Chipbedrijf Besi koploper op rustig Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi was maandag de grote winnaar in de Amsterdamse AEX-index, die een klein verlies liet zien. De Europese beurshandel verliep zeer rustig op de laatste dag van mei. In Londen hadden beleggers een vrije dag. Ook Wall Street houdt de deuren gesloten. In de Verenigde Staten is het Memorial Day, de dag waarop gesneuvelde Amerikaanse militairen worden herdacht.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent in de min op 712,74 punten. De MidKap zakte ook 0,1 procent, tot 1063,97 punten. De beurs in Frankfurt verloor 0,4 procent in afwachting van de voorlopige Duitse inflatiecijfers voor de maand mei, die later op de dag naar buiten komen.
De CAC40-index in Parijs daalde 0,1 procent. Beleggers verwerkten het nieuws dat in Frankrijk geen leeftijdsgrens meer geldt voor volwassenen voor het krijgen van een coronavaccin. De opening van de vaccinatie voor alle inwoners vanaf 18 jaar vindt twee weken eerder plaats dan verwacht. In de op een na grootste economie van de eurozone worden vanaf 9 juni ook verdere versoepelingen van de coronamaatregelen voorzien.
Besi
Naast Besi (plus 1,9 procent) behoorde ArcelorMittal tot de sterkste stijgers bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met een winst van 1,4 procent. Analisten van Kepler Cheuvreux verhoogden het koersdoel voor het staalconcern. Olie- en gasconcern Shell sloot de rij met een verlies van 0,9 procent. In de MidKap kampte vastgoedfonds Eurocommercial Properties (min 1,8 procent) met een adviesverlaging door Degroof Petercam. Koploper was roestvrijstaalmaker Aperam met een plus van 1 procent.
Beter Bed steeg 2 procent. De beddenverkoper voert vergevorderde gesprekken over de verkoop van zijn Zweedse winkelketen Sängjätten. De beoogde koper is Lars Larsen Group, het bedrijf van de familie van de oprichter van de Deense interieurketen Jysk. SnowWorld zakte dik 4 procent. De uitbater van indoor-skihallen werd hard geraakt door de volledige sluiting van skipistes sinds half december vanwege de coronapandemie. Volgens SnowWorld werd daardoor in de zes maanden tot eind maart meer dan 24 miljoen euro aan omzet misgelopen.
Deutsche Bank
Deutsche Bank verloor 1,7 procent in Frankfurt. Volgens mediaberichten hangt de grootste bank van Duitsland mogelijk een boete boven het hoofd van de Amerikaanse toezichthouders vanwege het tekortschieten van de maatregelen om witwassen tegen te gaan.
De euro was 1,2187 dollar waard, tegen 1,2193 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 66,99 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 69,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet behaald door stijgende wereldwijde verkopen. Volgens de Amerikaanse fastfoodketen werd ook geprofiteerd van grotere bestellingen van klanten op de thuismarkt.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - Nederlanders zijn afgelopen weken meer met de auto gaan rijden, ondanks de flink gestegen brandstofprijzen. Wel hebben automobilisten hun tankgedrag aangepast, want er wordt meer over de grens getankt. Dat meldt mobiliteitsadviesbureau Goudappel op basis van data van het Nederlands Verplaatsingspanel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.
2 uur geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall blijft profiteren van de grote militaire investeringen voor herbewapening in Europa. De bestellingen blijven binnenkomen, want het orderboek van Rheinmetall groeide aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar naar een waarde van 73 miljard euro. Dat was 56 miljard euro een jaar eerder.
4 uur geleden