Chipbedrijf Besi onderaan in hogere AEX na adviesverlaging
AMSTERDAM (ANP) - Besi was maandag de grootste daler in de AEX-index, die verder omhoog ging na de stevige opmars op vrijdag. Het chipbedrijf kampte met een adviesverlaging door Oddo BHF en zakte 1 procent. Olie- en gasconcern Shell profiteerde daarentegen van een herstel van de olieprijzen en behoorde tot de sterkste stijgers bij de hoofdfondsen op het Damrak met een plus van 2,8 procent.
Beleggers keken verder vooral uit naar het losbarsten van het cijferseizoen later deze week en het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) op donderdag. Ook wordt de politieke crisis in Italië scherp in de gaten gehouden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent hoger op 680,31 punten. Vrijdag won de graadmeter 1,9 procent. De MidKap klom 1,6 procent tot 903,84 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,2 procent.
ASMI
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was koploper in de AEX met een winst van dik 3 procent. Beleggers verwerkten een waarschuwing van de Britse maaltijdbezorger Deliveroo (min 1 procent). Dat bedrijf sprak van tegenwind op de consumentenmarkt en ziet de transactiewaarde van zijn bestellingen teruglopen.
ASMI won 1,1 procent. De chipleverancier koopt het Italiaanse siliciumbedrijf LPE dat zich met zijn productiewerk richt op de snelgroeiende industrie voor elektrische voertuigen. LPE wordt gewaardeerd op 425 miljoen euro en de deal wordt deels in aandelen afgehandeld. Ook kan het zijn dat er later nog 100 miljoen euro betaald moet worden afhankelijk van het halen van bepaalde doelstellingen.
Arcadis
In de MidKap dikte Arcadis 8 procent aan. Het advies- en ingenieursbureau wil het Canadese IBI Group overnemen voor omgerekend 664 miljoen euro. Het bestuur van IBI steunt het bod. Technologiegroep TKH daalde 0,3 procent na een adviesverlaging door analisten van Oddo BHF.
Ajax won 0,8 procent. De beursgenoteerde voetbalclub heeft overeenstemming bereikt over de transfer van Lisandro Martínez. De Argentijnse verdediger stapt voor 57,4 miljoen euro over van Ajax naar het Manchester United van trainer Erik ten Hag. Dat bedrag kan nog oplopen tot maximaal 67,4 miljoen euro.
De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 2,1 procent tot 99,70 dollar. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 103,55 dollar per vat. De euro was 1,0135 dollar waard, tegen 1,0094 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Tanken was dit jaar nog niet eerder zo duur als deze week. De landelijke adviesprijs voor benzine heeft donderdag het hoogste punt van het jaar bereikt, meldt consumentencollectief UnitedConsumers. Enkele dagen terug tikte de dieselprijs ook al een jaarrecord aan.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV is kritisch over de afzwakking van duurzaamheidsregels voor bedrijven, waar een meerderheid in het Europees Parlement donderdag voor stemde. Door minder bedrijven te verplichten mensenrechtenschendingen of milieuaantasting tegen te gaan bij hun toeleveranciers, wordt de zogenoemde anti-wegkijkwet volgens interim-voorzitter Dick Koerselman "een tandeloze tijger".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Disney is donderdag onderuitgegaan op Wall Street. Beleggers schrokken van de kwartaalcijfers van het entertainmentconcern. Dat kwam onder meer doordat de bioscoopfilms The Fantastic Four: First Steps en Freakier Friday minder opbrachten dan de releases in dezelfde periode vorig jaar.
1 uur geledenBURBANK (ANP) - De entertainmentdivisie van Disney heeft in het afgelopen kwartaal teleurstellend gepresteerd. De resultaten bleven achter bij die van vorig jaar, onder andere doordat de bioscoopfilms The Fantastic Four: First Steps en Freakier Friday minder opbrachten dan de filmreleases in dezelfde periode vorig jaar. Toen scoorden Inside Out 2 en Deadpool & Wolverine goed.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De vrijstelling van douanerechten voor pakjes die van buiten de EU Europa binnenkomen, vervalt al in 2026. Die stond gepland voor 2028. Dat hebben de EU-ministers van Financiën donderdag besloten. Nu geldt nog een drempel van 150 euro. Nu die wordt geschrapt, worden ook pakketjes met een lagere waarde belast. Hiermee hoopt de Europese Unie een einde te maken aan de enorme hoeveelheden pakketjes die onder meer vanuit China de EU overspoelen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie begint een formeel onderzoek naar Red Bull, omdat de producent van energiedrankjes mogelijk de concurrentieregels heeft geschonden. Volgens de Commissie zijn er in ieder geval verdenkingen van het schenden van de mededingingsregels door Red Bull op de Nederlandse markt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI) levert in de financiële wereld voordelen op, maar zorgt ook voor nieuwe risico's. Daarvoor waarschuwt toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM). Die maakt zich onder andere zorgen over een toename van digitale fraude met AI, bijvoorbeeld via deepfakes.
6 uur geleden