Chipbedrijven eindigen onderaan op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag lager gesloten, met chipbedrijven bij de sterkste dalers. Toeleverancier voor de chipindustrie Besi eindigde onderaan bij de hoofdfondsen. Ook ASML en ASMI daalden na een week waarin enthousiasme over kunstmatige intelligentie en de chipsector eerder juist voor flinke koerswinsten zorgden.
Besi verloor 6,1 procent. ASMI en ASML zakten tot 1,2 procent.
Mogelijk hebben de verliezen te maken met beleggers die na de sterke koerswinsten voor techbedrijven op de Amerikaanse beurzen een pas op de plaats maken. "Door de snelheid van de techrally vragen beleggers zich af of ze hun winsten moeten nemen", zei Mark Haefele van de vermogensbeheerdivisie van UBS tegen persbureau Bloomberg.
De AEX-index sloot 0,3 procent lager op 854,97 punten. Ook de MidKap zakte 0,3 procent, tot 900,65 punten.
Galapagos
Biotechbedrijf Galapagos was de grootste verliezer bij de middelgrote fondsen en eindigde 8 procent lager na de presentatie van de jaarcijfers. Analisten van Citi waarschuwden dat beleggen in het Mechelse bedrijf erg risicovol is, onder andere omdat het nog zeker tot 2025 duurt voordat nieuwe onderzoeksresultaten over kandidaat-medicijnen verschijnen. Ook wijzen ze op hevige concurrentie op het gebied van oncologie en immunologie, waar Galapagos actief in is.
Elders in Europa waren meer optimisten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,7 procent. De FTSE 100 in Londen steeg zo'n 0,3 procent.
Alfen
Alfen zakte ruim 7 procent. Analisten van Bryan Garnier zijn somberder geworden over de laadpalenfabrikant en ontwikkelaar van systemen voor het elektriciteitsnet.
Brunel verloor bijna 5 procent. Topman Jilko Andringa sprak van onverwachte tegenvallers in de windenergiesector, waar bepaalde projecten plots stil kwamen te liggen. De omzet steeg weliswaar, maar het bedrijfsresultaat groeide niet mee.
Standard Chartered
De Britse bank Standard Chartered steeg 4,9 procent in Londen dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. Ook gaat de bank voor 1 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen, waarmee aandeelhouders worden beloond.
De euro was 1,0826 dollar waard, tegen 1,0881 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,4 procent minder op 76,77 dollar. Brentolie werd 2,2 procent goedkoper, op 81,82 dollar per vat.
Meer uit Financieel
JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk gekrompen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat volgt uit zondag gepubliceerde cijfers van het Israëlische statistiekbureau.
35 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Swatch-winkels die in Nederland de nieuwe Royal Pop-horloges zouden verkopen, blijven zondag en waarschijnlijk ook maandag nog gesloten. Dat heeft een medewerker van de Swatch-shop in Rotterdam laten weten. Zaterdag bleven drie Swatch-winkels in Nederland noodgedwongen dicht door een overweldigende toestroom van belangstellenden voor de horloges die zijn uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. De politie moest eraan te pas komen om mensen weg te sturen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De spoorblokkades door activisten in het Rotterdamse havengebied zorgen voor vele miljoenen euro's schade. Dat zeggen bedrijven uit de haven, die de al negen dagen aanhoudende acties "inmiddels spuugzat" zijn. Ze willen dat de landelijke politiek ingrijpt.
2 uur geledenBIEL (ANP) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch roept klanten via sociale media op niet in grote drommen naar zijn winkels te komen om zijn nieuwe horloge, dat is uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. Zaterdag moesten meerdere Swatch-winkels verspreid over de wereld noodgedwongen worden gesloten door een overweldigende toestroom van belangstellenden. Volgens het bedrijf is al die haast nergens voor nodig, want de bewuste collectie blijft nog maanden beschikbaar.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz varen er af en toe wel olietankers door de zeestraat. Zo heeft persbureau Bloomberg uit scheepvaartgegevens ontdekt dat een tanker met Iraakse olie erin is geslaagd door de straat te gaan en richting India te varen.
5 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.
7 uur geleden