Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI onder druk op rood Damrak

Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI onder druk op rood Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stonden donderdag onder druk op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten berichten dat de vraag naar de iPhone 13 afneemt en het grote Amerikaanse techconcern Apple daardoor minder onderdelen nodig heeft van toeleveranciers. Verder bleef de beurshandel in het teken staan van de snelle verspreiding van de Omikron-variant en de aanscherping van coronamaatregelen die dit met zich meebrengt.

Chipmachinemaker ASML zakte 4 procent en de chiptoeleveranciers ASMI en Besi verloren tot 3,6 procent. Persbureau Bloomberg meldde op basis van anonieme bronnen dat Apple kampt met een tegenvallende vraag van de in september uitgebrachte iPhone 13. Het bedrijf stelde de productie van het toestel dit jaar al met 10 miljoen stuks naar beneden bij wegens het gebrek aan onderdelen.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent in het rood op 780,21 punten. Levensmiddelenconcern Unilever (plus 0,6 procent) was de enige stijger in de hoofdindex. De MidKap daalde 0,5 procent tot 1031,82 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,1 procent.

Air France-KLM

In de MidKap daalde Air France-KLM 1,8 procent. De luchtvaartcombinatie stelt een geplande kapitaalverhoging mogelijk uit omdat de opkomst van Omikron tot veel onzekerheid leidt in de luchtvaartsector. De onderneming wilde voor het einde van dit jaar 1 miljard euro ophalen, maar overweegt dit wegens nieuwe reisbeperkingen pas later te doen.

Aalberts won 1,4 procent. De industrieel toeleverancier houdt een beleggersdag en kwam met een update van de strategie. Het bedrijf gaat in de komende jaren meer investeren en zich richten op vier technologiemarkten. Aalberts wil daarmee de autonome omzetgroei vergroten tot 4 tot 6 procent per jaar.

BAM

BAM verloor 0,8 procent. Het bouwconcern verkoopt werkmaatschappij BAM Galère aan de Belgische branchegenoot Thomas & Piron. Ebusco won 3,7 procent. De fabrikant van emissievrije elektrische bussen heeft een veiligheidscertificaat ontvangen van Brussel voor zijn Ebusco 3.0 bus. Ook gaf Jefferies het aandeel een koopadvies.

Op de oliemarkt wordt scherp gelet op de vergadering van oliekartel OPEC. De olielanden zullen mogelijk afzien van de voor januari geplande productieverhoging vanwege de onzekerheid over Omikron. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent meer op 66,49 dollar en Brentolie werd 1,5 procent duurder op 69,87 dollar. De euro was 1,1312 dollar waard, tegen 1,1323 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Amerikaanse aandelenrally door hoop op spoedig einde van oorlog

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street wisten dinsdag niet hoe gauw ze weer aandelen moesten kopen, door nieuwe signalen die wijzen op een mogelijk snel einde van het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. Iran zegt een "noodzakelijke wil" te hebben om de oorlog met Israël en de VS te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen, zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian.

3 uur geleden
Brussel roept lidstaten op om te besparen op olieconsumptie

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Europese Commissie heeft de lidstaten aanbevolen om maatregelen te nemen om de olieconsumptie te verminderen. "Hoe meer we kunnen doen om olie te besparen, met name diesel en vliegtuigbrandstof, hoe beter we af zijn", zei Eurocommissaris voor Energie Dan Jørgensen dinsdag na overleg met de Europese energieministers.

5 uur geleden
Autoconcern Stellantis roept wereldwijd 700.000 auto's terug

HOOFDDORP (ANP/DPA) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, roept wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een mogelijk brandgevaar, maakte de Duitse transportautoriteit KBA bekend. In Nederland gaat het om ruim 19.000 auto's van acht merken, laat een woordvoerder van Stellantis weten.

6 uur geleden
Unilever onderuit op lager Damrak na fusiedeal voedingstak

AMSTERDAM (ANP) - Unilever ging dinsdag scherp omlaag op het Damrak nadat bekend was geworden dat de Amerikaanse branchegenoot McCormick een groot deel van zijn voedingsmiddelendivisie overneemt. Het gaat om een deal in aandelen en contanten met een waarde van 44,8 miljard dollar (39 miljard euro).

7 uur geleden
Unilever zegt nog niets over banen na verkoop voedingsmiddelentak

ROTTERDAM (ANP) - Unilever kan nog niet aangeven of in Nederland banen zullen verdwijnen na de overname van de voedingsdivisie door de Amerikaanse branchegenoot McCormick. "Het is op dit moment nog te vroeg om concreet te zijn over eventuele veranderingen", zegt een woordvoerster van Unilever.

8 uur geleden
Havenmedewerkers dreigen met staking vanwege kabinetsplannen

ROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van Nederlandse havens gaan minstens vijf dagen het werk neerleggen omdat ze ontevreden zijn over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Dat hebben zo'n zevenhonderd werknemers dinsdag besloten na een vergadering in de haven van Rotterdam, meldt FNV Havens-bestuurder Asmae Hajjari.

10 uur geleden
Wall Street stijgt door hoop op einde oorlog, olie wel duurder

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen door de hoop op een mogelijke de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft president Donald Trump tegen zijn naaste medewerkers gezegd dat hij bereid is de oorlog tegen Iran te beëindigen, zelfs als de Straat van Hormuz grotendeels dicht blijft. Iran heeft die zeestraat vrijwel afgesloten, waardoor een groot deel van het olietransport uit de regio stilligt.

10 uur geleden