Chipbedrijven eindigen onderaan op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag lager gesloten, met chipbedrijven bij de sterkste dalers. Toeleverancier voor de chipindustrie Besi eindigde onderaan bij de hoofdfondsen. Ook ASML en ASMI daalden na een week waarin enthousiasme over kunstmatige intelligentie en de chipsector eerder juist voor flinke koerswinsten zorgden.
Besi verloor 6,1 procent. ASMI en ASML zakten tot 1,2 procent.
Mogelijk hebben de verliezen te maken met beleggers die na de sterke koerswinsten voor techbedrijven op de Amerikaanse beurzen een pas op de plaats maken. "Door de snelheid van de techrally vragen beleggers zich af of ze hun winsten moeten nemen", zei Mark Haefele van de vermogensbeheerdivisie van UBS tegen persbureau Bloomberg.
De AEX-index sloot 0,3 procent lager op 854,97 punten. Ook de MidKap zakte 0,3 procent, tot 900,65 punten.
Galapagos
Biotechbedrijf Galapagos was de grootste verliezer bij de middelgrote fondsen en eindigde 8 procent lager na de presentatie van de jaarcijfers. Analisten van Citi waarschuwden dat beleggen in het Mechelse bedrijf erg risicovol is, onder andere omdat het nog zeker tot 2025 duurt voordat nieuwe onderzoeksresultaten over kandidaat-medicijnen verschijnen. Ook wijzen ze op hevige concurrentie op het gebied van oncologie en immunologie, waar Galapagos actief in is.
Elders in Europa waren meer optimisten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,7 procent. De FTSE 100 in Londen steeg zo'n 0,3 procent.
Alfen
Alfen zakte ruim 7 procent. Analisten van Bryan Garnier zijn somberder geworden over de laadpalenfabrikant en ontwikkelaar van systemen voor het elektriciteitsnet.
Brunel verloor bijna 5 procent. Topman Jilko Andringa sprak van onverwachte tegenvallers in de windenergiesector, waar bepaalde projecten plots stil kwamen te liggen. De omzet steeg weliswaar, maar het bedrijfsresultaat groeide niet mee.
Standard Chartered
De Britse bank Standard Chartered steeg 4,9 procent in Londen dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. Ook gaat de bank voor 1 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen, waarmee aandeelhouders worden beloond.
De euro was 1,0826 dollar waard, tegen 1,0881 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,4 procent minder op 76,77 dollar. Brentolie werd 2,2 procent goedkoper, op 81,82 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan een plan om de export van diesel voor negentig dagen te verbieden. Dat melden ingewijden aan nieuwssite Politico. Daarmee probeert de regering van president Donald Trump volgens hen de energieprijzen te verlagen.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met verlies de handelsdag uitgegaan. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de stijgende olieprijzen. Bij de hoofdfondsen stond betaalbedrijf Adyen bij de grootste dalers, na een stevige koerswinst van een dag eerder. Het aandeel zakte 4,7 procent.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op Wall Street lieten woensdag bij de opening geen grote uitslagen zien. Beleggers deden het voorzichtig aan in afwachting van nieuwe ontwikkelingen in de onderhandelingen over het beëindigen van het conflict in het Midden-Oosten. Ook kijken zij vooruit naar de belangrijke top tussen de VS en China, die donderdag plaatsvindt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat koopt 70 procent van de aandelen van EPZ, de exploitant van de kerncentrale in het Zeeuwse dorp Borssele. Het doel van de overname is het langer openhouden van de kerncentrale.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanbesteding waarbij drie in plaats van zes afhandelaren actief zijn op Schiphol mag doorgaan. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald, nadat drie verliezende partijen een kort geding hadden aangespannen. Swissport, Aviapartner en Menzies voerden bezwaren aan waarom hun concurrenten de opdracht niet zouden moeten krijgen, maar de rechter wees die af.
5 uur geledenHAARLEM (ANP) - IKEA wil volgend jaar een aantal kleinere winkels in Nederland openen. Dat bevestigt een woordvoerder van de meubelketen na berichtgeving van het AD. In de nieuwe winkels, met het formaat van een supermarkt, zal onder meer servies en verlichting te koop zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanbesteding waarbij drie in plaats van zes afhandelaren actief zijn op Schiphol mag doorgaan. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald, nadat drie verliezende partijen een kort geding hadden aangespannen. Swissport, Aviapartner en Menzies voerden bezwaren aan waarom hun concurrenten de opdracht niet zouden moeten krijgen, maar de rechter wees die af.
6 uur geleden