
Chipbedrijven ASMI, Besi en ASML zetten AEX in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag omlaaggegaan. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML kregen rake klappen en stonden onderaan bij de Amsterdamse hoofdfondsen, met minnen tot bijna 5 procent. Chipmachinefabrikant ASML kreeg een tik van 3,9 procent. Een dag eerder had het bedrijf al bijna 2 procent ingeleverd na publicatie van de kwartaalcijfers. Een flinke winstdaling van de Taiwanese chipproducent TSMC, een belangrijke klant van ASML, zorgde donderdag voor extra verkoopdruk.
Beleggers verwerkten daarnaast nog de resultaten van Tesla en Netflix, die woensdag na de slotbel op Wall Street naar buiten kwamen. Videostreamingdienst Netflix kreeg er in het afgelopen kwartaal meer abonnees bij dan verwacht, maar de omzet viel wel tegen. Autofabrikant Tesla boekte afgelopen kwartaal een recordomzet, maar zag de winstmarge dalen door prijsverlagingen.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent lager op 769,97 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 928,41 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt verloren tot 0,3 procent. Londen klom 0,3 procent.
Staalfabrikant ArcelorMittal en supermarktconcern Ahold Delhaize waren de sterkste stijgers in de AEX, met winsten tot 1,3 procent. Ook olie- en gasconcern Shell stond bij de stijgers, met een plus van 1 procent. In de MidKap stond kunstmestproducent OCI bovenaan met een winst van 3 procent. Technologiegroep TKH sloot de rij met een verlies van dik 2 procent. Bij de kleinere bedrijven won Sligro dik 1 procent. Het groothandelsbedrijf behaalde ruim 24 procent meer omzet in de eerste zes maanden van 2023.
Viaplay zag een derde aan beurswaarde verdampen in Stockholm na publicatie van de kwartaalcijfers. De Zweedse streamingdienst, die recent al twee winstwaarschuwingen gaf, trekt zich terug uit veel landen, maar blijft wel actief in Nederland. Met de reorganisatie verdwijnt ook een kwart van alle banen bij Viaplay.
In Londen daalde easyJet 0,4 procent. De Britse budgetmaatschappij vervoerde van april tot en met juni meer passagiers en wist de omzet verder op te voeren met hogere ticketprijzen en extra inkomsten voor bijvoorbeeld het meenemen van handbagage. Tegelijkertijd waarschuwde easyJet dat stakingen in de luchtvaartsector de optimistische vooruitzichten kunnen verstoren.
De euro was 1,1217 waard, tegen 1,1194 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 75,30 dollar. Brentolie werd iets duurder op 79,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De scheepvaart op de Donau heeft last van een lage waterstand door de grote hitte in onder meer Hongarije deze week. Daardoor kunnen binnenvaartschepen minder lading vervoeren. Het Hongaarse bureau voor watermanagement noemt het opmerkelijk dat de Donau nu al een lage waterstand heeft. Normaal komt dat het vaakst voor in augustus.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbonden FNV en CNV vinden dat de rechter niet ook de tweede door hen aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel kan verbieden. Advocaten van de bonden hebben de rechter in Amsterdam vrijdag uitgelegd dat er voor de nieuwe stakingsaanzegging overleg over de veiligheid heeft plaatsgevonden met KLM en ook speciale veiligheidsmaatregelen zijn genomen.
34 minuten geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlandse zeevissers hebben vorig jaar onder de streep winst behaald, maar het is niet genoeg om de vlootvernieuwing te bekostigen die hard nodig is. Dat stelt Wageningen University Research (WUR), dat jaarlijks cijfers over de visserijsector presenteert.
56 minuten geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlandse zeevissers hebben vorig jaar onder de streep winst behaald, maar het is niet genoeg om de vlootvernieuwing te bekostigen die hard nodig is. Dat stelt Wageningen University Research (WUR), dat jaarlijks cijfers over de visserijsector presenteert.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - KLM vindt ook de tweede door vakbonden FNV en CNV aangekondigde grondpersoneelstaking te ver gaan. In de rechtbank in Amsterdam wees een advocaat van het bedrijf op de vele passagiers die daardoor in de problemen dreigen te komen en de tientallen miljoenen euro's die dit aan schade zou opleveren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Gokaanbieder Unibet moet de transactiegegevens verstrekken van consumenten als die het bedrijf daarom vragen. Dat heeft de rechtbank Amsterdam vrijdag geoordeeld in een kort geding dat door een consument was aangespannen tegen Unibet.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mark Nuvelstijn van cryptoplatform Bitvavo legt zijn functie als topman definitief neer. Dit doet hij omdat het bedrijf samen met een advocatenkantoor een onderzoek naar hem is begonnen. Donderdag legde hij zijn taken al tijdelijk neer, maar nu treedt hij definitief terug en geeft aan ook niet terug te willen keren in een bestuursrol bij Bitvavo.
2 uur geleden