse regering onder leiding van premier Viktor Orbán voor het einde van 2025 moeten doen.

3 uur geleden
Wall Street en goud flink omhoog, dollar en bitcoin minder waard

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.

14 uur geleden
Tesla wil productie in Duitse fabriek verder opvoeren

BERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.

18 uur geleden