Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven ASML en ASMI helpen AEX vooruit

Chipbedrijven ASML en ASMI helpen AEX vooruit

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging donderdag stevig vooruit. Vooral de chipbedrijven ASML en ASMI werden op de laatste dag van de woelige beursmaand september opgepikt. Eerder deze week stonden de chip- en techbedrijven nog flink onder druk door de hogere rente op de financiële markten, die de snelgroeiende techbedrijven minder aantrekkelijk maakt.

Beleggers kijken verder uit naar de nieuwe schatting van de groei van de Amerikaanse economie. Ook houden de markten het aanhoudende debat over het schuldenplafond in Washington in de gaten. Zonder een verhoging van het schuldenplafond is de Amerikaanse overheid niet in staat de salarissen van ambtenaren te betalen, betalingen aan gepensioneerden te doen of de schulden te betalen.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1 procent hoger op 783,37 punten. De MidKap klom ook 1 procent, tot 1077,83 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,6 procent. De Londense FTSE-index steeg 0,5 procent. De groei van de Britse economie viel in het tweede kwartaal aanzienlijk hoger uit dan eerder gemeld.

ASML

Chipmachinemaker ASML toonde herstel na de verliesbeurt een dag eerder en won 2,7 procent. Het bedrijf verhoogde woensdag tijdens zijn beleggersdag de omzetverwachting voor de komende jaren. Chiptoeleverancier ASMI klom 1,7 procent, terwijl sectorgenoot Besi 0,1 procent verloor. IMCD won 1,9 procent. De Chinese divisie van de chemicaliëndistributeur neemt Aquatech, een Chinese specialist in coatingoplossingen op waterbasis, over.

In de MidKap steeg PostNL dik 2 procent. De Tsjechische miljardair Daniel Křetínský, eigenaar van voetbalclub Sparta Praag, heeft zijn belang in het postbedrijf uitgebreid tot 15 procent. Arcadis won 1,9 procent. Het advies- en ingenieursbureau richt een speciale divisie op die zich bezig gaat houden met duurzame dienstverlening.

Ajax

Bij de kleinere bedrijven daalde Ajax 1 procent. De beursgenoteerde voetbalclub sloot het seizoen 2020-2021 af met een verlies van 8,1 miljoen euro. Volgens de club heeft de coronacrisis een grote impact gehad op de resultaten. Hennes & Mauritz (H&M) klom 2 procent in Stockholm. De Zweedse kledingketen zag de winst in het afgelopen kwartaal flink aantrekken dankzij de versoepeling van de coronamaatregelen in veel landen.

De euro was 1,1599 dollar waard, tegen 1,1613 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,2 procent tot 74,67 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 78,40 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Von der Leyen optimistisch over handelsdeal met VS

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is ook na haar telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump optimistisch over de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Trump dreigde na het gesprek met hogere importheffingen als de Europeanen de deal niet voor 4 juli doorvoeren, maar Von der Leyen heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken.

4 uur geleden
Burgerketen Shake Shack keldert op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Shake Shack ging donderdag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De hamburgerketen heeft in het eerste kwartaal een omzet behaald die tegenviel bij de verwachtingen van kenners. De Amerikaanse fastfoodketen heeft onder meer last van stijgende kosten voor rundvlees en slecht weer.

4 uur geleden
Trump geeft EU tot 4 juli voor handelsdeal, dreigt met heffingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump geeft de Europese Unie tot 4 juli de tijd om de handelsdeal met de Verenigde Staten in te voeren. Hij dreigt anders de importheffingen voor het landenblok te verhogen, stelt de president in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social.

5 uur geleden
Nieuwe stap in Frans onderzoek naar Elon Musk en X

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Frankrijk heeft zijn onderzoek naar Elon Musk en diens socialemediaplatform X opgevoerd, nadat de miljardair niet kwam opdagen voor een vrijwillig verhoor waarvoor hij was opgeroepen. Dat meldden Franse aanklagers donderdag.

6 uur geleden
Harrods compenseert tientallen mensen na misbruik door eigenaar

LONDEN (ANP/AFP) - Harrods heeft tientallen mensen een vergoeding gegeven na seksueel misbruik door de inmiddels overleden eigenaar Mohamed Al Fayed. Meer dan 75 slachtoffers hebben een "volledige compensatie" gekregen na het indienen van een claim bij het beroemde Londense warenhuis.

7 uur geleden
Britse adverteerders eisen miljarden compensatie van Google

LONDEN (ANP/AFP) - Britse adverteerders vinden dat Google zijn eigen advertentiedienst online heeft voorgetrokken. Zij hebben daarover een claim ingediend in het Verenigd Koninkrijk en eisen een schadevergoeding tot 3 miljard pond (bijna 3,5 miljard euro).

7 uur geleden
Vertaalbedrijf DeepL schrapt kwart personeel vanwege AI

KEULEN (ANP/AFP) - Het Duitse AI-vertaalbedrijf DeepL schrapt ongeveer een kwart van de banen. Topman en oprichter Jarek Kutylowski meldt donderdag op LinkedIn dat zo'n 250 werkplekken bij DeepL verdwijnen vanwege de opmars van kunstmatige intelligentie.

7 uur geleden