Chipbedrijven ASML en ASMI in staartgroep licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML en ASMI behoorden maandag tot de grootste dalers in de Amsterdamse AEX-index, die een klein verlies liet zien. Beleggers verwerkten een reeks tegenvallende economische cijfers uit China, waar de coronalockdowns duidelijk hun sporen hebben nagelaten. Ook verlaagde de Europese Commissie de groeiprognose voor de eurozone als gevolg van de oorlog in Oekraïne en de hoge energieprijzen.
De mogelijke toetreding van Finland en Zweden tot de NAVO en de mogelijke reactie daarop van Rusland zorgden eveneens voor terughoudendheid. Het Finse en het Zweedse parlement buigen zich maandag over toetreding tot de westerse militaire alliantie.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent lager op 691,24 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 1021,01 punten onder aanvoering van maritiem dienstverlener SBM Offshore (plus 3 procent). De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,4 procent. Londen bleef vrijwel vlak.
Unilever
Naast ASML en ASMI, die tot 2 procent verloren, stond levensmiddelenconcern Unilever in de staartgroep, met een min van 1,6 procent. Just Eat Takeaway, de eigenaar van Thuisbezorgd.nl, verloor 1,7 procent. Voor het weekend demonstreerden maaltijdbezorgers voor het hoofdkantoor in Amsterdam voor hoger loon en meer aandacht voor veiligheid.
Staalfabrikant ArcelorMittal was de sterkste stijger met een plus van 3,6 procent. Olie- en gasconcern Shell won 0,4 procent na de publicatie van de resultaten van Saudi Aramco. Het Saudische staatsolieconcern, het grootste beursgenoteerde bedrijf ter wereld, maakte onder andere bekend investeringen in de olie- en gasproductiecapaciteit op te willen voeren.
B&S Group
Bij de kleinere bedrijven daalde B&S Group 0,4 procent. De distributeur en groothandelsonderneming profiteerde de laatste maanden van de versoepeling van de reisbeperkingen en zag vooral de verkoop van likeuren toenemen. Wel hadden de verstoringen in de toeleveringsketen en tekorten aan producten een impact op de omzet en marges.
Renault verloor 0,4 procent in Parijs. De automaker maakte bekend een koper te hebben gevonden voor zijn belang in de Russische automaker AvtoVAZ, producent van de Lada. De Fransen hebben daarbij ook een terugkoopoptie bedongen.
Ryanair
In Dublin zakte Ryanair bijna 4 procent. De luchtvaartmaatschappij hoopt in zijn nieuwe boekjaar weer winst te maken, maar durft geen concrete voorspellingen af te geven voor het resultaat. Daarvoor is de situatie nog te onzeker.
De euro was 1,0416 dollar waard, tegen 1,0410 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie zakte 0,1 procent in prijs tot 110,36 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 111,23 dollar per vat.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
13 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
13 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
14 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
15 uur geleden