Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI onderaan in lagere AEX

Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI onderaan in lagere AEX

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging donderdag licht omlaag door koersverliezen bij de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. Door de hernieuwde rentezorgen staat de techsector onder druk. De vrees dat de Amerikaanse centrale bank mogelijk toch nog niet klaar is met het verhogen van de rente laaide namelijk weer op na een onverwachte renteverhoging van de Canadese centrale bank. Hogere rentetarieven zijn met name slecht voor de waarderingen van snelgroeiende chip- en techbedrijven.

De Fed vergadert volgende week over het rentetarief en tot nu toe wordt algemeen verwacht dat de Amerikaanse centrale bank een pauze zal inlassen met het verhogen van de rente. Voor het rentebesluit komt volgende week nog het Amerikaanse inflatiecijfer naar buiten. Dat cijfer zal waarschijnlijk de koers van het rentebeleid van de Fed gaan bepalen. De Europese Centrale Bank, die volgende week ook vergadert, heeft al laten doorschemeren dat de rente in de eurozone zo goed als zeker verder wordt opgeschroefd om de inflatie te bestrijden.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent lager op 758,08 punten. De MidKap zakte 0,6 procent tot 916,44 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,3 procent. Londen bleef vrijwel onveranderd.

Tegenvallende strategische update

ASMI en ASML verloren 1,9 en 1,7 procent. Besi daalde 1,8 procent. De chiptoeleverancier zakte woensdag al ruim 6 procent na een tegenvallende strategische update van het bedrijf. Fintechbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 2 procent. Aegon en NN Group gingen aan kop met plussen van 1,7 en 1,5 procent dankzij een positief analistenrapport van RBC, waarin de twee verzekeraars als favorieten in de Benelux werden bestempeld.

Wolters Kluwer (plus 0,2 procent) kondigde een kleine overname aan. De informatieleverancier heeft via zijn gezondheidsdivisie het Amerikaanse Invistics gekocht. Dat bedrijf levert cloudsoftware die wordt ondersteund door kunstmatige intelligentie om drugsmisbruik onder zorgpersoneel op te sporen.

Wizz Air

In Londen steeg Wizz Air 3 procent. De Hongaarse budgetmaatschappij verwacht dit jaar weer winst te boeken dankzij het sterke herstel van de luchtvaartsector na de coronapandemie.

De euro was 1,0708 dollar waard, tegen 1,0699 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder op 72,58 dollar. Brentolie kostte een fractie meer op 76,97 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Oud-Dunkin'-baas haalt donutketen Krispy Kreme naar Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.

11 minuten geleden
Leeftijds-app EU bijgewerkt na meldingen mogelijkheid tot hacken

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft de leeftijdverificatie-app die het deze week presenteerde bijgewerkt, nadat er online meldingen waren gedaan dat de app te hacken was. Dat laat een woordvoerder van de Commissie weten.

14 minuten geleden
Olieprijs 10 procent lager na verklaring Iran over openen Hormuz

NEW YORK (ANP) - De olieprijzen gingen bijna 10 procent omlaag na een verklaring van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi over dat de Straat van Hormuz weer is heropend voor de commerciƫle scheepvaart.

18 minuten geleden
Minister Herbert: Nexperia moet geschil zelf oplossen

DEN HAAG (ANP) - Het geschil over chipfabrikant Nexperia moet binnen het bedrijf zelf worden opgelost, vinden de Nederlandse en Chinese regering, aldus minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) vrijdag. Ze sprak deze week met ambassadeur Shen Bo van China.

1 uur geleden
Rechter dwingt Albert Heijn uitzendkracht in dienst te nemen

DEN HAAG (ANP) - Albert Heijn moet een voormalige uitzendkracht in vaste dienst nemen nadat hij ruim zeven jaar voor hetzelfde distributiecentrum van de supermarktketen had gewerkt. Het winkelbedrijf heeft misbruik van een uitzendovereenkomst gemaakt, oordeelt de rechtbank in Den Haag. Volgens vakbond FNV, die de Poolse uitzendkracht Pawel Rudzki steunde, werd hij uiteindelijk weggestuurd om zijn leidende rol bij een staking.

1 uur geleden
PwC: bedrijf kan stookkosten moeilijker doorberekenen dan in 2022

AMSTERDAM (ANP) - Het wordt voor Nederlandse bedrijven die last hebben van de gestegen energieprijzen moeilijker om de hogere kosten door te berekenen dan bij de vorige energiecrisis in 2022. Dat stelt consultancykantoor PwC in een analyse over de economische effecten van de Iranoorlog. Vier jaar geleden kwam Nederland net uit de coronacrisis, waar steunpakketten, lage rentes en opgepot spaargeld ervoor zorgden dat consumenten veel te besteden hadden. Nu is dat veel minder het geval en zouden klanten hun producten links laten liggen als ze te duur worden, stellen economen van PwC.

1 uur geleden
EU ziet geen tekort vliegtuigbrandstof ondanks IEA-waarschuwing

BRUSSEL (ANP) - Brussel ziet nog altijd geen indicatie van een "wijdverspreid tekort" aan vliegtuigbrandstof in de Europese Unie, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) stelde donderdag dat binnen zes weken delen van Europa tegen vliegtuigbrandstoftekorten aan zullen lopen.

1 uur geleden