Chipbedrijven Besi en ASML grootste dalers op negatief AEX
AMSTERDAM (ANP) - Besi en ASML waren donderdag de grootste dalers in een negatieve AEX-index. De chipbedrijven verloren de afgelopen dagen ook al aan waarde op de Amsterdamse beurs. Daarmee volgden Besi en ASML de koersval van branchegenoot Nvidia op Wall Street.
Beleggers maken zich zorgen dat de techsector minder hard groeit dan gedacht dankzij toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Eerder was optimisme over Nvidia, een belangrijke ontwikkelaar van AI-chips, nog een grote aanjager van koerswinsten in de techsector. Besi verloor op het Damrak het meest, 3,2 procent. ASML daalde 2,2 procent en ASMI, een ander chipbedrijf, leverde 0,8 procent in.
De AEX-index eindigde de handelsdag 0,6 procent lager op 891,86 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 886,50 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen daalden tot 0,9 procent. Die in Frankfurt liet bij aanvang van de handel nog een kleine winst zien, nadat de Duitse fabrieksorders onverwacht waren gestegen.
Resultaten
ASR was de grootste stijger in de AEX en klom 2 procent. Branchegenoten Aegon en NN Group stegen respectievelijk 1,8 en 0,8 procent.
Bij de middelgrote fondsen daalde InPost 2,4 procent. De postkluisjesaanbieder komt vrijdag met resultaten over het tweede kwartaal. Laadpalenmaker Alfen stond onderaan de MidKap, met 4,4 procent.
Winstgevendheid
Kendrion steeg 1,7 procent. De producent van elektromagnetische componenten liet op de dag voor zijn beleggersdag weten dat het bedrijf zich de komende jaren richt op de winstgevendheid. Het bedrijf zei daarnaast op koers te liggen om de doelstellingen voor 2019 tot 2025 te halen en kwam met nieuwe doelstellingen voor 2025 tot 2027.
De euro was 1,1091 dollar waard, tegen 1,1079 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 69,63 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 73,18 dollar per vat. Oliekartel OPEC+ bereikte een akkoord om de geplande verhoging van de ruwe olieproductie twee maanden uit te stellen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koersverliezen gesloten. Bij de bedrijven op Wall Street moest Cisco Systems het ontgelden na bekendmaking van cijfers. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches kwam met tegenvallende verwachtingen voor het lopende kwartaal en dook meer dan 12 procent in het rood.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft bij een nieuwe financieringsronde 30 miljard dollar opgehaald, waarbij de onderneming een waardering werd toegekend van 380 miljard dollar. Dat maakte Anthropic donderdag bekend. Met het geld wil het Amerikaanse bedrijf verdere investeringen doen in de concurrentiestrijd met rivalen als ChatGPT-moeder OpenAI.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie begint een nieuw onderzoek naar Google over zorgen dat het Amerikaanse techbedrijf de prijzen voor advertenties op de zoekmachine kunstmatig hoog zou houden. Dat meldt persbureau Bloomberg dat documenten over de zaak heeft ingezien. Door die vermeende prijspraktijken zouden adverteerders op Google worden benadeeld, aldus de Commissie.
4 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Als de 27 lidstaten van de EU in juni nog niet genoeg voortgang hebben gemaakt voor het opzetten van de Spaar- en Investeringsunie, moet een kleinere groep eensgezinde lidstaten ermee verder aan de slag. Dat stelde voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen donderdag na overleg met de EU-leiders. Deze kopgroep zou dan bestaan uit ten minste negen lidstaten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een flink verlies gesloten, onder druk van stevige minnen voor betalingsverwerker Adyen en ijsbedrijf Magnum door slecht ontvangen cijfers. Ook onder meer levensmiddelenconcern Unilever en verzekeraar NN Group kwamen met resultaten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pastasauzenmerk Grand'Italia komt mogelijk in handen van het Franse Pimente Investissement, dat onderdeel is van investeerder CVC. Pimente voert hierover vergevorderde gesprekken met GBfoods Europe, waar de in Nederland gevestigde Grand'Italia-eigenaar GranFood onder valt. Dit meldt GBfoods, een groot levensmiddelenbedrijf in Europa.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cisco Systems behoorde donderdag tot de dalers op de beurzen in New York. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht dankzij de sterke vraag naar producten voor infrastructuurprojecten op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De vooruitzichten voor de omzet en winst in het huidige kwartaal vielen echter tegen. Het aandeel werd 7 procent lager gezet en raakte daarmee een groot deel van de jaarwinst kwijt.
7 uur geleden