Chipbedrijven en Adyen helpen beurs Amsterdam aan winst
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met winst gesloten, geholpen door mooie plussen voor de chipfondsen ASML, ASMI en Besi en betalingsbedrijf Adyen. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, ging omlaag na publicatie van cijfers over de omzet in het derde kwartaal die niet echt goed vielen bij beleggers op het Damrak.
De AEX eindigde 0,7 procent hoger op 777,52 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 1055,36 punten. Londen, Frankfurt en Parijs lieten koerswinsten tot 0,8 procent optekenen.
Chiptoeleverancier ASMI was koploper bij de hoofdfondsen op Beursplein 5 met een winst van 4 procent. Branchegenoten ASML en Besi gingen tot 2,4 procent vooruit. Betalingsdienstverlener Adyen, verlichtingsbedrijf Signify en chemicaliëndistributeur IMCD stonden ook bovenaan met plussen tot 3,5 procent. Grootste daler was verzekeraar Aegon met een min van 2,9 procent.
Just East Takeaway
Just Eat Takeaway werd 1,7 procent lager gezet in de hoofdindex. Het concern verwerkte afgelopen kwartaal 266 miljoen bestellingen. Dat is 25 procent meer dan een jaar geleden, maar minder dan in het tweede kwartaal van 2021. Volgens topman Jitse Groen is de groei sterk gebleven, ondanks dat het grootste deel van de wereld terugkeert naar het leven van voor de coronapandemie.
Biotechnoloog Galapagos was uitblinker in de MidKap met een stijging van 8,5 procent. De toeleverancier aan apotheken en ziekenhuizen Fagron zakte 0,6 procent bij de middelgrote fondsen na bekendmaking van cijfers. Maritiem oliedienstverlener SBM Offshore had een slechte dag en was hekkensluiter met een verlies van 5,6 procent.
Envipco
Envipco steeg ruim 9 procent bij de lokale fondsen. De producent van statiegeldsystemen gaat honderden machines plaatsen bij supermarkten in de Amerikaanse staat Connecticut. Investeerder HAL won 0,3 procent. Beleggers verwerkten het nieuws dat Coolblue zijn beursgang tot nader order heeft uitgesteld vanwege de huidige onzekerheid op de markten. De webwinkel, waarvan HAL 49 procent bezit, wilde eigenlijk deze maand naar de beurs in Amsterdam.
SAP won 3,9 procent in Frankfurt. Het Duitse softwareconcern schroefde zijn verwachtingen opnieuw op. In Parijs vielen de resultaten van luxegoederenconcern LVMH (plus 3,2 procent) in de smaak.
De euro was 1,1576 dollar waard, tegen 1,1533 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie was vlak op 80,61 dollar. Brentolie zakte 0,2 procent tot 83,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
4 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
8 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
21 uur geleden