Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI onder druk op rood Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stonden donderdag onder druk op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten berichten dat de vraag naar de iPhone 13 afneemt en het grote Amerikaanse techconcern Apple daardoor minder onderdelen nodig heeft van toeleveranciers. Verder bleef de beurshandel in het teken staan van de snelle verspreiding van de Omikron-variant en de aanscherping van coronamaatregelen die dit met zich meebrengt.
Chipmachinemaker ASML zakte 4 procent en de chiptoeleveranciers ASMI en Besi verloren tot 3,6 procent. Persbureau Bloomberg meldde op basis van anonieme bronnen dat Apple kampt met een tegenvallende vraag van de in september uitgebrachte iPhone 13. Het bedrijf stelde de productie van het toestel dit jaar al met 10 miljoen stuks naar beneden bij wegens het gebrek aan onderdelen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent in het rood op 780,21 punten. Levensmiddelenconcern Unilever (plus 0,6 procent) was de enige stijger in de hoofdindex. De MidKap daalde 0,5 procent tot 1031,82 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,1 procent.
Air France-KLM
In de MidKap daalde Air France-KLM 1,8 procent. De luchtvaartcombinatie stelt een geplande kapitaalverhoging mogelijk uit omdat de opkomst van Omikron tot veel onzekerheid leidt in de luchtvaartsector. De onderneming wilde voor het einde van dit jaar 1 miljard euro ophalen, maar overweegt dit wegens nieuwe reisbeperkingen pas later te doen.
Aalberts won 1,4 procent. De industrieel toeleverancier houdt een beleggersdag en kwam met een update van de strategie. Het bedrijf gaat in de komende jaren meer investeren en zich richten op vier technologiemarkten. Aalberts wil daarmee de autonome omzetgroei vergroten tot 4 tot 6 procent per jaar.
BAM
BAM verloor 0,8 procent. Het bouwconcern verkoopt werkmaatschappij BAM Galère aan de Belgische branchegenoot Thomas & Piron. Ebusco won 3,7 procent. De fabrikant van emissievrije elektrische bussen heeft een veiligheidscertificaat ontvangen van Brussel voor zijn Ebusco 3.0 bus. Ook gaf Jefferies het aandeel een koopadvies.
Op de oliemarkt wordt scherp gelet op de vergadering van oliekartel OPEC. De olielanden zullen mogelijk afzien van de voor januari geplande productieverhoging vanwege de onzekerheid over Omikron. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent meer op 66,49 dollar en Brentolie werd 1,5 procent duurder op 69,87 dollar. De euro was 1,1312 dollar waard, tegen 1,1323 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na het bereiken van een nieuw slotrecord een dag eerder. Beleggers verwerkten opnieuw een grote hoeveelheid kwartaalresultaten van bedrijven als Shell, SBM Offshore, BAM, AMG en Pharming.
22 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.
57 minuten geledenLONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.
1 uur geledenLOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan ging donderdag hard omhoog door de hoop op een spoedig einde aan de Iranoorlog. De Nikkei in Tokio steeg bijna 6 procent en bereikte een nieuw recordniveau van meer dan 63.000 punten. De Japanse beurs maakte daarmee een inhaalslag na de sterke koerswinsten op de beurzen wereldwijd eerder deze week. De financiële markten in Tokio waren toen dicht door een lange vakantieperiode in het land.
2 uur geleden