Chipbedrijven ASMI en Besi bij stijgers in licht hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - ASMI behoorde woensdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier liet weten niet verrast te zijn door de nieuwe exportbeperkingen voor chips die de Verenigde Staten hebben opgelegd aan China. ASMI laat zijn omzetverwachtingen voor het huidige kwartaal en boekjaar dan ook ongewijzigd. Het aandeel won 1,5 procent. Branchegenoot Besi, die door Bank of America op de kooplijst werd gezet, deed het nog beter en steeg dik 4 procent.
Chipmachinemaker ASML verklaarde een dag eerder al dat de aangescherpte Amerikaanse exportbeperkingen geen directe impact op de resultaten dit jaar hebben en dat de impact voor 2025 binnen de verwachting valt. ASML won 0,3 procent, na een koerswinst van ruim 2 procent op dinsdag.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 891,80 punten, onder aanvoering van Besi. De MidKap daalde 0,2 procent tot 868,63 punten. Frankfurt steeg 0,5 procent en Londen verloor 0,3 procent.
Zuid-Korea
De beurs in Parijs won 0,3 procent. Het Franse parlement stemt later op de dag over een motie van wantrouwen tegen premier Michel Barnier. Het links-radicale Nieuwe Volksfront en de rechtsradicale Rassemblement National (RN) hebben die ingediend omdat Barnier de begroting voor 2025 zonder stemming door het parlement wil loodsen. Naar verwachting zijn de stemmen van het Nieuwe Volksfront en van Marine Le Pens RN voldoende om de regering ten val te brengen.
Beleggers verwerkten ook de politieke onrust in Zuid-Korea, die volgde op de verrassende afkondiging van een staat van beleg door president Yoon Suk-yeol. Het parlement stemde echter tegen de noodtoestand, waardoor Yoon die uren later weer moest intrekken. De oppositiepartijen zijn inmiddels een afzettingsprocedure tegen de president gestart.
Heineken
Verzekeraar NN Group zakte 0,6 procent, terwijl concurrent ASR 1,9 procent won. JPMorgan haalde NN van de kooplijst af en voegde ASR aan de kooplijst toe. Bierbrouwer Heineken werd door Deutsche Bank van de kooplijst gehaald en was met een verlies van 1,1 procent de grootste daler in de AEX. In de MidKap stond Signify onderaan met een min van 5 procent. De Britse bank Barclays verlaagde het advies voor het verlichtingsbedrijf naar verkopen.
De euro was 1,0509 dollar waard, tegen 1,0513 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 70,05 dollar. Brentolie werd ook 0,2 procent duurder, op 73,79 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag vrijwel vlak gesloten. Daarmee kreeg de opleving van de AEX van een dag eerder geen duidelijk vervolg. Waar dalende olieprijzen toen nog voor optimisme op de aandelenbeurzen zorgden, nam de nervositeit weer toe toen energie weer duurder werd door de oorlog in het Midden-Oosten. Elders in Europa waren aanzienlijke verliezen te zien.
5 uur geleden