Chipbedrijven dalen in AEX na cijfers ASML en beperkingen Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn woensdag onderin de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op de financiële resultaten van ASML over het eerste kwartaal. Het aantal nieuwe orders viel in die periode terug ten opzichte van het voorgaande kwartaal, tot een bedrag dat lager was dan door Bloomberg gepeilde analisten in doorsnee hadden verwacht.
Daarnaast stond het sentiment in de chipsector onder druk door nieuwe Amerikaanse beperkingen voor Nvidia bij de export naar China. Het AI-chipbedrijf moet hierdoor ongeveer 5,5 miljard dollar afboeken vanwege voorraden en verplichtingen met betrekking tot chips. ASML sloot 5,2 procent lager. Besi en ASMI verloren allebei 3,2 procent.
De AEX, de hoofdgraadmeter op het Damrak, sloot mede door de koersverliezen van de chipfondsen 0,4 procent lager op 853,56 punten. De MidKap zakte 0,1 procent tot 793,90 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen stegen tot 0,3 procent, Parijs verloor 0,1 procent.
Gedaalde omzet Heineken
Heineken steeg 5 procent en stond daarmee bovenaan de AEX. Net als ASML kwam ook de bierbrouwer met kwartaalresultaten. Daaruit kwam naar voren dat de omzet is gedaald, vooral door afnemende verkopen in Europa en Noord- en Zuid-Amerika. De cijfers vielen desondanks beter uit dan analisten hadden verwacht.
In de MidKap, met daarin de middelgrote fondsen op Beursplein 5, stonden kunstmestproducent OCI, bouwconcern Heijmans en biotechnoloog Galapagos bovenaan. Deze bedrijven sloten de handelsdag af met koerswinsten tot 3,9 procent. Fugro (min 2 procent) stond opnieuw tussen de dalers. De bodemonderzoeker kelderde dinsdag al 15 procent na een forse winstwaarschuwing.
TomTom
Bij de kleinere bedrijven bungelde TomTom (min 8,9 procent) onderaan. De navigatiedienstverlener schoot een dag eerder nog ruim 24 procent omhoog na de publicatie van de kwartaalresultaten. Daaruit bleek dat het bedrijf een miljoenenverlies van een jaar eerder had omgebogen in winst. Beleggers leken woensdag wat winst te nemen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse jury heeft woensdag 49,5 miljoen dollar schadevergoeding toegekend aan de familie van een 24-jarige Amerikaanse die omkwam bij een vliegtuigcrash met een Boeing 737 MAX-toestel in 2019. De zaak was aangespannen door familieleden van Samya Stumo, die stierf bij de crash van Ethiopian Airlines waarbij 157 mensen om het leven kwamen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - 3i Group, het Britse moederbedrijf van discountwinkelketen Action, is donderdag gekelderd op de beurs in Londen. Het concern waarschuwde voor zwakkere verkopen bij Action, een teken dat zelfs budgetwinkels het zwaar hebben nu een toenemende inflatie de bestedingsruimte van consumenten onder druk zet.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Babymelk van Nutrilon, die eerder uit voorzorg uit de handel werd gehaald omdat er mogelijk een giftige stof in zou zitten, is op sommige plekken in België opnieuw verkocht. Dat heeft voedingsmiddelenconcern Danone laten weten. Volgens het Franse bedrijf gaat het om een leveringsfout.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
17 uur geleden