Chipbedrijf Besi koploper in licht hogere AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. De Europese beurshandel moest het doen zonder richting vanuit Wall Street omdat de Amerikaanse beurzen dicht zijn voor de viering van Thanksgiving. Chipbedrijf Besi was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak.
De AEX eindigde 0,3 procent hoger op 762,32 punten. De MidKap ging ook 0,3 procent vooruit, tot 853,84 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen lieten plussen tot 0,3 procent optekenen.
Beleggers op Beursplein 5 verwerkten de onverwachte verkiezingswinst van de PVV van Geert Wilders. De PVV is met afstand de grootste partij in de Tweede Kamer geworden. In zijn toespraak op de verkiezingsavond zei Wilders dat hij bereid is compromissen te sluiten om tot een regeerakkoord te komen.
Koersdaling ASML
Besi prijkte bovenaan de AEX met een plus van 2 procent, gevolgd door muziekmaatschappij Universal Music Group (UMG) en Shell die koerswinsten tot 1,8 procent noteerden. ING was de grootste daler met een min van 0,8 procent.
Chipmachinefabrikant ASML zakte 0,6 procent. ASML liet weten dat er zorgen zijn over de verkiezingsuitslag omdat een mogelijke beperking bij het inhuren van kennismigranten ernstige gevolgen kan hebben voor het bedrijf. De PVV en NSC hebben tijdens de verkiezingscampagne steeds herhaald dat het aantal arbeidsmigranten omlaag moet.
Just Eat Takeaway
In de MidKap waren maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en roestvrijstaalfabrikant Aperam aanvoerders met winsten tot 2,3 procent. Luchtvaartconcern Air France-KLM sloot de rij bij de middelgrote fondsen met een verlies van 3,6 procent.
In Kopenhagen klom Novo Nordisk 1 procent. De Deense farmaceut gaat 2,1 miljard euro investeren om de productie in Frankrijk uit te breiden. Er is momenteel een enorme vraag naar afslankmiddelen van het concern.
Daling olieprijzen
De olieprijzen gingen verder omlaag doordat oliekartel OPEC+ zijn vergadering van zondag heeft uitgesteld tot volgende week donderdag. Naar verluidt is er onenigheid tussen Saudi-Arabië en andere leden van OPEC+ over een verdere verlaging van de productie. Een vat Amerikaanse olie werd 1,3 procent goedkoper op 76,13 dollar en Brentolie kostte 1 procent minder op 81,11 dollar per vat.
De euro was 1,903 dollar waard, tegen 1,0970 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
21 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
22 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
22 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
23 uur geleden