Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven Besi en ASML grootste dalers op negatief AEX

Chipbedrijven Besi en ASML grootste dalers op negatief AEX

AMSTERDAM (ANP) - Besi en ASML waren donderdag de grootste dalers in een negatieve AEX-index. De chipbedrijven verloren de afgelopen dagen ook al aan waarde op de Amsterdamse beurs. Daarmee volgden Besi en ASML de koersval van branchegenoot Nvidia op Wall Street.

Beleggers maken zich zorgen dat de techsector minder hard groeit dan gedacht dankzij toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Eerder was optimisme over Nvidia, een belangrijke ontwikkelaar van AI-chips, nog een grote aanjager van koerswinsten in de techsector. Besi verloor op het Damrak het meest, 3,2 procent. ASML daalde 2,2 procent en ASMI, een ander chipbedrijf, leverde 0,8 procent in.

De AEX-index eindigde de handelsdag 0,6 procent lager op 891,86 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 886,50 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen daalden tot 0,9 procent. Die in Frankfurt liet bij aanvang van de handel nog een kleine winst zien, nadat de Duitse fabrieksorders onverwacht waren gestegen.

Resultaten

ASR was de grootste stijger in de AEX en klom 2 procent. Branchegenoten Aegon en NN Group stegen respectievelijk 1,8 en 0,8 procent.

Bij de middelgrote fondsen daalde InPost 2,4 procent. De postkluisjesaanbieder komt vrijdag met resultaten over het tweede kwartaal. Laadpalenmaker Alfen stond onderaan de MidKap, met 4,4 procent.

Winstgevendheid

Kendrion steeg 1,7 procent. De producent van elektromagnetische componenten liet op de dag voor zijn beleggersdag weten dat het bedrijf zich de komende jaren richt op de winstgevendheid. Het bedrijf zei daarnaast op koers te liggen om de doelstellingen voor 2019 tot 2025 te halen en kwam met nieuwe doelstellingen voor 2025 tot 2027.

De euro was 1,1091 dollar waard, tegen 1,1079 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 69,63 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 73,18 dollar per vat. Oliekartel OPEC+ bereikte een akkoord om de geplande verhoging van de ruwe olieproductie twee maanden uit te stellen.

Meer uit Financieel

Kansspelautoriteit waarschuwt Vbet om illegale WK-weddenschappen

DEN HAAG (ANP) - Gokwebsite Vbet heeft een waarschuwing gekregen van de Kansspelautoriteit. Volgens de toezichthouder heeft Vbet rond het WK voetbal weddenschappen aangeboden die niet zijn toegestaan. Zo konden mensen er wedden op gebeurtenissen zoals een inworp, overtreding, hoekschop of buitenspel.

4 uur geleden
Kerncentrale Borssele weer opgestart na lek

BORSSELE (ANP) - De kerncentrale in Borssele is weer opgestart, nadat deze eind juni uit bedrijf werd genomen na een lekkage in het nucleaire deel van de centrale. Dat meldt een woordvoerster van exploitant EPZ donderdag aan het ANP.

4 uur geleden
Overslag havens Antwerpen en Brugge daalt in eerste jaarhelft

ANTWERPEN (ANP) - De goederenoverslag in de havens van Antwerpen en Brugge is in de eerste helft van 2026 afgenomen. De geopolitieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten hadden volgens havenbedrijf Port of Antwerp-Bruges een duidelijke impact op de handelsstromen. Zo lag de aanvoer uit de landen rond de Perzische Golf in de eerste jaarhelft 57 procent lager dan vorig jaar.

5 uur geleden
Moederbedrijf zakenman Hennie van der Most ook failliet verklaard

ZWOLLE (ANP) - Van der Most Top Holding, het bedrijf van ondernemer Hennie van der Most, is door de rechtbank in Zwolle failliet verklaard. In mei werd door de rechtbank in Rotterdam al Speelstad Rotterdam, het bedrijf achter attractiepark Rivoli Rotterdam, failliet verklaard. Van der Most heeft het faillissement van zijn bedrijf zelf aangevraagd.

6 uur geleden
AEX-index voorzichtig omhoog na slotrecord

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger geopend. Beleggers deden het rustig aan na het nieuwe slotrecord van de hoofdindex een dag eerder. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, na de aanhoudende aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Ondanks die aanvallen hopen beleggers op verdere onderhandelingen tussen de twee partijen.

7 uur geleden
TSMC steekt 100 miljard dollar extra in Amerikaanse chipfabrieken

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese chipconcern TSMC is van plan om 100 miljard dollar extra uit te trekken voor de uitbreiding van zijn Amerikaanse chipactiviteiten. Hiermee komt de leverancier van grote bedrijven als Apple en Nvidia tegemoet aan eerdere toezeggingen uit een deal tussen Washington en de Taiwanese overheid om productie van halfgeleiders naar Amerikaanse bodem te halen.

7 uur geleden
Uber wil Delivery Hero overnemen voor 14,8 miljard dollar

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Amerikaanse Uber wil de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero overnemen voor 14,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 12,9 miljard euro. De taxidienst en maaltijdbezorger meldt dat er een overeenkomst is getekend met het in Berlijn gevestigde bedrijf.

7 uur geleden