Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zetten AEX op flinke winst

Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI zetten AEX op flinke winst

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi gingen woensdag flink omhoog op de Amsterdamse beurs. Persbureau Reuters meldde op basis van bronnen dat de nieuwe strengere Amerikaanse regels voor de export van chips en chipapparatuur aan China, niet zullen gelden voor ASML. Op basis van de huidige regels mag ASML al zijn nieuwste machines en bepaalde modellen van de op een na nieuwste generatie niet meer verkopen aan China.

Daarnaast reageerden beleggers op de sterke resultaten van de Zuid-Koreaanse chipmaker Samsung en de Amerikaanse chipfabrikant AMD. ASMI, Besi en ASML wonnen tot ruim 7 procent en stonden daarmee bovenaan in de AEX-index.

Dankzij de sterke koerswinsten van de chipbedrijven noteerde de Amsterdamse hoofdindex in de ochtendhandel 1,6 procent hoger op 922,60 punten. De MidKap klom 2,1 procent tot 893,27 punten, dankzij een sterke koerswinst van koffie- en theeconcern JDE Peet's (plus 20 procent). De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,1 procent.

Just Eat Takeaway

JDE Peet's, het moederbedrijf van Douwe Egberts, Senseo en Pickwick, boekte in de eerste jaarhelft meer omzet, mede door prijsverhogingen. Het bedrijf werd positiever over de omzet en winst in het hele jaar.

Ook de resultaten van Just Eat Takeaway (plus 9 procent) werden goed ontvangen. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl ontving in de eerste jaarhelft minder bestellingen en leed meer verlies, maar presteerde desondanks beter dan verwacht. Volgens topman Jitse Groen ligt het bedrijf ook goed op schema om de doelstellingen voor dit jaar te halen. Daarnaast koopt het bedrijf voor 150 miljoen euro aan eigen aandelen in.

Olieprijzen

Wolters Kluwer was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 6 procent. De informatieleverancier zag de omzet en winst stijgen in de eerste jaarhelft en handhaafde de vooruitzichten voor het hele jaar. Beleggers hadden echter op meer gehoopt.

Bij de kleinere bedrijven kelderde Ebusco bijna 16 procent. De fabrikant van elektrische bussen zag de omzet in de eerste zes maanden van het jaar dalen en leed verlies. Mede-topman Peter Bijvelds sprak van een teleurstellende start van het jaar. Het bedrijf kondigde ook aan de kosten te willen verlagen.

De olieprijzen gingen omhoog na acties van Israël, waarbij kopstukken van Hamas en Hezbollah werden gedood. Een vat Amerikaanse olie werd 2,2 procent duurder op 76,34 dollar. Brentolie kostte 1,8 procent meer op 80,08 dollar. De euro was 1,0816 dollar waard, tegenover 1,0809 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

EU en China worden lid van nieuwe coalitie rond emissiehandel

BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.

2 uur geleden
China onderzoekt mogelijkheden diepzeemijnbouw bij Cookeilanden

AVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.

3 uur geleden
Toerisme naar Cuba zakt onder druk van economische problemen

HAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.

3 uur geleden
Vakantiegangers Thailand riskeren boete bij biertje in de middag

BANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.

4 uur geleden
Pfizer wint biedingsstrijd om obesitasmedicijnmaker Metsera

NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.

5 uur geleden
Tesla vindt geen steun bij aandeelhouders voor investering in xAI

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.

5 uur geleden
Shein ontloopt blokkade in Frankrijk na verwijderen sekspoppen

PARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.

7 uur geleden