Chipbedrijven hard omlaag in rode AEX na verkoopgolf in Azië
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen maandag opnieuw hard omlaag op de Amsterdamse beurs, na de zware koersverliezen op vrijdag. Beleggers verwerkten onder meer tegenvallende resultaten van de Duitse chipproducent Infineon. Ook meldde nieuwswebsite The Information dat de komst van nieuwe chips voor kunstmatige intelligentie (AI) van het Amerikaanse chipconcern Nvidia moet worden uitgesteld, omdat er ontwerpfouten zijn geconstateerd. ASML, Besi en ASMI zakten tot 12 procent. Vrijdag raakten de chipbedrijven al tot bijna 13 procent aan waarde kwijt.
Ook de algehele stemming op de beursvloeren bleef negatief door de zorgen over een recessie in de Verenigde Staten, de grootste economie ter wereld. De Aziatische aandelenmarkten lieten daardoor flinke verliezen zien. Vooral de Nikkei in Tokio moest het ontgelden. De Japanse beurs kelderde ruim 12 procent en leed daarmee het grootste koersverlies sinds de beurscrash in 1987. Met name de Japanse exportbedrijven zoals Toyota werden hard geraakt. Dat komt door een stijging van de Japanse yen, die in onrustige tijden als een veilige haven wordt gezien. In de afgelopen jaren profiteerden de Japanse bedrijven juist van een goedkopere yen en boekten daardoor recordwinsten.
De AEX-index noteerde kort na opening van de markt 3,2 procent lager op 850,34 punten. De hoofdindex zakte vrijdag al ruim 3 procent. De MidKap verloor 3 procent tot 828,79 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 2,5 procent.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
3 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
6 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
6 uur geleden