Chipbedrijf Besi koploper op rustig Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi was maandag de grote winnaar in de Amsterdamse AEX-index, die een klein verlies liet zien. De Europese beurshandel verliep zeer rustig op de laatste dag van mei. In Londen hadden beleggers een vrije dag. Ook Wall Street houdt de deuren gesloten. In de Verenigde Staten is het Memorial Day, de dag waarop gesneuvelde Amerikaanse militairen worden herdacht.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent in de min op 712,74 punten. De MidKap zakte ook 0,1 procent, tot 1063,97 punten. De beurs in Frankfurt verloor 0,4 procent in afwachting van de voorlopige Duitse inflatiecijfers voor de maand mei, die later op de dag naar buiten komen.
De CAC40-index in Parijs daalde 0,1 procent. Beleggers verwerkten het nieuws dat in Frankrijk geen leeftijdsgrens meer geldt voor volwassenen voor het krijgen van een coronavaccin. De opening van de vaccinatie voor alle inwoners vanaf 18 jaar vindt twee weken eerder plaats dan verwacht. In de op een na grootste economie van de eurozone worden vanaf 9 juni ook verdere versoepelingen van de coronamaatregelen voorzien.
Besi
Naast Besi (plus 1,9 procent) behoorde ArcelorMittal tot de sterkste stijgers bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met een winst van 1,4 procent. Analisten van Kepler Cheuvreux verhoogden het koersdoel voor het staalconcern. Olie- en gasconcern Shell sloot de rij met een verlies van 0,9 procent. In de MidKap kampte vastgoedfonds Eurocommercial Properties (min 1,8 procent) met een adviesverlaging door Degroof Petercam. Koploper was roestvrijstaalmaker Aperam met een plus van 1 procent.
Beter Bed steeg 2 procent. De beddenverkoper voert vergevorderde gesprekken over de verkoop van zijn Zweedse winkelketen Sängjätten. De beoogde koper is Lars Larsen Group, het bedrijf van de familie van de oprichter van de Deense interieurketen Jysk. SnowWorld zakte dik 4 procent. De uitbater van indoor-skihallen werd hard geraakt door de volledige sluiting van skipistes sinds half december vanwege de coronapandemie. Volgens SnowWorld werd daardoor in de zes maanden tot eind maart meer dan 24 miljoen euro aan omzet misgelopen.
Deutsche Bank
Deutsche Bank verloor 1,7 procent in Frankfurt. Volgens mediaberichten hangt de grootste bank van Duitsland mogelijk een boete boven het hoofd van de Amerikaanse toezichthouders vanwege het tekortschieten van de maatregelen om witwassen tegen te gaan.
De euro was 1,2187 dollar waard, tegen 1,2193 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 66,99 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 69,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet langer betrokken bij de financiering van een omstreden lng-project in Mozambique. Staatsbedrijf Atradius DSB stond via een zogenoemde exportkredietverzekering deels garant voor een lening die voor dit project was afgesloten, maar projectleider Total heeft laten weten dat dit niet meer nodig is. Dat meldt demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager gesloten. De dalende prijs van cryptomunten als de bitcoin en een mogelijke renteverhoging door de Bank of Japan drukten de stemming. De AEX-index eindigde wel met een plus.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV heeft "geen goed woord over" voor het besluit dat het UWV langer mag doen over WIA-beoordelingen. De verwachting is dat de uitvoeringsinstantie hiermee minder boetes hoeft te betalen aan cliënten die te lang op een beoordeling moeten wachten. Volgens de vakbond wordt met dit besluit de rekening van de lange wachttijden neergelegd bij mensen die ziek zijn.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - Mediabedrijf RTL heeft plannen om tussen de 800 en 1000 banen te schrappen in Duitsland. Dat meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche, zonder bronnen te noemen. De Duitse tak bestaat uit onder meer de zender Vox, het nieuwskanaal n-tv en de streamingdienst RTL+.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag houdt. De Federal Reserve houdt op 9 en 10 december de laatste rentevergadering van het jaar en beleggers zijn benieuwd of Powell iets gaat zeggen over een eventuele verdere verlaging van de leenkosten in de Verenigde Staten. Verscheidene Fed-bestuurders hebben de afgelopen tijd laten doorschemeren ruimte te zien voor een nieuwe renteverlaging.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse overheid heeft haar steun van zo'n 1,2 miljard dollar (ongeveer 1 miljard euro) aan het olie- en gasconcern TotalEnergies voor het omstreden project in Mozambique voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) ingetrokken. Deze zomer zei het bedrijf het werk aan het project te willen hervatten, nadat dat in 2021 werd stilgelegd na een aanval door een aan Islamitische Staat gelieerde groep.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft Unibet een boete van 4 miljoen euro opgelegd, omdat de gokaanbieder te weinig deed om gokverslaving tegen te gaan. In alle onderzochte spelersdossiers tussen juli 2022 en 2024 schoot Unibet, onderdeel van Optdeck Service Limited, volgens de toezichthouder tekort.
5 uur geleden