Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven fors onderuit op rood Damrak

Chipbedrijven fors onderuit op rood Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven gingen vrijdag onderuit op de Amsterdamse beurs. Een tegenvallend kwartaalbericht van de Amerikaanse chipfabrikant Intel zorgde voor een verkoopgolf. In Tokio en Seoul gingen grote chipbedrijven als Tokyo Electron, SK Hynix en Samsung al hard onderuit. ASML, Besi en ASMI zakten tot 8 procent en waren daarmee de grote verliezers in de AEX-index.

Intel, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, lijkt later op de dag ook fors lager te openen op Wall Street. De grote chipmaker kondigde aan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen. Ook schort het bedrijf het dividend op. Intel waarschuwde daarnaast voor een tegenvallende omzet in het huidige kwartaal.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent lager op 893,73 punten. De hoofdindex zakte een dag eerder ook al 1,5 procent. Chemicaliëndistributeur IMCD (plus 6 procent) was koploper bij de hoofdfondsen na goed ontvangen resultaten.

Dagverlies

De MidKap verloor 1 procent tot 864,93 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,2 procent. In Tokio sloot de Nikkei 5,8 procent lager door forse koersverliezen in de chipsector. De Japanse beurs leed daarmee het grootste dagverlies sinds maart 2020, bij het begin van de coronapandemie, en het op een na grootste verlies ooit.

De negatieve stemming op de beurzen wordt veroorzaakt door zorgen over de Amerikaanse economie. Zwakke economische cijfers uit de Verenigde Staten wakkerden de vrees aan dat de Amerikaanse Federal Reserve mogelijk te lang wacht met het verlagen van de rente om een harde landing van de economie te voorkomen. De Fed hield de rente eerder deze week opnieuw onveranderd, maar zinspeelde wel op een eerste renteverlaging in september. Met lagere leenkosten kan de centrale bank de economie steunen.

Banenrapport

Beleggers kijken dan ook vooral uit naar het Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag verschijnt. De banengroei speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Fed en geeft meer inzicht over de kracht van de Amerikaanse economie.

Biotechnoloog Galapagos zakte 2 procent, na publicatie van de resultaten. Brunel kelderde 10 procent, na tegenvallende cijfers van de detacheerder. Ebusco (min 8,7 procent) ging verder omlaag, door zorgen over het voortbestaan van de fabrikant van elektrische bussen.

De euro was 1,0804 dollar waard, tegen 1,0786 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 77,01 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent meer op 80,19 dollar per vat.

Meer uit Financieel

EU en China worden lid van nieuwe coalitie rond emissiehandel

BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.

1 uur geleden
China onderzoekt mogelijkheden diepzeemijnbouw bij Cookeilanden

AVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.

2 uur geleden
Toerisme naar Cuba zakt onder druk van economische problemen

HAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.

2 uur geleden
Vakantiegangers Thailand riskeren boete bij biertje in de middag

BANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.

3 uur geleden
Pfizer wint biedingsstrijd om obesitasmedicijnmaker Metsera

NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.

4 uur geleden
Tesla vindt geen steun bij aandeelhouders voor investering in xAI

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.

4 uur geleden
Shein ontloopt blokkade in Frankrijk na verwijderen sekspoppen

PARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.

6 uur geleden