Chipbedrijven duwen AEX opnieuw in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen dinsdag voor de tweede dag op rij stevig omlaag op het Damrak. Beleggers verzilverden een deel van hun winsten in aanloop naar de resultaten van Nvidia die woensdag op het programma staan. Dat Amerikaanse bedrijf is momenteel de belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI).
De verwachtingen voor de resultaten van Nvidia zijn hooggespannen. Vorige week overtrof de beurswaarde van het concern al die van grote bedrijven als webwinkelconcern Amazon en Google-moeder Alphabet.
ASMI eindigde onderaan bij de hoofdfondsen in Amsterdam met een verlies van 4,6 procent. Besi en ASML, waarvan de koersen de afgelopen tijd hard zijn gestegen, werden respectievelijk 3,4 en 2,5 procent lager gezet.
Verliezen
Mede hierdoor verloor de AEX 0,9 procent op 848,28 punten. Maandag werden ook al verliezen geleden, terwijl de hoofdindex vrijdag nog tot een nieuw slotrecord van 858,11 punten klom. De MidKap daalde 1 procent tot 886,19 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,4 procent.
Heineken daalde 1,5 procent. Analisten van de Canadese bank RBC verlaagden hun aanbeveling voor de bierbrouwer naar verkopen. De sterkste stijgers in de AEX waren niet aan een specifieke sector toe te wijzen. Zo ging ING 1,9 procent omhoog, won Ahold Delhaize 1 procent en steeg Wolters Kluwer eenzelfde percentage.
Nieuwe topman
In de MidKap gingen bijna alle bedrijven omlaag. Flitshandelaar Flow Traders kreeg een koersverlies voor de kiezen van 3,6 procent en stond daarmee onderaan.
Acomo zakte 0,9 procent na publicatie van de jaarcijfers. De noten-, kruiden- en zadenhandelaar zag de omzet en winst in 2023 dalen. Het bedrijf kondigde ook aan financieel directeur Allard Goldschmeding te willen benoemen tot nieuwe topman. Goldschmeding vervult sinds november 2023 al een dubbele rol van financieel directeur en topman.
In Londen maakte Barclays een koerssprong van ruim 11 procent. De Britse bank leed in het vierde kwartaal van 2023 een nettoverlies door hogere kosten. Barclays kondigde ook een grote strategische herziening aan, waaronder kostenbesparingen, verkoop van activiteiten en een reorganisatie van zijn divisies.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Opnieuw drukten verliezen onder chipaandelen op de belangrijke graadmeters, ondanks recordresultaten die de Zuid-Koreaanse chipmaker Samsung meldde. Beleggers vragen zich af of koerswinsten voor de sector uit het voorgaande kwartaal nog houdbaar zijn. Na nieuwe aanvallen in de Straat van Hormuz stegen de olieprijzen weer.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren. Vorige maand schortte het Amerikaanse ministerie van Financiën sancties op Iraanse olie op tot en met 21 augustus. Maar na nieuwe beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz eindigt die vrijstelling nu, aldus het ministerie.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Airbus is van plan om met een vliegtuigmotorenfabrikant een bedrijf op te zetten voor de productie van waterstofmotoren. Die moeten op termijn een alternatief worden voor verbrandingsmotoren op fossiele brandstoffen, om zo de CO2-uitstoot van de luchtvaart te verminderen. De Europese vliegtuigbouwer verwacht dat de joint venture met MTU Aero Engines vanaf volgend jaar actief is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de glastuinbouw zullen door nieuwe klimaatmaatregelen verlies lijden als ze dezelfde opbrengsten behalen als in de afgelopen jaren. Dat is een van de conclusies van onderzoekers van Wageningen Social & Economic Research na een analyse van verschillende plannen. In al die beleidsvarianten gaan de energiekosten sterk omhoog door de beprijzing van CO2-uitstoot.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV noemt het een belangrijke stap dat de Eerste Kamer heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. De vakbond waarschuwt wel dat onzeker werk zich kan verplaatsen naar andere constructies als de politiek maar een deel van de maatregelen doorvoert. Ook is goede handhaving nodig om te voorkomen dat regels worden omzeild.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak stond dinsdag onder druk door forse koersverliezen bij de grote chipbedrijven. ASMI, ASML en Besi verloren tot meer dan 7 procent, na zware koersverliezen in de Aziatische chipsector eerder op de dag. Die volgden op de resultaten van Samsung.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Contractuele afspraken die werknemers verbieden om bij een concurrent aan de slag te gaan, hebben mogelijk een negatief effect op de productiviteit. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. Concurrentiebedingen worden de afgelopen vijf jaar steeds vaker opgenomen in een contract, ziet de organisatie.
7 uur geleden