Chipbedrijven Besi, ASML en ASMI trekken AEX in het rood
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven Besi, ASML en ASMI stonden dinsdag onderaan in de AEX. De ondernemingen verloren flink, net als andere techbedrijven. Dergelijke aandelen stonden onder druk na de opening van Wall Street waar ook flinke verliezen werden geleden. De meeste Europese beurzen, waaronder de Amsterdamse, speelden daarna hun koerswinsten kwijt en eindigden in de min.
ASMI was uiteindelijk de hekkensluiter bij de hoofdfondsen op het Damrak met een verlies van 3,6 procent. Besi leverde 3,5 procent in en ASML ging 3,3 procent omlaag. Ook Philips verloor opnieuw. Het medisch technologiebedrijf daalde 1,2 procent na een dag eerder al ruim 11 procent te hebben verloren. Toen maakte de onderneming bij zijn kwartaalupdate bekend opnieuw miljoenen opzij te zetten vanwege problemen met beademingsapparaten. De Amerikaanse justitie heeft inmiddels ook informatie opgevraagd over de terugroepactie van die apparaten.
Randstad daalde 2,1 procent, na een eerdere koerswinst van ruim 3 procent. Het uitzendconcern profiteerde in het eerste kwartaal volop van de grote vraag naar personeel vanwege het sterke economische herstel na de coronacrisis en zag de omzet en winst stijgen. Shell eindigde bovenaan met een plus van 2,1 procent. Het olie- en gasconcern was in trek door de stijgende olieprijzen.
0,5 procent daling
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,5 procent in de min op 695,57 punten. De MidKap daalde ook 0,5 procent tot 1032,59 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 1,2 procent. Die in Londen steeg 0,1 procent.
In Zürich steeg UBS 0,3 procent. De Zwitserse bank, die wordt geleid door voormalig ING-topman Ralph Hamers, boekte in het eerste kwartaal meer winst. AB Foods zakte 5 procent in Londen na een handelsupdate. Het Britse moederbedrijf van kledingketen Primark ontkomt er naar eigen zeggen niet aan om de prijzen voor sommige artikelen te verhogen vanwege de hoge inflatie.
De olieprijzen stegen stevig na de recente flinke prijsdalingen. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,8 procent meer op 101,28 dollar. Brentolie werd 2,5 procent goedkoper op 104,87 dollar per vat. De euro was 1,0661 dollar waard, tegen 1,0708 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
10 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
12 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
13 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
1 dag geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
1 dag geleden