
Chipbedrijven en presidentsverkiezingen VS centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. De Nederlandse chipfabrikant NXP Semiconductors zag de omzet en winst dalen in het derde kwartaal ten opzichte van een jaar geleden. Ook de vooruitzichten voor het huidige kwartaal vielen tegen, mede door een lagere vraag naar chips in de autosector. NXP, dat een notering heeft in New York, lijkt flink lager te gaan openen.
De AEX-index koerst af op licht hoger begin, na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers lijken weinig risico te nemen in afwachting van de uitkomst van de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die dinsdag worden gehouden. De uitslag kan grote invloed hebben op hoe de beurzen het jaar afsluiten. Uit peilingen blijkt dat er een nek-aan-nekrace gaande is tussen voormalig president Donald Trump en vicepresident Kamala Harris.
De Aziatische beurzen lieten overwegend winsten zien, ondanks de licht lagere slotstanden op Wall Street. In Tokio keerden beleggers terug na een lang weekeinde en won de Nikkei 1,1 procent. Gamebedrijf Nintendo zakte 4 procent, na tegenvallende verkopen van de spelcomputer Switch. De beurs in Sydney daalde 0,4 procent. De Australische centrale bank hield zoals verwacht de rente voor de achtste keer op rij onveranderd op 4,35 procent.
Groeidoelstelling China
De beurzen in Hongkong en Shanghai stegen 1,4 en 2,1 procent. Volgens marktonderzoekers Caixin en S&P Global groeide de Chinese dienstensector in oktober in het snelste tempo sinds juli. De sterker dan verwachte groei volgt op de extra stimuleringsmaatregelen van de overheid om de economie aan te jagen. Ook zei de Chinese premier Li Qiang er het "volste vertrouwen" in te hebben dat de groeidoelstelling van 5 procent wordt gehaald.
Air France-KLM zal mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. Zakenbank Morgan Stanley zette de luchtvaartcombinatie op de verkooplijst. Het beleggingsadvies voor de Duitse concurrent Lufthansa werd daarentegen verhoogd.
Euro- en oliekoersen
Tankopslagbedrijf Vopak viert dinsdag zijn 25-jarig jubileum op de Amsterdamse beurs. Sinds de beursgang in 1999 is de marktwaarde van Vopak ruimschoots vertienvoudigd tot meer dan 5 miljard euro.
De euro was 1,0879 dollar waard, tegen 1,0883 dollar een dag eerder. De olieprijzen lieten weinig beweging zien, na de opmars op maandag. Een vat Amerikaanse olie werd iets goedkoper op 71,42 dollar. Brentolie daalde 0,1 procent in prijs tot 75,03 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MONTREAL (ANP/AFP) - Air Canada heeft zijn plan voor de hervatting van vluchten opgeschort, meldt de luchtvaartmaatschappij. Aanleiding voor het besluit is dat de Canadese vakbond voor overheidspersoneel zijn leden had opgedragen niet te luisteren naar de instructies van de Canadese overheid om de staking te beëindigen en weer aan het werk te gaan.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het afgelopen kwartaal onverwacht gekrompen, vooral doordat de twaalfdaagse oorlog met Iran in juni het bedrijfsleven vrijwel volledig tot stilstand bracht.
8 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air Canada hervat zijn vluchten later op de dag, na aanwijzing van de Canadese overheid om een staking te beëindigen. Alle stakende cabinebemanningsleden moeten uiterlijk om 20.00 uur Nederlandse tijd het werk hervatten.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Brussel is van plan om biljoenen euro's aan spaargeld van Europese huishoudens vrij te maken door mensen te stimuleren om te beleggen in aandelen. De Europese Unie ziet daarbij Zweden als voorbeeld.
14 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Door een driedaagse staking van het cabinepersoneel van Air Canada worden ook zondag veel vluchten van de Canadese luchtvaartmaatschappij geannuleerd. Hierdoor gaan ook enkele vluchten tussen Schiphol en de Canadese steden Montreal en Toronto niet door, blijkt uit vluchtinformatie van Schiphol.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een senator in de Verenigde Staten heeft een onderzoek aangekondigd naar chatbots van Meta, het moederbedrijf van Facebook, Instagram en WhatsApp. Hij wil opheldering over gesprekken tussen kinderen en chatbots die werken met geavanceerde kunstmatige intelligentie. Meta zou zijn AI-chatbots expliciet hebben toegestaan om "romantische of sensuele" gesprekken te voeren met kinderen, berichtte persbureau Reuters deze week.
1 dag geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Stewards en stewardessen van de Canadese luchtvaartmaatschappij Air Canada zijn in staking gegaan naar aanleiding van een geschil over hun loon. Het gaat om 10.000 werknemers die volgens de vakbond Canadian Union of Public Employees (CUPE) hogere lonen willen en ook betaling voor werk buiten de cabine, zoals bij het in- of uitchecken van passagiers. De staking duurt naar verwachting 72 uur.
1 dag geleden