Chipbedrijven aan kop in AEX, Corbion klimt na omzetverhoging
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een stevige winst begonnen aan de maand december. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden goede zaken. Uitspraken van voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve zorgden daarbij voor optimisme bij beleggers. Hij gaf aan dat de Amerikaanse centrale bank mogelijk al vanaf deze maand de rente in de Verenigde Staten met minder grote stappen zal verhogen.
Hogere rentes zijn in de regel ongunstig voor de waarde van aandelen en het vooruitzicht van kleinere renteverhogingen wakkerde woensdag al de kooplust bij beleggers op Wall Street aan. Daarbij werden vooral snelgroeiende technologie- en chipbedrijven opgepikt waardoor de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq ruim 4 procent wist te winnen.
Powell waarschuwde wel dat de rente waarschijnlijk langer blijft stijgen en op een hoger niveau zal uitkomen dan eerder werd verwacht. Wel denkt hij dat er nog altijd een grote kans is dat de hogere rentetarieven geen diepe recessie zullen veroorzaken, maar dat de grootste economie ter wereld een zachte landing kan maken.
Versoepeling coronabeleid China
Signalen dat China het strenge coronabeleid toch wat lijkt te versoepelen zorgden eveneens voor optimisme. De Chinese vicepremier Sun Chunlan liet weten dat een nieuwe fase van de bestrijding van het virus in is gegaan.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent hoger op 733,20 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 957,36 punten. De beurzen in Londen en Parijs wonnen tot 0,4 procent. De DAX in Frankfurt steeg 0,8 procent, ondanks een sterker dan verwachte daling van de Duitse winkelverkopen in oktober.
Stijgers techsector
ASMI, Besi en ASML dikten tot 6 procent aan. Wolters Kluwer voerde de schaarse dalers aan in de AEX met een verlies van 1,5 procent. Analisten van de Franse bank Exane BNP Paribas schroefden hun aanbeveling voor de informatieleverancier terug naar verkopen. Olie- en gasconcern Shell volgde met een min van 1,3 procent.
Daarnaast stonden speciaalchemiebedrijf Corbion en bierbrouwer Heineken in de belangstelling. Beide bedrijven houden beleggersdagen. Corbion (plus 8 procent) verhoogde daarbij zijn verwachting voor de omzetgroei in de komende jaren. Heineken, dat woensdag al liet weten de bierprijzen per 1 januari opnieuw te verhogen, hield vast aan zijn financiële doelstellingen voor dit jaar en 2023. Het aandeel won 1,9 procent
Euro- en oliekoers
De euro steeg in waarde door het vooruitzicht van kleinere rentestappen in de VS en was 1,0426 dollar waard, tegen 1,0324 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper op 80,33 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 86,76 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DÜSSELDORF (ANP) - Ceconomy, het Duitse moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, heeft het twaalfde kwartaal op rij winstgevende groei laten zien. Volgens topman Kai-Ulrich Deissner steeg het onlinemarktaandeel van zijn bedrijf in de feestdagenperiode daarbij tot een recordniveau. Hij heeft de indruk dat eerdere investeringen zich uitbetalen en dat zijn meer dan duizend winkels en websites goed op elkaar aansluiten.
47 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het moet mogelijk worden voor Europese ondernemers om binnen 48 uur hun bedrijf in elke EU-lidstaat te registreren. Dat voornemen staat in een plan van de Europese Commissie om obstakels binnen de interne markt van de EU te verwijderen, aldus voorzitter Ursula von der Leyen in het Europees Parlement.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met winst geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de plus van een dag eerder. Supermarktconcern Ahold Delhaize en bierbrouwer Heineken kwamen met cijfers en gingen daarop flink omhoog. Uitzender Randstad en ABN AMRO openden eveneens de boeken en werden juist lager gezet.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar flink last gehad van de gedaalde waarde van de dollar. De omzet groeide met minder dan 1 procent door nadelige valutaeffecten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO was in 2025 op dreef met de grote reorganisatie bij de bank, waarmee topvrouw Marguerite Bérard het concern winstgevender wil maken. Per saldo zijn al zo'n 1500 voltijdsmedewerkers vertrokken. Dat komt neer op circa 30 procent van de 5200 banen die tot en met 2028 worden geschrapt.
3 uur geledenDIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een lagere omzet geboekt. Daarbij had het bedrijf het vooral lastig op de Europese markt, waar de opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland aanzienlijk daalden. Op de Noord-Amerikaanse markt groeide Randstad juist weer licht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in december met 7,1 procent toegenomen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het bureau voerden bedrijven vooral meer machines en aardolieproducten uit naar het buitenland. In november steeg de export met 5 procent op jaarbasis.
3 uur geleden