Chipbedrijven dalen in AEX na cijfers ASML en beperkingen Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn woensdag onderin de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op de financiële resultaten van ASML over het eerste kwartaal. Het aantal nieuwe orders viel in die periode terug ten opzichte van het voorgaande kwartaal, tot een bedrag dat lager was dan door Bloomberg gepeilde analisten in doorsnee hadden verwacht.
Daarnaast stond het sentiment in de chipsector onder druk door nieuwe Amerikaanse beperkingen voor Nvidia bij de export naar China. Het AI-chipbedrijf moet hierdoor ongeveer 5,5 miljard dollar afboeken vanwege voorraden en verplichtingen met betrekking tot chips. ASML sloot 5,2 procent lager. Besi en ASMI verloren allebei 3,2 procent.
De AEX, de hoofdgraadmeter op het Damrak, sloot mede door de koersverliezen van de chipfondsen 0,4 procent lager op 853,56 punten. De MidKap zakte 0,1 procent tot 793,90 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen stegen tot 0,3 procent, Parijs verloor 0,1 procent.
Gedaalde omzet Heineken
Heineken steeg 5 procent en stond daarmee bovenaan de AEX. Net als ASML kwam ook de bierbrouwer met kwartaalresultaten. Daaruit kwam naar voren dat de omzet is gedaald, vooral door afnemende verkopen in Europa en Noord- en Zuid-Amerika. De cijfers vielen desondanks beter uit dan analisten hadden verwacht.
In de MidKap, met daarin de middelgrote fondsen op Beursplein 5, stonden kunstmestproducent OCI, bouwconcern Heijmans en biotechnoloog Galapagos bovenaan. Deze bedrijven sloten de handelsdag af met koerswinsten tot 3,9 procent. Fugro (min 2 procent) stond opnieuw tussen de dalers. De bodemonderzoeker kelderde dinsdag al 15 procent na een forse winstwaarschuwing.
TomTom
Bij de kleinere bedrijven bungelde TomTom (min 8,9 procent) onderaan. De navigatiedienstverlener schoot een dag eerder nog ruim 24 procent omhoog na de publicatie van de kwartaalresultaten. Daaruit bleek dat het bedrijf een miljoenenverlies van een jaar eerder had omgebogen in winst. Beleggers leken woensdag wat winst te nemen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een verlies geopend. Hoofdindex AEX reageerde op verliezen op de Aziatische beurzen, ingegeven door zorgen over de gevolgen van de sterk gestegen prijzen voor geheugenchips voor de techsector.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Webwinkelconcern Zalando wordt onderzocht voor het schenden van boekhoudregels. Dat maakt de Duitse Federale Autoriteit voor Financieel Toezicht (BaFin) bekend. Het gaat om een transactie rond de overname van About You.
3 uur geledenDELHI (ANP/RTR) - De Indiase regering haalt vloeibaar petroleumgas (lpg) van het rantsoen. Door de Iranoorlog en de sluiting van de Straat van Hormuz kampte 's werelds meest bevolkte land met tekorten aan de brandstof, dus beperkte de regering de levering van lpg aan bepaalde bedrijfstakken en zakelijke afnemers. Nu de toevoer dankzij een voorlopige vredesdeal weer toeneemt, heft India die beperkingen weer op.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerders en energieleveranciers gaan samenwerken om ook huishoudens te sturen om minder stroom te gebruiken tijdens piekuren. Bij bedrijven gebeurde dit al. Daarmee hopen de energieleveranciers het overvolle stroomnet in Nederland te ontlasten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Medewerkers van verpleeg- en verzorgingshuizen en in de thuis- en jeugdgezondheidszorg krijgen de komende twee jaar een loonstijging van 7,4 procent. Dat zijn de vakbonden met de werkgevers overeengekomen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met wisselende uitslagen gesloten. Apple verloor flink op Wall Street na de bekendmaking dat de verkoopprijzen van onder meer MacBooks en iPads worden verhoogd vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology was juist een uitblinker dankzij goed ontvangen cijfers en vooruitzichten.
13 uur geledenCUPERTINO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Apple gaat zijn wereldwijde verkoopprijzen voor onder meer MacBooks en iPads verhogen om de sterk gestegen kosten voor geheugenchips door de AI-hausse te compenseren. De prijs van de iPhone blijft wel gelijk.
15 uur geleden