Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven duwen AEX opnieuw in het rood

Chipbedrijven duwen AEX opnieuw in het rood

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen dinsdag voor de tweede dag op rij stevig omlaag op het Damrak. Beleggers verzilverden een deel van hun winsten in aanloop naar de resultaten van Nvidia die woensdag op het programma staan. Dat Amerikaanse bedrijf is momenteel de belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI).

De verwachtingen voor de resultaten van Nvidia zijn hooggespannen. Vorige week overtrof de beurswaarde van het concern al die van grote bedrijven als webwinkelconcern Amazon en Google-moeder Alphabet.

ASMI eindigde onderaan bij de hoofdfondsen in Amsterdam met een verlies van 4,6 procent. Besi en ASML, waarvan de koersen de afgelopen tijd hard zijn gestegen, werden respectievelijk 3,4 en 2,5 procent lager gezet.

Verliezen

Mede hierdoor verloor de AEX 0,9 procent op 848,28 punten. Maandag werden ook al verliezen geleden, terwijl de hoofdindex vrijdag nog tot een nieuw slotrecord van 858,11 punten klom. De MidKap daalde 1 procent tot 886,19 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,4 procent.

Heineken daalde 1,5 procent. Analisten van de Canadese bank RBC verlaagden hun aanbeveling voor de bierbrouwer naar verkopen. De sterkste stijgers in de AEX waren niet aan een specifieke sector toe te wijzen. Zo ging ING 1,9 procent omhoog, won Ahold Delhaize 1 procent en steeg Wolters Kluwer eenzelfde percentage.

Nieuwe topman

In de MidKap gingen bijna alle bedrijven omlaag. Flitshandelaar Flow Traders kreeg een koersverlies voor de kiezen van 3,6 procent en stond daarmee onderaan.

Acomo zakte 0,9 procent na publicatie van de jaarcijfers. De noten-, kruiden- en zadenhandelaar zag de omzet en winst in 2023 dalen. Het bedrijf kondigde ook aan financieel directeur Allard Goldschmeding te willen benoemen tot nieuwe topman. Goldschmeding vervult sinds november 2023 al een dubbele rol van financieel directeur en topman.

In Londen maakte Barclays een koerssprong van ruim 11 procent. De Britse bank leed in het vierde kwartaal van 2023 een nettoverlies door hogere kosten. Barclays kondigde ook een grote strategische herziening aan, waaronder kostenbesparingen, verkoop van activiteiten en een reorganisatie van zijn divisies.

Meer uit Financieel

Wall Street opent gemengd na winsten op vrijdag

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag gemengd geopend, na de winsten van vrijdag door een zwak cijfer over de banengroei in de Verenigde Staten. Door het tegenvallende banenrapport wordt de kans op een nieuwe renteverhoging door de Amerikaanse centrale bank later deze maand minder waarschijnlijk geacht.

29 minuten geleden
Topman Saudi Aramco noemt olievoorraden 'angstaanjagend klein'

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde olievoorraden waarmee schokken in het aanbod opgevangen kunnen worden, zijn "angstaanjagend klein" geworden. Dat zegt de topman van het Saudische staatsoliebedrijf Saudi Aramco, Ami Nasser. Daardoor dreigen de markten verder onder druk te komen als de Straat van Hormuz niet opengaat.

44 minuten geleden
Transavia gaat fors bezuinigen vanwege 'onvoldoende' winst

SCHIPHOL (ANP) - Transavia komt met een grootschalig bezuinigingsprogramma in een poging de winst op te krikken. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door De Telegraaf.

1 uur geleden
Brussel: nog onbekend hoeveel diesel EU-landen gaan vrijgeven

BRUSSEL (ANP) - Het is nog niet duidelijk hoeveel diesel EU-landen gaan vrijgeven uit hun noodvoorraden, zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De G7-landen maakten vrijdag bekend de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden op de markt te brengen, in de hoop daarmee energieprijzen omlaag te krijgen. Dat gebeurde op aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die dreigde met exportverboden op Amerikaanse diesel naar Frankrijk en Duitsland.

3 uur geleden
Duitsland noemt schadeclaim Damen om annuleren order ongegrond

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland noemt schadeclaims voor het annuleren van bestelde oorlogsschepen ongegrond. Vrijdag werd bekend dat de Nederlandse scheepsbouwer Damen bijna 4,7 miljard euro eist van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar.

3 uur geleden
Betaalbedrijf Mollie komt met alternatief voor iDEAL

AMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Mollie komt met een nieuwe methode om producten en diensten op het internet te kopen. Daarmee zet het een directe concurrent van iDEAL en diens opvolger Wero in de markt. Mollie bevestigt dat zijn service geen kopersbescherming biedt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Wero.

5 uur geleden
Noorwegen komt met tijdelijk verbod op AI-brillen

OSLO (ANP) - De Noorse regering gaat AI-brillen op bepaalde locaties tijdelijk verbieden. Volgens Torgeir Micaelsen, minister van Digitalisering en Openbaar Bestuur, geeft het tijdelijke verbod de tijd om grondig onderzoek te doen en een "weloverwogen debat te voeren dat de basis kan leggen voor duurzame en mogelijk permanente regelgeving".

5 uur geleden