Chipbedrijven en winkelvastgoedfondsen winnen op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdag met winsten het weekend in gegaan. Vooral chipbedrijven waren in trek na een goed ontvangen kwartaalbericht van het Amerikaanse chipconcern Intel. Ook de winkelvastgoedsector deed het goed bij beleggers. Daarnaast reageerden de markten op gunstig nieuws uit China en aan het Damrak maakte producent van elektrische bussen en laadsystemen Ebusco zijn beursdebuut
De AEX-index op Beursplein 5 won 0,7 procent tot 812,97 punten. De MidKap klom 0,3 procent tot 1067,26 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,7 procent. Berichten dat het noodlijdende Chinese vastgoedconcern Evergrande op de valreep wanbetaling heeft weten te voorkomen door net op tijd de rente op een van zijn leningen te betalen, leidden tot enige opluchting op de Europese beursvloeren.
Bij de hoofdfondsen aan het Damrak hoorden chipgerelateerde fondsen als ASML, ASMI en Besi tot de sterkste stijgers, met plussen tot bijna 4 procent. Intel gaat forse investeringen doen om de concurrentiestrijd met de grote technologiebedrijven aan te gaan. Steeds meer techbedrijven willen namelijk hun eigen chips gaan maken.
Wereldhave
Grootste stijger in de AEX was winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield, dat meer dan 4 procent vooruitging. Hier werd onder meer hoop geput uit een kwartaalbericht van branchegenoot Wereldhave, die zelf dik 5 procent won. Topman Matthijs Storm van Wereldhave stelde "zeer tevreden" te zijn over de kwartaalresultaten. Ondanks het wegvallen van de steunmaatregelen van de overheid is er volgens Storm geen huurder van zijn bedrijf failliet gegaan.
Het aandeel Ebusco eindigde op zijn eerste handelsdag 0,9 procent hoger op 23,20 euro. De Brabantse busfabrikant haalde met de beursgang zo'n 300 miljoen euro op. Volgens topman Peter Bijvelds laat de interesse in de aandelen zien dat beleggers in de groene strategie van het bedrijf geloven. De bussen van Ebusco rijden al in steden als Amsterdam, Frankfurt en München.
Universal Music
Verder was er aandacht voor de in Amsterdam genoteerde platenmaatschappij Universal Music. De populaire Zuid-Koreaanse boyband BTS stapt over naar Universal, dat als grootste muziekconcern ter wereld al samenwerkt met sterren als Taylor Swift, Billie Eilish en Lady Gaga. Beleggers beloonden het aandeel met een plus van ruim 1 procent.
De euro was 1,1634 dollar waard, tegen 1,1640 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 82,71 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 84,72 dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan een positieve draai op Wall Street. Daar werden aandelen van AI-bedrijven ingeruild voor aandelen in andere sectoren, waardoor de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index op nieuwe recordstanden sloten.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een onafhankelijke commissaris moet de regering bijstaan om strategische projecten sneller te kunnen uitvoeren. Dat is een van de voorstellen die oud-ASML-topman Peter Wennink doet in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen. Nu dreigt Nederland als land onaantrekkelijk te worden voor bedrijven om in te investeren door vastlopend beleid, waarschuwt Wennink in zijn rapport.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet een aantal moeilijke keuzes maken om investeringen te stimuleren en zijn welvaart te behouden. Dat schrijft oud-ASML-topman Peter Wennink in zijn rapport dat hij op verzoek van het kabinet schreef. Om Nederland van het stikstofslot te halen moet ingegrepen worden in de melkveehouderij, staat in het rapport. Ook moet het stelsel voor sociale zekerheid op de schop en sommige energieslurpende industrieën kunnen best uit Nederland verdwijnen, schrijven Wennink en medeopstellers van het rapport.
42 minuten geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Berichtenplatform Reddit vecht het deze week ingevoerde socialemediaverbod voor kinderen in Australië aan. Volgens het Amerikaanse bedrijf is het verbod in strijd met de vrijheid van politieke communicatie. Eerder begonnen twee tieners namens een bredere groep al een rechtszaak tegen de nieuwe wet.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voorstellen van de Europese Unie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken zijn illegaal, zegt de Russische centrale bank. De Bank van Rusland waarschuwt daarbij zich het recht voor te behouden alle beschikbare mechanismen in te zetten om haar belangen te beschermen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in november op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 307 bedrijven failliet. Dat zijn 46 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 13 procent. Ten opzichte van oktober nam het aantal faillissementen wel toe, met 21 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in oktober verder gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, delfstoffen en elektronische apparaten uitgevoerd. De exportgroei kwam uit op 5,6 procent.
2 uur geleden