Chipbedrijven Besi, ASMI en ASML aan kop in positieve AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML waren vrijdag de sterkste stijgers in de Amsterdamse AEX-index, die een kleine winst liet zien. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway kampte daarentegen met een adviesverlaging en verloor wat terrein na de sterke opmars een dag eerder.
Beleggers wisten verder moed te putten uit het tweedaagse koersherstel op Wall Street, waar beter dan verwachte kwartaalcijfers van grote winkelbedrijven zorgden voor optimisme. De vrees dat de hoge inflatie de koopkracht van consumenten onder druk zet, werd daardoor even aan de kant geschoven.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 697,35 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 1013,81 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 1 procent. Londen klom 0,1 procent.
ArcelorMittal
Naast Besi, ASMI en ASML, die tot 4,6 procent wonnen, behoorde staalconcern ArcelorMittal tot de kopgroep met een plus van 1,8 procent. Winkelvastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield, onder meer eigenaar van winkelcentrum Mall of the Netherlands in Leidschendam, was de grootste daler met een verlies van 4 procent.
Just Eat Takeaway verloor 0,6 procent. Analisten van de Amerikaanse bank JPMorgan schroefden hun aanbeveling voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl terug. Een dag eerder was de maaltijdbezorger de grote winnaar op het Damrak met een koerswinst van bijna 8 procent.
AMG
In de MidKap stond metalengroep AMG bovenaan met een winst van 3,5 procent. Industrieel toeleverancier Aalberts en logistiek vastgoedontwikkelaar CTP volgden met plussen van rond de 2,5 procent. Verzekeraar ASR (min 3,5 procent) noteerde ex-dividend, wat betekent dat een aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode. Kunstmestproducent OCI en luchtvaartcombinatie Air France-KLM zakten dik 3 procent en ruim 2 procent.
BP daalde meer dan 1 procent in Londen. Het Britse olie- en gasconcern gaat zijn investeringsplannen in het Verenigd Koninkrijk opnieuw bekijken. De herziening volgt op de invoering van een extra belasting op de winsten van olieconcerns door de Britse overheid. Met dat geld wil de regering Britse consumenten helpen die kampen met hoge energierekeningen. Concurrent Shell verloor 0,7 procent.
De euro was 1,0720 dollar waard, tegen 1,0723 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,6 procent in prijs tot 114,82 dollar. Brentolie kostte 1 procent meer op 118,55 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
12 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
13 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
14 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
18 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
20 uur geleden