Chipbedrijven ASML en ASMI in staartgroep licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML en ASMI behoorden maandag tot de grootste dalers in de Amsterdamse AEX-index, die een klein verlies liet zien. Beleggers verwerkten een reeks tegenvallende economische cijfers uit China, waar de coronalockdowns duidelijk hun sporen hebben nagelaten. Ook verlaagde de Europese Commissie de groeiprognose voor de eurozone als gevolg van de oorlog in Oekraïne en de hoge energieprijzen.
De mogelijke toetreding van Finland en Zweden tot de NAVO en de mogelijke reactie daarop van Rusland zorgden eveneens voor terughoudendheid. Het Finse en het Zweedse parlement buigen zich maandag over toetreding tot de westerse militaire alliantie.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent lager op 691,24 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 1021,01 punten onder aanvoering van maritiem dienstverlener SBM Offshore (plus 3 procent). De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,4 procent. Londen bleef vrijwel vlak.
Unilever
Naast ASML en ASMI, die tot 2 procent verloren, stond levensmiddelenconcern Unilever in de staartgroep, met een min van 1,6 procent. Just Eat Takeaway, de eigenaar van Thuisbezorgd.nl, verloor 1,7 procent. Voor het weekend demonstreerden maaltijdbezorgers voor het hoofdkantoor in Amsterdam voor hoger loon en meer aandacht voor veiligheid.
Staalfabrikant ArcelorMittal was de sterkste stijger met een plus van 3,6 procent. Olie- en gasconcern Shell won 0,4 procent na de publicatie van de resultaten van Saudi Aramco. Het Saudische staatsolieconcern, het grootste beursgenoteerde bedrijf ter wereld, maakte onder andere bekend investeringen in de olie- en gasproductiecapaciteit op te willen voeren.
B&S Group
Bij de kleinere bedrijven daalde B&S Group 0,4 procent. De distributeur en groothandelsonderneming profiteerde de laatste maanden van de versoepeling van de reisbeperkingen en zag vooral de verkoop van likeuren toenemen. Wel hadden de verstoringen in de toeleveringsketen en tekorten aan producten een impact op de omzet en marges.
Renault verloor 0,4 procent in Parijs. De automaker maakte bekend een koper te hebben gevonden voor zijn belang in de Russische automaker AvtoVAZ, producent van de Lada. De Fransen hebben daarbij ook een terugkoopoptie bedongen.
Ryanair
In Dublin zakte Ryanair bijna 4 procent. De luchtvaartmaatschappij hoopt in zijn nieuwe boekjaar weer winst te maken, maar durft geen concrete voorspellingen af te geven voor het resultaat. Daarvoor is de situatie nog te onzeker.
De euro was 1,0416 dollar waard, tegen 1,0410 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie zakte 0,1 procent in prijs tot 110,36 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 111,23 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV vreest voor de toekomst van de koffiefabriek van Douwe Egberts in Utrecht. Medewerkers klagen dat de productie al lange tijd daalt en krijgen volgens de vakbond geen toekomstperspectief van moederbedrijf JDE Peet's. Anderhalve week geleden werd het verlies van enkele tientallen banen aangekondigd, maar de angst is dat het daar niet bij zal blijven.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR/BELGA) - Franse autoriteiten onderzoeken het overlijden van een tweede baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken. In de babyvoeding zat mogelijk de bacterie Bacillus cereus, die heftig braken en diarree kan veroorzaken. Of de dood van de baby's daadwerkelijk is veroorzaakt door de betrokken producten, is niet vastgesteld.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York. De grote chipfabrikant leed afgelopen kwartaal meer verlies dan verwacht en gaf een tegenvallende verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Lip-Bu Tan werkt Intel hard aan het opvoeren van de productie om aan de sterke vraag van klanten naar serverchips voor AI-datacenters te kunnen voldoen. Het aandeel, dat voorafgaand aan de resultaten sterk was gestegen, raakte zo'n 14 procent aan waarde kwijt.
4 uur geledenNAARDEN (ANP) - Minder Nederlanders kiezen er de laatste tijd voor om hun woning uit te rusten met een warmtepomp, meldt de Vereniging Warmtepompen. Mede door een verlaging van een subsidie en een dalende gasprijs is er voor de duurzame manier om een huis te verwarmen minder interesse.
4 uur geleden