Chipbedrijven en Air France-KLM staan in belangstelling op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Bedrijven in de chipsector zoals ASML, ASMI en Besi staan vrijdag in de belangstelling op de beurs. In de Verenigde Staten is branchegenoot Applied Materials met tegenvallende verwachtingen naar buiten gekomen voor de komende tijd, en dat kan ook de koers van de chipbedrijven hier raken. Verder gaat de aandacht naar Air France-KLM, dat praat met investeerder Apollo over een kapitaalinjectie van een half miljard euro.
De chipindustrie bestelt de laatste tijd in een razend tempo machines bij Applied Materials, in een poging voldoende productiecapaciteit op te bouwen om een einde te maken aan de wereldwijde chiptekorten. Maar diezelfde tekorten laten de Amerikaanse toeleverancier van chipfabrikanten achter zonder de componenten die het nodig heeft om zijn apparatuur te maken. Vandaar dat de onderneming de verwachtingen heeft moeten bijstellen.
Air France-KLM voert naar eigen zeggen vergevorderde gesprekken met Apollo. Die zou het geld willen steken in een dochteronderneming van Air France voor het onderhoud van vliegtuigen. Als de investering er daadwerkelijk komt, verwacht het luchtvaartconcern een deel van zijn leningen terug te kunnen betalen die de Franse staat verstrekte als noodhulp tijdens de coronacrisis.
Herstel
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren hoger te beginnen, waarmee de graadmeter zich wat zou kunnen herstellen van de fikse verliesbeurt van donderdag. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met winsten openen. In Azië gingen de belangrijkste aandelenmarkten vrijdag eveneens vooruit, geholpen door renteverlagingen bij Chinese banken.
Op de Europese beurzen kan ook gereageerd worden op nieuwe steunmaatregelen voor huishoudens in Duitsland. Het Duitse parlement heeft donderdagavond laat ingestemd met een omvangrijk pakket maatregelen om huishoudens te helpen met de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in Oekraïne. Door de hoge prijzen staat de koopkracht van veel burgers zwaar onder druk. In totaal is met het pakket een bedrag van 15 miljard euro gemoeid.
Shell
Verder heeft Shell naar verluidt vier voormalige Russische tankers voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) weer in gebruik genomen na de verkoop van de schepen aan een in Singapore gevestigde onderneming. De stap zou enige verlichting kunnen brengen op de krappe gasmarkt doordat het olie- en gasconcern nu weer meer lng kan leveren.
De euro was 1,0585 dollar waard, tegen 1,0594 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent minder op 110,85 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 111,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Havenbedrijf Rotterdam zegt net als Advocates for the Future (AftF) te streven naar een klimaatneutrale haven. De juridische non-profitorganisatie heeft dinsdag geëist dat de haven zo snel mogelijk de fossiele activiteiten afbouwt. "We verschillen echter van mening over de manier waarop dit doel moet worden bereikt", laat het havenbedrijf weten in een reactie.
34 minuten geledenSAN JOSÉ (ANP) - Onlinemarktplaats eBay ziet niets in het overnamevoorstel van gamewinkelketen GameStop. Dat laatste bedrijf deed vorige week een bod van bijna 56 miljard dollar op eBay, maar die internetonderneming betwijfelt onder andere of GameStop de financiering wel rond kan krijgen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido gaat zijn klanten niet compenseren nadat gegevens werden gelekt door een cyberaanval in februari. Dat bevestigt een woordvoerder na uitspraken van topman Søren Abildgaard in De Telegraaf. Volgens de topman is niet vastgesteld dat het telecombedrijf regels heeft overtreden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De geschorste topambtenaar Pieter van Oordt roept de Tweede Kamer op om nogmaals te kijken naar de overname van Solvinity, het systeem dat DigiD laat draaien, door het Amerikaanse bedrijf Kyndryl. Dat zegt hij in een interview met BNR. Nu de Kamer terug is van reces, zijn er volgens hem nog twee weken om de deal te verhinderen.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De grootste chipsfabrikant van Japan past zijn verpakkingen aan vanwege een inkttekort, dat het gevolg is van het conflict in het Midden-Oosten. Oranje-gele verpakkingen worden hierom tijdelijk vervangen door zwart-wit.
3 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel onderzoekt met een cementbedrijf of het meer soorten slak kan laten verwerken in bouwmaterialen. De staalfabrikant hoopt op die manier bij te dragen aan duurzamere bouwmaterialen. Voor Tata Steel is het ook zaak om nieuwe toepassingen van het restproduct van staal te vinden. In Nederland gelden tijdelijk strenge beperkingen voor het gebruik van staalslak in of op de bodem, omdat dit voor milieu- en gezondheidsschade kan zorgen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een fors verlies begonnen. Beleggers namen geen risico's door de onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hangt het bestand "aan een zijden draadje" nadat Teheran een onaanvaardbaar antwoord had gegeven op het voorstel van Washington om het conflict te beëindigen.
5 uur geleden