Chipbedrijf Besi koploper in licht hogere AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. De Europese beurshandel moest het doen zonder richting vanuit Wall Street omdat de Amerikaanse beurzen dicht zijn voor de viering van Thanksgiving. Chipbedrijf Besi was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak.
De AEX eindigde 0,3 procent hoger op 762,32 punten. De MidKap ging ook 0,3 procent vooruit, tot 853,84 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen lieten plussen tot 0,3 procent optekenen.
Beleggers op Beursplein 5 verwerkten de onverwachte verkiezingswinst van de PVV van Geert Wilders. De PVV is met afstand de grootste partij in de Tweede Kamer geworden. In zijn toespraak op de verkiezingsavond zei Wilders dat hij bereid is compromissen te sluiten om tot een regeerakkoord te komen.
Koersdaling ASML
Besi prijkte bovenaan de AEX met een plus van 2 procent, gevolgd door muziekmaatschappij Universal Music Group (UMG) en Shell die koerswinsten tot 1,8 procent noteerden. ING was de grootste daler met een min van 0,8 procent.
Chipmachinefabrikant ASML zakte 0,6 procent. ASML liet weten dat er zorgen zijn over de verkiezingsuitslag omdat een mogelijke beperking bij het inhuren van kennismigranten ernstige gevolgen kan hebben voor het bedrijf. De PVV en NSC hebben tijdens de verkiezingscampagne steeds herhaald dat het aantal arbeidsmigranten omlaag moet.
Just Eat Takeaway
In de MidKap waren maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en roestvrijstaalfabrikant Aperam aanvoerders met winsten tot 2,3 procent. Luchtvaartconcern Air France-KLM sloot de rij bij de middelgrote fondsen met een verlies van 3,6 procent.
In Kopenhagen klom Novo Nordisk 1 procent. De Deense farmaceut gaat 2,1 miljard euro investeren om de productie in Frankrijk uit te breiden. Er is momenteel een enorme vraag naar afslankmiddelen van het concern.
Daling olieprijzen
De olieprijzen gingen verder omlaag doordat oliekartel OPEC+ zijn vergadering van zondag heeft uitgesteld tot volgende week donderdag. Naar verluidt is er onenigheid tussen Saudi-Arabiƫ en andere leden van OPEC+ over een verdere verlaging van de productie. Een vat Amerikaanse olie werd 1,3 procent goedkoper op 76,13 dollar en Brentolie kostte 1 procent minder op 81,11 dollar per vat.
De euro was 1,903 dollar waard, tegen 1,0970 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israƫl en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
7 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
9 uur geleden