Chipbedrijf Besi omhoog op verdeeld Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters op het Damrak lieten maandag een verdeeld beeld zien, na de onrust op de effectenmarkten vorige week. Chiptoeleverancier Besi ging aan kop bij de hoofdfondsen in Amsterdam met een koerswinst van 3 procent. Dit had te maken met een koopadvies voor het aandeel van investeringsbank Stifel.
De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, eindigde 0,3 procent hoger op 885,65 punten. De MidKap ging het minder goed af met een verlies van 0,3 procent op 864,71 punten. De beurs in Londen won 0,5 procent. Frankfurt en Parijs verloren tot 0,3 procent.
Vorige week zorgde groeiende angst voor een recessie in de Verenigde Staten voor paniek op de wereldwijde aandelenmarkten. Dit leidde tot een verkoopgolf en de onrustigste aandelenhandel sinds de uitbraak van de coronapandemie. De grootste drukte van het cijferseizoen is inmiddels achter de rug. Op de financiële markten wordt verder vooral uitgekeken naar het Amerikaanse inflatiecijfer, dat woensdag op het programma staat.
Besi
Naast Besi waren ook onder meer techinvesteerder Prosus (plus 1,8 procent) en chipbedrijf ASMI (plus 1,2 procent) gewild bij de grote fondsen op het Damrak. Betaalbedrijf Adyen, dat later deze week nog met cijfers komt, klom 1,1 procent.
Het voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich en zorgtechnologieconcern Philips sloten de rij met minnen van respectievelijk 2,3 en 0,9 procent.
Topman
In de MidKap verloor JDE Peet's 2,9 procent. Het moederbedrijf van Douwe Egberts, Senseo en Pickwick kondigde aan dat interim-topman Luc Vandevelde per direct zijn functie neerlegt. Als reden voor zijn vertrek noemt het moederbedrijf van Douwe Egberts "onvoorziene omstandigheden die zijn onmiddellijke aandacht vereisen". Financieel directeur Scott Gray neemt tijdelijk zijn taken als interim-topman waar. Het bedrijf zoekt nog naar een nieuwe vaste topman.
SBM Offshore ging aan kop bij de middelgrote fondsen met een winst van 1,5 procent. De maritiem dienstverlener ging vorige week al hard omhoog na de publicatie van sterke resultaten in de eerste jaarhelft.
Op de valutamarkt was de euro was 1,0934 dollar waard, vergeleken met 1,0923 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent meer op 78,18 dollar. Brentolie werd 1,3 procent duurder op 80,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
10 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden