Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven ASML en ASMI bij dalers in licht hogere AEX

Chipbedrijven ASML en ASMI bij dalers in licht hogere AEX

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omhoog. Beleggers deden het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML lieten donderdag stevige winsten zien van tot bijna 5 procent, dankzij goed ontvangen resultaten van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC. ASML en ASMI verloren nu 1,1 en 0,8 procent. Besi leverde een openingswinst in en zakte 0,6 procent.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 909,67 punten. De AEX steeg een dag eerder 1,5 procent en sloot voor het eerst sinds 18 oktober vorig jaar weer boven de 900 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 840,55 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,7 procent. Londen steeg 0,9 procent en tikte een nieuw recordniveau aan, ondanks een daling van de Britse winkelverkopen in december.

Beleggers verwerkten een sterker dan verwachte groei van de Chinese economie in het vierde kwartaal. Ook wist China over heel 2024 aan zijn eigen groeidoelstelling van 5 procent te voldoen, dankzij een eindsprint in het laatste kwartaal van vorig jaar.

Inauguratie

Daarnaast wordt vooral uitgekeken naar de inauguratie van aankomend Amerikaans president Donald Trump op maandag. Trump heeft gedreigd om meteen na zijn aantreden importheffingen in te voeren op alle buitenlandse producten. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren. De Amerikaanse beurzen zijn tijdens de inauguratie van Trump gesloten. Het is dan Martin Luther King Day in de Verenigde Staten.

IMCD was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 2,5 procent. De Britse bank Barclays verhoogde het advies voor de chemicaliƫndistributeur naar kopen. ABN AMRO volgde met een plus van 1,6 procent. In de MidKap stond laadpalenmaker Alfen bovenaan met een winst van 3 procent. Thuisbezorgd-eigenaar Just Eat Takeaway voerde de schaarse dalers aan, met een verlies van ruim 1 procent.

Daling

Fastned daalde 0,5 procent. De uitbater van snellaadstations zakte een dag eerder al 7,7 procent, na een verlaging van de omzetverwachtingen en winstmarges voor dit jaar.

De euro was 1,0295 dollar waard, tegen 1,0305 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,4 procent in prijs tot 79,01 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent meer op 81,50 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Reuters: DeepSeek mag van China AI-chips Nvidia kopen

BEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.

17 minuten geleden
Duitse economie iets harder gegroeid dan gedacht

WIESBADEN (ANP) - De Duitse economie is in het vierde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder werd gedacht. De grootste economie van Europa trok daarmee iets aan, na twee jaar van krimp.

45 minuten geleden
Hoogste rechter Panama vernietigt havencontracten CK Hutchison

PANAMA-STAD (ANP/RTR) - De hoogste rechtbank van Panama heeft belangrijke havencontracten voor dochterbedrijven van CK Hutchison nietig verklaard. Daarmee wordt het onduidelijk of het Hongkongse conglomeraat eigenaar kan blijven van haventerminals aan beide uiteinden van het Panamakanaal.

1 uur geleden
Lampenbedrijf Signify zakt op Damrak na cijfers en banenreductie

AMSTERDAM (ANP) - Signify behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs na teleurstellende resultaten. Het verlichtingsbedrijf vreest dat de lastige marktomstandigheden ook in 2026 aanhouden. Het bedrijf voert daarom opnieuw kostenbesparingen door, waarbij 900 banen worden geraakt. Hiermee hoopt het bedrijf 180 miljoen euro aan kosten te besparen. Het aandeel kelderde 11,5 procent en was daarmee de grootste daler in de MidKap.

1 uur geleden
ACM onderzoekt Roblox om zorgen over veiligheid van kinderen

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een onderzoek geopend naar Roblox vanwege de risico's die minderjarige gebruikers in de Europese Unie mogelijk lopen op het gameplatform. De waakhond wil nagaan of Roblox genoeg doet om kinderen te beschermen, onder andere tegen seksueel getinte spellen en kwaadwillenden.

2 uur geleden
Nederlandse economie groeit 0,5 procent in vierde kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal met 0,5 procent gegroeid ten opzichte van een kwartaal eerder. In alle kwartalen van 2025 is daarmee sprake geweest van groei, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag op basis van een eerste berekening.

2 uur geleden
Franse economie groeit ondanks stroeve politiek

PARIJS (ANP) - De economie van Frankrijk is in het laatste kwartaal van vorig jaar gegroeid, ondanks de moeizame politieke besluitvorming over de begroting en handelsspanningen met de Verenigde Staten. Het bruto binnenlands product (bbp) van het land steeg 0,2 procent.

2 uur geleden