Chipbedrijven Besi en ASML grootste dalers op negatief AEX
AMSTERDAM (ANP) - Besi en ASML waren donderdag de grootste dalers in een negatieve AEX-index. De chipbedrijven verloren de afgelopen dagen ook al aan waarde op de Amsterdamse beurs. Daarmee volgden Besi en ASML de koersval van branchegenoot Nvidia op Wall Street.
Beleggers maken zich zorgen dat de techsector minder hard groeit dan gedacht dankzij toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Eerder was optimisme over Nvidia, een belangrijke ontwikkelaar van AI-chips, nog een grote aanjager van koerswinsten in de techsector. Besi verloor op het Damrak het meest, 3,2 procent. ASML daalde 2,2 procent en ASMI, een ander chipbedrijf, leverde 0,8 procent in.
De AEX-index eindigde de handelsdag 0,6 procent lager op 891,86 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 886,50 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen daalden tot 0,9 procent. Die in Frankfurt liet bij aanvang van de handel nog een kleine winst zien, nadat de Duitse fabrieksorders onverwacht waren gestegen.
Resultaten
ASR was de grootste stijger in de AEX en klom 2 procent. Branchegenoten Aegon en NN Group stegen respectievelijk 1,8 en 0,8 procent.
Bij de middelgrote fondsen daalde InPost 2,4 procent. De postkluisjesaanbieder komt vrijdag met resultaten over het tweede kwartaal. Laadpalenmaker Alfen stond onderaan de MidKap, met 4,4 procent.
Winstgevendheid
Kendrion steeg 1,7 procent. De producent van elektromagnetische componenten liet op de dag voor zijn beleggersdag weten dat het bedrijf zich de komende jaren richt op de winstgevendheid. Het bedrijf zei daarnaast op koers te liggen om de doelstellingen voor 2019 tot 2025 te halen en kwam met nieuwe doelstellingen voor 2025 tot 2027.
De euro was 1,1091 dollar waard, tegen 1,1079 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 69,63 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 73,18 dollar per vat. Oliekartel OPEC+ bereikte een akkoord om de geplande verhoging van de ruwe olieproductie twee maanden uit te stellen.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
6 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
7 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
7 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
9 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
9 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
11 uur geleden