Chipbedrijf Besi onderaan in hogere AEX na adviesverlaging
AMSTERDAM (ANP) - Besi was maandag de grootste daler in de AEX-index, die verder omhoog ging na de stevige opmars op vrijdag. Het chipbedrijf kampte met een adviesverlaging door Oddo BHF en zakte 1 procent. Olie- en gasconcern Shell profiteerde daarentegen van een herstel van de olieprijzen en behoorde tot de sterkste stijgers bij de hoofdfondsen op het Damrak met een plus van 2,8 procent.
Beleggers keken verder vooral uit naar het losbarsten van het cijferseizoen later deze week en het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) op donderdag. Ook wordt de politieke crisis in Italië scherp in de gaten gehouden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent hoger op 680,31 punten. Vrijdag won de graadmeter 1,9 procent. De MidKap klom 1,6 procent tot 903,84 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,2 procent.
ASMI
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was koploper in de AEX met een winst van dik 3 procent. Beleggers verwerkten een waarschuwing van de Britse maaltijdbezorger Deliveroo (min 1 procent). Dat bedrijf sprak van tegenwind op de consumentenmarkt en ziet de transactiewaarde van zijn bestellingen teruglopen.
ASMI won 1,1 procent. De chipleverancier koopt het Italiaanse siliciumbedrijf LPE dat zich met zijn productiewerk richt op de snelgroeiende industrie voor elektrische voertuigen. LPE wordt gewaardeerd op 425 miljoen euro en de deal wordt deels in aandelen afgehandeld. Ook kan het zijn dat er later nog 100 miljoen euro betaald moet worden afhankelijk van het halen van bepaalde doelstellingen.
Arcadis
In de MidKap dikte Arcadis 8 procent aan. Het advies- en ingenieursbureau wil het Canadese IBI Group overnemen voor omgerekend 664 miljoen euro. Het bestuur van IBI steunt het bod. Technologiegroep TKH daalde 0,3 procent na een adviesverlaging door analisten van Oddo BHF.
Ajax won 0,8 procent. De beursgenoteerde voetbalclub heeft overeenstemming bereikt over de transfer van Lisandro Martínez. De Argentijnse verdediger stapt voor 57,4 miljoen euro over van Ajax naar het Manchester United van trainer Erik ten Hag. Dat bedrag kan nog oplopen tot maximaal 67,4 miljoen euro.
De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 2,1 procent tot 99,70 dollar. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 103,55 dollar per vat. De euro was 1,0135 dollar waard, tegen 1,0094 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in oktober gedaald na het bereiken van het hoogste niveau in bijna vier jaar, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Dat komt door een zwakke vraag en optimisme over de geplande gesprekken tussen Rusland en Oekraïne in Abu Dhabi. Met name de prijzen van granen en vlees zijn lager.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft opnieuw Russische onderdelen van een internationaal bedrijf onder tijdelijk beheer van een Russische entiteit gezet. Het gaat om bezittingen van Japan Tobacco in het land. De fabrikant van sigaretten van Winston en Camel is daarmee de laatste in een reeks internationale bedrijven die te maken krijgen met soortgelijke acties vanuit Rusland, waardoor eerder ook bezittingen van bijvoorbeeld het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarktketen Auchan werden getroffen.
18 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Pablo Hernández de Cos, een van de twee kandidaten in de strijd voor de opvolging van Christine Lagarde, laat in een interview doorschemeren dat beleidsmakers op monetair gebied alert moeten blijven op inflatierisico's als gevolg van hoge energieprijzen. In gesprek met de Zwitserse krant Tagesanzeiger wilde Hernández de Cos niet rechtstreeks ingaan op zijn kandidatuur voor het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB).
22 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden Belgische ondernemers kunnen niet starten met hun zaak na een cyberaanval op de Belgische federale overheidsdienst (FOD) Financiën vorige week. Dat schrijft de krant De Tijd zaterdag. Nieuwe btw-nummers, die nodig zijn om facturen op te maken en aankopen te doen, kunnen door de aanval niet online geactiveerd worden.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX-bestuurslid Donald Harrison vertrekt na meer dan tien jaar uit het bestuur van het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk. Harrison liet SpaceX op 4 november weten dat hij wilde opstappen, een dag na de Amerikaanse midtermverkiezingen. Dat volgt uit een document dat SpaceX heeft ingediend.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn vrijdag op de beurzen in New York overwegend met winsten geëindigd. Daarmee toonden ze enig herstel na de forse koersverliezen een dag eerder. Donderdag sloeg de nervositeit op de beurzen toe, doordat beleggers verwachtten dat Democraten na hun verkiezingsoverwinning bij de midterms een rem zetten op de groei van AI.
1 dag geleden