Chipbedrijven ASMI en Besi onderaan in dieprode AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs ging vrijdag flink omlaag na de negatieve draai op Wall Street. Vooral de chip- en techbedrijven kregen rake klappen nadat de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq donderdag een winst van dik 2 procent uit handen moest geven en ruim 1 procent lager sloot. De zorgen over snellere renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank om de hard oplopende inflatie de kop in te drukken, hielden de markten in de greep. Hogere rentes zijn over het algemeen ongunstig voor meer risicovolle beleggingen als aandelen.
Tegenvallende resultaten van de Amerikaanse streamingdienst Netflix, een van de topfavorieten tijdens de coronapandemie, drukten eveneens op het beurssentiment. Het bedrijf haalde in het vierde kwartaal minder nieuwe abonnees binnen dan verwacht. Het aandeel duikelde 20 procent op de beurs in Frankfurt.
De AEX-index op Beursplein 5 raakte in de ochtendhandel 1,7 procent kwijt op 764,88 punten. Alle 25 hoofdfondsen stonden in het rood. De MidKap daalde 1,6 procent tot 1059,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,5 procent.
Air France-KLM
ASMI, Besi en ASML stonden onderaan met minnen tot 4,3 procent. Ook staalproducent ArcelorMittal behoorde tot de grootste dalers met een verlies van 3,9 procent. Telecomconcern KPN kampte met een adviesverlaging door UBS en zakte 1,4 procent. Philips verloor ook 1,4 procent. Het zorgtechnologiebedrijf werd door ING van de kooplijst gehaald.
In de MidKap daalde luchtvaartcombinatie Air France-KLM 1,7 procent. KLM gaat vluchten annuleren vanwege het hoge ziekteverzuim onder personeel door coronabesmettingen en quarantaineverplichtingen. De luchtvaartmaatschappij kan nog niet zeggen hoeveel vluchten uiteindelijk niet doorgaan. Flitshandelaar Flow Traders profiteerde van de onrust op de beurzen en was de enige stijger met een plus van 2,5 procent.
PostNL
PostNL verloor 0,7 procent. De Tsjechische miljardair Daniel Křetínský heeft zijn belang in het postbedrijf verder uitgebreid tot 25 procent. Bij een belang van 30 procent moet de miljardair een overnamebod doen op de postbezorger, maar het blijft de vraag of hij dat echt wil. Křetínský heeft ook een belang in het Britse Royal Mail.
De euro was 1,1332 dollar waard, tegenover 1,1337 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen omlaag na een onverwachte stijging van de Amerikaanse olievoorraden. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent minder op 84,06 dollar. Brentolie werd 1,5 procent goedkoper op 87,03 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP) - Warner Bros. Discovery noemt het nieuwste overnamebod van entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance "superieur" aan dat van Netflix. Dat laatste streamingbedrijf krijgt nu vier werkdagen om met een nog beter bod te komen om Warner Bros over te nemen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van Nvidia. Die belangrijke ontwikkelaar van AI-chips overtrof weliswaar de verwachtingen met zijn omzet en winst, maar dat nam zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen van de techsector in AI niet weg.
5 uur geledenNEEDHAM (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde verkoop van smartphones daalt dit jaar door tekorten aan geheugenchips met bijna 13 procent. Dat voorspelt marktonderzoeker International Data Corporation (IDC), die daarmee veel pessimistischer is dan enkele maanden geleden. Grote fabrikanten van geheugenchips zetten hun productiecapaciteit volop in voor geavanceerdere chips die data opslaan voor AI-toepassingen. Dat gaat ten koste van de productie van eenvoudigere geheugenchips voor apparaten zoals smartphones.
7 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - Een Duitse rechtbank heeft de oliewinning uit het grootste olieveld van Duitsland geblokkeerd. Decennialang pompte het Mittelplate-platform olie op in het oostelijke deel van de Waddenzee. Een rechter oordeelde dat dit tot nader order moet stoppen, omdat een verplichte analyse van de impact op de natuur ontbreekt. De Duitse milieubeweging spreekt van een historische uitspraak.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, wil van Odido weten of het bedrijf te lang gegevens van voormalige klanten heeft bewaard. De telecomprovider is getroffen door een dataroof. Ook data van mensen die al jaren geen abonnement meer hadden, kwamen daardoor op straat te liggen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope. De toename van capaciteit van windenergie op land is het hoogst in de afgelopen tien jaar. Aan de andere kant ligt de toename op zee op het laagste niveau in negen jaar.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Chipbedrijven trokken de AEX-index omlaag na de presentatie van de kwartaalcijfers van Nvidia. Die ontwikkelaar van AI-chips overtrof de verwachtingen rondom de omzetgroei. Maar het bedrijf wist twijfels op de financiële markten over de houdbaarheid van de gigantische investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie niet weg te nemen.
10 uur geleden