Chipbedrijven ASML en ASMI stuwen AEX
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam boekte vrijdag een stevige winst. Ook de andere Europese beursgraadmeters gingen verder vooruit. Beleggers trokken zich op aan de nieuwe recordstanden op Wall Street en keken uit naar het belangrijke Amerikaanse banencijfer, dat later op de dag wordt vrijgegeven. Vooral de chipbedrijven waren in trek na sterke kwartaalresultaten van grote internationale chipfabrikanten.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent hoger op 644,46 punten. De hoofdindex koerst af op een plus van zo'n 3 procent in de eerste week van het nieuwe jaar. De MidKap won 1 procent tot 978,10 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs stegen tot 0,8 procent.
De chipbedrijven deden goede zaken dankzij beter dan verwachte cijfers van de Europese chipmaker STMicroelectronics, die ruim 3 procent won in Parijs. Ook de resultaten van de Amerikaanse chipmaker Micron, de Taiwanese chipmaker TSMC en het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung werden goed ontvangen. Chipmachinemaker ASML, die veel grote chipfabrikanten als klant heeft, steeg 3 procent in de AEX. Chiptoeleveranciers ASMI en Besi klommen 2,2 en 4,1 procent.
Prosus
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met een winst van 4 procent. Verzekeraar Aegon kampte met een adviesverlaging door HSBC en sloot de rij met een min van 0,6 procent.
Bij de kleinere bedrijven kwam Nedap (plus 1,2 procent) met een handelsupdate. Het technologiebedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet dan verwacht. Altice Europe won 0,1 procent. De aandeelhouders van het kabel- en telecombedrijf hebben ingestemd met de overname door oprichter en topman Patrick Drahi, die het bedrijf van de beurs wil halen.
LVMH
In Parijs wonnen de luxeconcerns LVMH en Kering rond 1 procent dankzij de uitstelling van de Amerikaanse strafheffingen op Franse producten. De extra heffingen op onder andere make-up, zeep en luxe handtassen zouden afgelopen woensdag in werking treden als vergelding voor de invoering van een zogeheten digitaks in Frankrijk.
Credit Suisse daalde dik 1 procent in Zürich. De Zwitserse bank zet 850 miljoen dollar opzij vanwege een langlopend juridisch geschil over de verkoop van rommelhypotheken in de Verenigde Staten en verwacht een nettoverlies te lijden in het vierde kwartaal.
De euro was 1,2213 dollar waard, tegen 1,2268 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,6 procent tot 51,15 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 54,74 dollar per vat.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Sieradenmerk Pandora gaat producten met een platinumlaag aanbieden om minder afhankelijk te zijn van zilver, waarvan de prijs de afgelopen tijd sterk schommelt.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij zich niet moet bemoeien met de overname van Warner Bros. Discovery. Dat zei hij in een interview met NBC News. Netflix en Paramount Skydance willen Warner Bros. Discovery al langere tijd overnemen.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) wil een einde aan het delen van weddenschappen via bijvoorbeeld sociale media. Dit is een manier van reclame die ook bij kwetsbare groepen terecht kan komen en dat mag niet, stelt de Ksa. De toezichthouder roept aanbieders van onlinekansspelen daarom op te stoppen met de 'Deel je bet'-optie.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Shell stond donderdag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern zag de nettowinst flink stijgen in het vierde kwartaal van 2025 door opbrengsten uit de verkoop van onderdelen. Zonder die opbrengsten realiseerde Shell echter het zwakste kwartaalresultaat in bijna vijf jaar door de lagere olie- en gasprijzen. Het concern keert wel meer dividend uit en gaat opnieuw voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel verloor 2 procent.
55 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk gaat duizend kantoorbanen schrappen om de kosten te drukken. Dat komt neer op 15 procent van de functies binnen de ondersteunende afdelingen en minder dan 1 procent van het totale personeelsbestand.
1 uur geledenSANTA MONICA (ANP) - Het aantal maandelijks actieve gebruikers van de socialemedia-app Snapchat in Nederland is gegroeid naar meer dan 6 miljoen. Dat komt neer op ongeveer een op de drie Nederlanders, stelt een woordvoerder van de app, die vooral onder jongeren populair is.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De winst van Shell heeft in het vierde kwartaal een tik gekregen door lagere gas- en olieprijzen. Het Britse olie- en gasconcern produceerde wel iets meer brandstoffen, maar dat kon de prijsdaling niet volledig compenseren.
1 uur geleden