Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven ASML en ASMI stuwen AEX

Chipbedrijven ASML en ASMI stuwen AEX

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam boekte vrijdag een stevige winst. Ook de andere Europese beursgraadmeters gingen verder vooruit. Beleggers trokken zich op aan de nieuwe recordstanden op Wall Street en keken uit naar het belangrijke Amerikaanse banencijfer, dat later op de dag wordt vrijgegeven. Vooral de chipbedrijven waren in trek na sterke kwartaalresultaten van grote internationale chipfabrikanten.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent hoger op 644,46 punten. De hoofdindex koerst af op een plus van zo'n 3 procent in de eerste week van het nieuwe jaar. De MidKap won 1 procent tot 978,10 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs stegen tot 0,8 procent.

De chipbedrijven deden goede zaken dankzij beter dan verwachte cijfers van de Europese chipmaker STMicroelectronics, die ruim 3 procent won in Parijs. Ook de resultaten van de Amerikaanse chipmaker Micron, de Taiwanese chipmaker TSMC en het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung werden goed ontvangen. Chipmachinemaker ASML, die veel grote chipfabrikanten als klant heeft, steeg 3 procent in de AEX. Chiptoeleveranciers ASMI en Besi klommen 2,2 en 4,1 procent.

Prosus

Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met een winst van 4 procent. Verzekeraar Aegon kampte met een adviesverlaging door HSBC en sloot de rij met een min van 0,6 procent.

Bij de kleinere bedrijven kwam Nedap (plus 1,2 procent) met een handelsupdate. Het technologiebedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet dan verwacht. Altice Europe won 0,1 procent. De aandeelhouders van het kabel- en telecombedrijf hebben ingestemd met de overname door oprichter en topman Patrick Drahi, die het bedrijf van de beurs wil halen.

LVMH

In Parijs wonnen de luxeconcerns LVMH en Kering rond 1 procent dankzij de uitstelling van de Amerikaanse strafheffingen op Franse producten. De extra heffingen op onder andere make-up, zeep en luxe handtassen zouden afgelopen woensdag in werking treden als vergelding voor de invoering van een zogeheten digitaks in Frankrijk.

Credit Suisse daalde dik 1 procent in Zürich. De Zwitserse bank zet 850 miljoen dollar opzij vanwege een langlopend juridisch geschil over de verkoop van rommelhypotheken in de Verenigde Staten en verwacht een nettoverlies te lijden in het vierde kwartaal.

De euro was 1,2213 dollar waard, tegen 1,2268 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,6 procent tot 51,15 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 54,74 dollar per vat.

Meer uit Financieel

ACM-onderzoek mogelijk misbruik Biogen machtspositie MS-medicatie

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is een onderzoek gestart naar geneesmiddelenfabrikant Biogen. Het bedrijf heeft mogelijk zijn machtspositie rondom medicatie voor multiple sclerose (MS) misbruikt. De waakhond onderzoekt de wijze waarop Biogen bloedtesten beschikbaar stelt. Dit kan gevolgen hebben voor prijs, aanbod en keuzevrijheid.

20 minuten geleden
Tesla stopt in Texas met productie Cybertruck

AUSTIN (ANP/RTR) - Tesla is van plan in de loop van volgend jaar te stoppen met de productie van de Cybertruck in zijn grote fabriek in Texas, heeft topman Elon Musk gezegd. Het futuristische model werd ooit aangeprezen als concurrent van de pickups van gevestigde autofabrikanten, maar slaagde er maar niet in de massamarkt te veroveren.

25 minuten geleden
Brussel: persoonlijke TikTok-feed schadelijk voor mentaal welzijn

BRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.

1 uur geleden
Funderingsspecialist Sif vreest voor voortbestaan

ROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.

2 uur geleden
Chinese CO2-uitstoot daalt sterkst sinds corona, ziet denktank

HELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 in China is afgelopen kwartaal het sterkst gedaald sinds de coronalockdowns van 2022. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens de organisatie is dit vooral te danken aan de Iranoorlog.

2 uur geleden
Duitse industrie groeit opnieuw, hoop op einde stagnatie economie

WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie van de Duitse industrie is voor de tweede achtereenvolgende maand gestegen. Daarmee neemt de hoop toe dat de economie na jaren van stagnatie weer kan groeien. De Duitse economie profiteert met name van overheidsuitgaven aan infrastructuur en defensie.

3 uur geleden
AEX-index over breed front omlaag na verkoopgolf in AI-sector

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een flink verlies begonnen. Wereldwijd kwamen de chip- en techbedrijven onder druk te staan door een verkoopgolf bij AI-gerelateerde aandelen. Beleggers dumpten de aandelen in de AI-sector door de vrees voor een toenemende weerstand tegen de opmars van AI.

4 uur geleden