Chipbedrijf Besi koploper op rustig Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi was maandag de grote winnaar in de Amsterdamse AEX-index, die een klein verlies liet zien. De Europese beurshandel verliep zeer rustig op de laatste dag van mei. In Londen hadden beleggers een vrije dag. Ook Wall Street houdt de deuren gesloten. In de Verenigde Staten is het Memorial Day, de dag waarop gesneuvelde Amerikaanse militairen worden herdacht.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent in de min op 712,74 punten. De MidKap zakte ook 0,1 procent, tot 1063,97 punten. De beurs in Frankfurt verloor 0,4 procent in afwachting van de voorlopige Duitse inflatiecijfers voor de maand mei, die later op de dag naar buiten komen.
De CAC40-index in Parijs daalde 0,1 procent. Beleggers verwerkten het nieuws dat in Frankrijk geen leeftijdsgrens meer geldt voor volwassenen voor het krijgen van een coronavaccin. De opening van de vaccinatie voor alle inwoners vanaf 18 jaar vindt twee weken eerder plaats dan verwacht. In de op een na grootste economie van de eurozone worden vanaf 9 juni ook verdere versoepelingen van de coronamaatregelen voorzien.
Besi
Naast Besi (plus 1,9 procent) behoorde ArcelorMittal tot de sterkste stijgers bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met een winst van 1,4 procent. Analisten van Kepler Cheuvreux verhoogden het koersdoel voor het staalconcern. Olie- en gasconcern Shell sloot de rij met een verlies van 0,9 procent. In de MidKap kampte vastgoedfonds Eurocommercial Properties (min 1,8 procent) met een adviesverlaging door Degroof Petercam. Koploper was roestvrijstaalmaker Aperam met een plus van 1 procent.
Beter Bed steeg 2 procent. De beddenverkoper voert vergevorderde gesprekken over de verkoop van zijn Zweedse winkelketen Sängjätten. De beoogde koper is Lars Larsen Group, het bedrijf van de familie van de oprichter van de Deense interieurketen Jysk. SnowWorld zakte dik 4 procent. De uitbater van indoor-skihallen werd hard geraakt door de volledige sluiting van skipistes sinds half december vanwege de coronapandemie. Volgens SnowWorld werd daardoor in de zes maanden tot eind maart meer dan 24 miljoen euro aan omzet misgelopen.
Deutsche Bank
Deutsche Bank verloor 1,7 procent in Frankfurt. Volgens mediaberichten hangt de grootste bank van Duitsland mogelijk een boete boven het hoofd van de Amerikaanse toezichthouders vanwege het tekortschieten van de maatregelen om witwassen tegen te gaan.
De euro was 1,2187 dollar waard, tegen 1,2193 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 66,99 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 69,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geëindigd, na recordstanden een dag eerder. Nervositeit over de nog altijd hoge energieprijzen kreeg de overhand. De vrees is dat dure brandstoffen de inflatie stuwen, wat ook tot hogere rentes leidt. Beleggers keken daarom ook met veel interesse naar de publicatie van de notulen van de recentste rentevergadering van de Federal Reserve.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Naar kunstmestproducent OCI hoeft geen diepgravend onderzoek te worden geopend, heeft de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam bepaald. Daarmee lijden minderheidsaandeelhouders van het bedrijf een nederlaag tegen Nassef Sawiris, een van de rijkste personen van Egypte. Zij meenden op verschillende manieren benadeeld te zijn door Sawiris, die het grootste deel van OCI bezit.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies geëindigd, daags nadat de AEX-index op recordhoogte was gesloten. Bij beleggers namen zorgen over stijgende energieprijzen en de aanhoudend hoge inflatie toe. Ook elders in Europa sloten de beurzen daardoor in de min.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) wil opheldering van de NAM over een uitkering van meer dan een miljard euro aan aandeelhouders Shell en ExxonMobil. Die storting roept vragen op over de "financiële positie en het nakomen van de afspraken", zegt de CDA-minister in een verklaring.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben na overleg beloofd om sneller olievoorraden vrij te geven onder afspraken die stammen uit maart. Daarmee hopen ze iets te doen tegen de sterk gestegen dieselprijzen, die onlangs in meerdere landen recordhoogtes bereikten.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Vijf oud-handelaren van de Britse bank Barclays die waren veroordeeld in een reeks fraudezaken, hebben een overwinning behaald bij het hof van beroep in Londen. Eerder werden ze veroordeeld voor het manipuleren van rentetarieven. Rechters hebben die veroordelingen in hun hoger beroep nu vernietigd.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De lage waterstand heeft voor een flinke toename van het aantal riviercruiseschepen in Rotterdam gezorgd. In augustus en september kwamen er ruim twee keer zoveel schepen naar Rotterdam vergeleken met vorig jaar, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Riviercruiseaanbieders hebben reizen naar onder meer Duitsland geschrapt om de uitzonderlijk lage waterstanden en kiezen voor andere bestemmingen.
9 uur geleden