Chipbedrijven boeken flinke winsten op hoger Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag stevige winsten geboekt op de Amsterdamse beurs. De chipsector werd geholpen door sterke omzetcijfers van het Taiwanese chipbedrijf Foxconn, dat bekendmaakte flink te blijven profiteren van de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI). Foxconn, ook bekend als Hon Hai Precision Industry, is een van 's werelds grootste elektronicafabrikanten, die apparaten maakt voor grote technologiebedrijven.
Ook het nieuws dat Microsoft van plan is om nog in zijn huidige financiële jaar 80 miljard dollar uit te geven aan de uitbreiding van datacenters droeg mogelijk bij aan de winsten voor de chipaandelen. ASML eindigde bovenaan de AEX-index en won 8,7 procent. Ook ASMI en Besi profiteerden flink en noteerden plussen tot 6,2 procent.
De stemming op de Europese markten was verder positief. Handelaren verwerkten het bericht dat medewerkers van aankomend president Donald Trump van de Verenigde Staten zijn plannen voor "universele" invoerheffingen lijken af te zwakken. Volgens Trump zelf klopt het bericht hierover van The Washington Post niet, liet hij weten in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij pleitte eerder voor heffingen van 10 tot 20 procent.
Tencent op lijst VS
De AEX-index, de hoofdindex op het Damrak, eindigde maandag 0,8 procent hoger op 891,56 punten. De MidKap steeg 0,6 procent tot 847,34 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen noteerden bij het slot plussen tot 2,2 procent.
Prosus eindigde onderaan de Amsterdamse hoofdindex. Het Amerikaanse ministerie van Defensie maakte maandag bekend dat onder meer het Chinese gameconcern Tencent is toegevoegd aan een lijst van bedrijven die volgens het ministerie samenwerken met het Chinese leger. De techinvesteerder is grootaandeelhouder van Tencent en het aandeel Prosus zakte in navolging van het nieuws ruim 7 procent. Ook Unilever hoorde bij de dalers (min 2,5 procent), na een adviesverlaging van zakenbank RBC Capital Markets.
Euro- en oliekoersen
Bij de kleinere fondsen ging Azerion hard omhoog, nadat bekend was geworden dat bestuurders van het spelletjes- en advertentiebedrijf eigen aandelen Azerion gaan kopen. Dat moet duiden op vertrouwen in de toekomstige groeimogelijkheden van de onderneming. Het aandeel steeg ruim 24 procent.
De euro was 1,0395 dollar waard, tegen 1,0285 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie noteerde 0,5 procent hoger op 74,30 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent meer op 76,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
8 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
12 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
1 dag geleden