Chipbedrijven hard omlaag in rode AEX na verkoopgolf in Azië
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen maandag opnieuw hard omlaag op de Amsterdamse beurs, na de zware koersverliezen op vrijdag. Beleggers verwerkten onder meer tegenvallende resultaten van de Duitse chipproducent Infineon. Ook meldde nieuwswebsite The Information dat de komst van nieuwe chips voor kunstmatige intelligentie (AI) van het Amerikaanse chipconcern Nvidia moet worden uitgesteld, omdat er ontwerpfouten zijn geconstateerd. ASML, Besi en ASMI zakten tot 12 procent. Vrijdag raakten de chipbedrijven al tot bijna 13 procent aan waarde kwijt.
Ook de algehele stemming op de beursvloeren bleef negatief door de zorgen over een recessie in de Verenigde Staten, de grootste economie ter wereld. De Aziatische aandelenmarkten lieten daardoor flinke verliezen zien. Vooral de Nikkei in Tokio moest het ontgelden. De Japanse beurs kelderde ruim 12 procent en leed daarmee het grootste koersverlies sinds de beurscrash in 1987. Met name de Japanse exportbedrijven zoals Toyota werden hard geraakt. Dat komt door een stijging van de Japanse yen, die in onrustige tijden als een veilige haven wordt gezien. In de afgelopen jaren profiteerden de Japanse bedrijven juist van een goedkopere yen en boekten daardoor recordwinsten.
De AEX-index noteerde kort na opening van de markt 3,2 procent lager op 850,34 punten. De hoofdindex zakte vrijdag al ruim 3 procent. De MidKap verloor 3 procent tot 828,79 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 2,5 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
14 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
15 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
17 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
17 uur geleden