Chipbedrijf Besi onderaan in licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag licht omlaag onder aanvoering van Besi. Beleggers waren niet onder de indruk van de presentatie die het chipbedrijf woensdag hield tijdens zijn investeerdersdag en stuurden het aandeel 6 procent omlaag.
De algehele stemming op de aandelenmarkten bleef verder terughoudend. Een flinke daling van de Chinese export in mei wakkerde daarbij de vrees aan dat de wereldwijde vraag naar goederen afneemt door de verslechterde economische vooruitzichten. In China zorgden de tegenvallende handelscijfers wel voor speculatie over meer maatregelen van de overheid om het haperende economische herstel aan te jagen.
Ook bleven de markten in de greep van de rentebesluiten van de Amerikaanse en Europese centrale banken, die volgende week op het programma staan. De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 760,57 punten. De MidKap zakte 0,6 procent tot 920,28 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,3 procent.
Obligatielening
Naast Besi stonden chemicaliëndistributeur IMCD, speciaalchemiebedrijf DSM-Firmenich en chipbedrijf ASMI in de staartgroep, met minnen tot 1,3 procent. Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 0,8 procent.
UMG verloor 0,6 procent. Het platenlabel wil 750 miljoen euro ophalen met de uitgifte van een obligatielening. Het geld zal worden gebruikt om de bestaande schulden te herfinancieren. ArcelorMittal daalde 0,6 procent. De staalproducent maakte bekend gerecycled en hernieuwbaar geproduceerd staal te gaan leveren aan de Amerikaanse autofabrikant General Motors.
Samenwerking
Bij de kleinere bedrijven won NX Filtration dik 2 procent. De waterzuiveraar liet weten de samenwerking met drinkwaterbedrijf Aqualia te verlengen. De verlenging volgt op een proefperiode van twee jaar waarin beide bedrijven een aantal tests uitvoerden met de techniek van NX Filtration.
In Madrid steeg Inditex ruim 4 procent. Het Spaanse moederbedrijf van kledingketens als Zara, Pull & Bear en Bershka boekte afgelopen kwartaal meer winst dan beleggers hadden verwacht. Ook de verkopen namen toe. Diageo daalde 0,5 procent in Londen. Topman Ivan Menezes van het drankenconcern, die eind juni met pensioen zou gaan, is overleden.
De euro was 1,0674 dollar waard, tegen 1,0695 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 71,35 dollar. Brentolie kostte ook 0,5 procent minder, op 75,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.
56 minuten geledenPARIJS (ANP) - De exploitant van de Eiffeltoren heeft dinsdag bekendgemaakt dat de topman van de bezienswaardigheid eind dit jaar vertrekt. Het besluit volgt op de ophef die ontstond toen vrouwelijke medewerkers werden weggestuurd tijdens een bezoek van een hindoeïstische religieuze groep. Patrick Branco Ruivo is sinds 2018 topman van het monument.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het dinsdag bij de opening van de beurzen voorzichtig aan in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen. Ook het uitblijven van vooruitgang in de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran tempert de risicobereidheid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten heeft deze zomer een sterke toename gezien in het aantal vragen en negatieve signalen dat zij ontvangt over finfluencing en online beleggingscontent. Finfluencers zijn mensen die via sociale media advies delen over beleggen en financiële producten. "Deze content kan, met of zonder opzet, leiden tot misinformatie, slechte beleggingen of zelfs oplichting", waarschuwt de toezichthouder.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse organisaties hebben socialemediabedrijf Meta gesommeerd om te stoppen met de verkoop van zijn AI- en camerabril. Doet Meta dit niet binnen twee weken, dan spannen ze een kort geding aan tegen het moederbedrijf van Instagram en Facebook. De bril maakt het stiekem filmen van anderen gemakkelijk en werkt daarmee privacyschendingen en online grensoverschrijdend gedrag in de hand, stellen The Firewall en Offlimits.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep van 25 brancheverenigingen uit de retail, reisbranche, cultuurbranche, horeca, gastvrijheidsbranche en dienstverleningssector is een petitie gestart voor behoud van een regeling voor personeelskorting. In het Belastingplan 2027 staat het voorstel om deze regeling te schrappen. Volgens de deelnemende brancheorganisaties komt deze arbeidsvoorwaarde in gevaar voor honderdduizenden werknemers.
3 uur geleden