Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven ASMI en Besi onderaan in dieprode AEX

Chipbedrijven ASMI en Besi onderaan in dieprode AEX

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs ging vrijdag flink omlaag na de negatieve draai op Wall Street. Vooral de chip- en techbedrijven kregen rake klappen nadat de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq donderdag een winst van dik 2 procent uit handen moest geven en ruim 1 procent lager sloot. De zorgen over snellere renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank om de hard oplopende inflatie de kop in te drukken, hielden de markten in de greep. Hogere rentes zijn over het algemeen ongunstig voor meer risicovolle beleggingen als aandelen.

Tegenvallende resultaten van de Amerikaanse streamingdienst Netflix, een van de topfavorieten tijdens de coronapandemie, drukten eveneens op het beurssentiment. Het bedrijf haalde in het vierde kwartaal minder nieuwe abonnees binnen dan verwacht. Het aandeel duikelde 20 procent op de beurs in Frankfurt.

De AEX-index op Beursplein 5 raakte in de ochtendhandel 1,7 procent kwijt op 764,88 punten. Alle 25 hoofdfondsen stonden in het rood. De MidKap daalde 1,6 procent tot 1059,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,5 procent.

Air France-KLM

ASMI, Besi en ASML stonden onderaan met minnen tot 4,3 procent. Ook staalproducent ArcelorMittal behoorde tot de grootste dalers met een verlies van 3,9 procent. Telecomconcern KPN kampte met een adviesverlaging door UBS en zakte 1,4 procent. Philips verloor ook 1,4 procent. Het zorgtechnologiebedrijf werd door ING van de kooplijst gehaald.

In de MidKap daalde luchtvaartcombinatie Air France-KLM 1,7 procent. KLM gaat vluchten annuleren vanwege het hoge ziekteverzuim onder personeel door coronabesmettingen en quarantaineverplichtingen. De luchtvaartmaatschappij kan nog niet zeggen hoeveel vluchten uiteindelijk niet doorgaan. Flitshandelaar Flow Traders profiteerde van de onrust op de beurzen en was de enige stijger met een plus van 2,5 procent.

PostNL

PostNL verloor 0,7 procent. De Tsjechische miljardair Daniel Křetínský heeft zijn belang in het postbedrijf verder uitgebreid tot 25 procent. Bij een belang van 30 procent moet de miljardair een overnamebod doen op de postbezorger, maar het blijft de vraag of hij dat echt wil. Křetínský heeft ook een belang in het Britse Royal Mail.

De euro was 1,1332 dollar waard, tegenover 1,1337 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen omlaag na een onverwachte stijging van de Amerikaanse olievoorraden. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent minder op 84,06 dollar. Brentolie werd 1,5 procent goedkoper op 87,03 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Nederlandse economie kan volgens ABN AMRO 'tegen een stootje'

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie zal door de Iranoorlog minder hard groeien, maar "kan tegen een stootje". Dat schrijven economen van ABN AMRO in een nieuw rapport, waarin ze ook waarschuwen voor hogere inflatie.

5 uur geleden
OpenAI stopt met app voor AI-video's Sora

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI is van plan te stoppen met zijn app Sora, die gebruikers met behulp van kunstmatige intelligentie korte video's liet maken. Het bedrijf wil de benodigde rekenkracht liever voor andere doeleinden inzetten, meldt een woordvoerder.

6 uur geleden
FNV wil ruimere reiskostenvergoeding en maximumprijzen benzine

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.

7 uur geleden
Onzekerheid over Iranoorlog duwt Wall Street richting verlies

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.

7 uur geleden
Shell-baas voorziet ook verstoring gas- en olietoevoer Europa

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.

10 uur geleden
Beurzen hoger, ondanks duurdere olie en oorlog Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.

11 uur geleden
Grondstoffenhandelaar waarschuwt voor mesttekorten West-Afrika

AMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.

11 uur geleden