Chipbedrijven Besi en ASML grootste dalers op negatief AEX
AMSTERDAM (ANP) - Besi en ASML waren donderdag de grootste dalers in een negatieve AEX-index. De chipbedrijven verloren de afgelopen dagen ook al aan waarde op de Amsterdamse beurs. Daarmee volgden Besi en ASML de koersval van branchegenoot Nvidia op Wall Street.
Beleggers maken zich zorgen dat de techsector minder hard groeit dan gedacht dankzij toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Eerder was optimisme over Nvidia, een belangrijke ontwikkelaar van AI-chips, nog een grote aanjager van koerswinsten in de techsector. Besi verloor op het Damrak het meest, 3,2 procent. ASML daalde 2,2 procent en ASMI, een ander chipbedrijf, leverde 0,8 procent in.
De AEX-index eindigde de handelsdag 0,6 procent lager op 891,86 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 886,50 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen daalden tot 0,9 procent. Die in Frankfurt liet bij aanvang van de handel nog een kleine winst zien, nadat de Duitse fabrieksorders onverwacht waren gestegen.
Resultaten
ASR was de grootste stijger in de AEX en klom 2 procent. Branchegenoten Aegon en NN Group stegen respectievelijk 1,8 en 0,8 procent.
Bij de middelgrote fondsen daalde InPost 2,4 procent. De postkluisjesaanbieder komt vrijdag met resultaten over het tweede kwartaal. Laadpalenmaker Alfen stond onderaan de MidKap, met 4,4 procent.
Winstgevendheid
Kendrion steeg 1,7 procent. De producent van elektromagnetische componenten liet op de dag voor zijn beleggersdag weten dat het bedrijf zich de komende jaren richt op de winstgevendheid. Het bedrijf zei daarnaast op koers te liggen om de doelstellingen voor 2019 tot 2025 te halen en kwam met nieuwe doelstellingen voor 2025 tot 2027.
De euro was 1,1091 dollar waard, tegen 1,1079 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 69,63 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 73,18 dollar per vat. Oliekartel OPEC+ bereikte een akkoord om de geplande verhoging van de ruwe olieproductie twee maanden uit te stellen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met een gemengd beeld gesloten. Een tegenvallend kwartaalbericht van softwareconcern Oracle leidde tot zorgen over hoge kosten en waarderingen in de AI-sector. Beleggers weken uit naar aandelen in andere sectoren, die daardoor aan waarde wonnen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advies- en ingenieursbureau Arcadis heeft een nieuwe topbestuurder aangekondigd. De Amerikaanse Heather Polinsky wordt vanaf 1 maart de nieuwe bestuursvoorzitter van het Nederlandse bedrijf. De huidige topman Alan Brookes vertrekt na drie jaar leiding te hebben gegeven aan Arcadis.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Griekse minister Kyriakos Pierrakakis is gekozen tot nieuwe voorzitter van de Eurogroep. De ministers van Financiën van de eurolanden verkozen hem boven de andere kandidaat, de Belgische minister Vincent Van Peteghem (Begroting).
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met winst geëindigd. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten om voor de derde keer op rij de rente te verlagen, wat eerder al voor opluchting zorgde op Wall Street. Tegelijkertijd drukte een tegenvallend kwartaalbericht van het Amerikaanse softwarebedrijf Oracle op techaandelen op het Damrak.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er komt geen volledig verbod op de verbrandingsmotor in auto's, zegt de voorzitter van de grootste partij in het Europees Parlement EVP, Manfred Weber, tegen de Duitse krant Bild. Eerder is afgesproken dat per 2035 nieuw gemaakte auto's in de EU geen CO2 meer mogen uitstoten. Weber zegt dat dat nu is teruggebracht naar 90 procent. Die aanpassing zou volgende week bekendgemaakt worden door de Europese Commissie.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Dat de Europese Unie akkoord gaat met het vrijhandelsverdrag met de Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay lijkt nog niet zeker. Hiervoor is een ruime meerderheid van de EU-lidstaten nodig, en het is nog niet zeker dat die er is, laat een hooggeplaatste EU-bron weten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft vastgesteld dat Gerard Sanderink wanbeleid voerde bij zijn ict-bedrijf Centric. Hij was ook verantwoordelijk voor wanbeleid bij Strukton-moederbedrijf Oranjewoud, stellen de rechters vast.
12 uur geleden