Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven ASML en ASMI helpen AEX vooruit

Chipbedrijven ASML en ASMI helpen AEX vooruit

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging donderdag stevig vooruit. Vooral de chipbedrijven ASML en ASMI werden op de laatste dag van de woelige beursmaand september opgepikt. Eerder deze week stonden de chip- en techbedrijven nog flink onder druk door de hogere rente op de financiële markten, die de snelgroeiende techbedrijven minder aantrekkelijk maakt.

Beleggers kijken verder uit naar de nieuwe schatting van de groei van de Amerikaanse economie. Ook houden de markten het aanhoudende debat over het schuldenplafond in Washington in de gaten. Zonder een verhoging van het schuldenplafond is de Amerikaanse overheid niet in staat de salarissen van ambtenaren te betalen, betalingen aan gepensioneerden te doen of de schulden te betalen.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1 procent hoger op 783,37 punten. De MidKap klom ook 1 procent, tot 1077,83 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,6 procent. De Londense FTSE-index steeg 0,5 procent. De groei van de Britse economie viel in het tweede kwartaal aanzienlijk hoger uit dan eerder gemeld.

ASML

Chipmachinemaker ASML toonde herstel na de verliesbeurt een dag eerder en won 2,7 procent. Het bedrijf verhoogde woensdag tijdens zijn beleggersdag de omzetverwachting voor de komende jaren. Chiptoeleverancier ASMI klom 1,7 procent, terwijl sectorgenoot Besi 0,1 procent verloor. IMCD won 1,9 procent. De Chinese divisie van de chemicaliëndistributeur neemt Aquatech, een Chinese specialist in coatingoplossingen op waterbasis, over.

In de MidKap steeg PostNL dik 2 procent. De Tsjechische miljardair Daniel Křetínský, eigenaar van voetbalclub Sparta Praag, heeft zijn belang in het postbedrijf uitgebreid tot 15 procent. Arcadis won 1,9 procent. Het advies- en ingenieursbureau richt een speciale divisie op die zich bezig gaat houden met duurzame dienstverlening.

Ajax

Bij de kleinere bedrijven daalde Ajax 1 procent. De beursgenoteerde voetbalclub sloot het seizoen 2020-2021 af met een verlies van 8,1 miljoen euro. Volgens de club heeft de coronacrisis een grote impact gehad op de resultaten. Hennes & Mauritz (H&M) klom 2 procent in Stockholm. De Zweedse kledingketen zag de winst in het afgelopen kwartaal flink aantrekken dankzij de versoepeling van de coronamaatregelen in veel landen.

De euro was 1,1599 dollar waard, tegen 1,1613 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,2 procent tot 74,67 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 78,40 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Nederlandse claimstichting begint zaak tegen maker Fortnite

OEGSTGEEST (ANP) - Stichting Massaschade & Consument begint een massaclaim tegen Epic Games, de maker van de populaire game Fortnite. De claimstichting zegt dat de gamestudio jongeren misleidt. Zij krijgen tijdens het gamen bijvoorbeeld aftelklokken te zien, die de indruk wekken dat de mogelijkheid om in de game iets te kopen bijna stopt, maar dagen later staat de aanbieding er nog steeds, zeggen de eisers.

52 minuten geleden
Nieuwe baan of start eigen bedrijf minder vaak reden voor ontslag

DEN HAAG (ANP) - Minder mensen namen in 2025 afscheid van hun baan doordat zij een nieuwe baan hadden of een eigen bedrijf startten. In plaats daarvan lagen vooral faillissementen, bezuinigingen, reorganisaties of arbeidsconflicten vaker aan de basis van een vertrek bij een werkgever. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

1 uur geleden
Meta verwijdert kritische video Roel Maalderink over AI-bril

AMSTERDAM (ANP) - Meta heeft een video verwijderd waarin programmamaker Roel Maalderink en de digitale burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom kritiek uiten op de AI-brillen van het bedrijf.

3 uur geleden
AI-bazen beloven VN-Veiligheidsraad voorzichtigheid met AI

NEW YORK (ANP/AFP) - Topmannen van prominente AI-bedrijven hebben woensdag de VN-Veiligheidsraad woensdag toegesproken over de risico's en veiligheid rond AI, nu AI-systemen steeds krachtiger worden. Zo beloofde topman Dario Amodei van Anthropic, bekend van chatbot Claude, dat het bedrijf "zoveel zal vertragen als nodig is om ervoor te zorgen dat elke volgende AI-technologie die we uitbrengen ook echt veilig is".

8 uur geleden
Tot vier jaar cel geëist tegen Drentenaren voor oplichten Amazon

ASSEN (ANP) - Drie Drentse mannen hebben gevangenisstraffen tot vier jaar tegen zich horen eisen voor oplichting van Amazon. Het OM heeft de drie onder meer oplichting en verduistering ten laste gelegd. Ook wordt hen onder andere witwassen en deelname aan een criminele organisatie verweten. Volgens het Openbaar Ministerie hebben ze Amazon voor miljoenen euro's opgelicht.

9 uur geleden
Wall Street in de min door stijgende olieprijzen

NEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag lager de handelsdag uitgegaan. Beleggers volgen de onderhandelingen over het beëindigen van het conflict in het Midden-Oosten. Ook kijken zij vooruit naar de belangrijke top tussen de Verenigde Staten en China, die donderdag plaatsvindt. De olieprijzen stegen, wat de vrees voor een hogere inflatie aanwakkerde.

9 uur geleden
Top techbedrijven probeert zorgen over datacenters weg te nemen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Topbestuurders van Amazon, Microsoft en Googles moederbedrijf Alphabet hebben tijdens klimaatbijeenkomsten in New York geprobeerd zorgen weg te nemen over de uitbreiding van datacenters. Ze gingen daarbij onder meer in op maatregelen om consumenten te beschermen en het waterverbruik.

11 uur geleden