Chipbedrijven eindigen onderaan op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag lager gesloten, met chipbedrijven bij de sterkste dalers. Toeleverancier voor de chipindustrie Besi eindigde onderaan bij de hoofdfondsen. Ook ASML en ASMI daalden na een week waarin enthousiasme over kunstmatige intelligentie en de chipsector eerder juist voor flinke koerswinsten zorgden.
Besi verloor 6,1 procent. ASMI en ASML zakten tot 1,2 procent.
Mogelijk hebben de verliezen te maken met beleggers die na de sterke koerswinsten voor techbedrijven op de Amerikaanse beurzen een pas op de plaats maken. "Door de snelheid van de techrally vragen beleggers zich af of ze hun winsten moeten nemen", zei Mark Haefele van de vermogensbeheerdivisie van UBS tegen persbureau Bloomberg.
De AEX-index sloot 0,3 procent lager op 854,97 punten. Ook de MidKap zakte 0,3 procent, tot 900,65 punten.
Galapagos
Biotechbedrijf Galapagos was de grootste verliezer bij de middelgrote fondsen en eindigde 8 procent lager na de presentatie van de jaarcijfers. Analisten van Citi waarschuwden dat beleggen in het Mechelse bedrijf erg risicovol is, onder andere omdat het nog zeker tot 2025 duurt voordat nieuwe onderzoeksresultaten over kandidaat-medicijnen verschijnen. Ook wijzen ze op hevige concurrentie op het gebied van oncologie en immunologie, waar Galapagos actief in is.
Elders in Europa waren meer optimisten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,7 procent. De FTSE 100 in Londen steeg zo'n 0,3 procent.
Alfen
Alfen zakte ruim 7 procent. Analisten van Bryan Garnier zijn somberder geworden over de laadpalenfabrikant en ontwikkelaar van systemen voor het elektriciteitsnet.
Brunel verloor bijna 5 procent. Topman Jilko Andringa sprak van onverwachte tegenvallers in de windenergiesector, waar bepaalde projecten plots stil kwamen te liggen. De omzet steeg weliswaar, maar het bedrijfsresultaat groeide niet mee.
Standard Chartered
De Britse bank Standard Chartered steeg 4,9 procent in Londen dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. Ook gaat de bank voor 1 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen, waarmee aandeelhouders worden beloond.
De euro was 1,0826 dollar waard, tegen 1,0881 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,4 procent minder op 76,77 dollar. Brentolie werd 2,2 procent goedkoper, op 81,82 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
46 minuten geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
23 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
23 uur geleden