Chipbedrijf Besi koploper in groene AEX, Philips onderaan
AMSTERDAM (ANP) - Besi was maandag de sterkste stijger in de AEX-index op het Damrak, die een winst liet zien. Het chipbedrijf profiteerde van een positief analistenrapport van ING, waarin het koersdoel werd verhoogd en het koopadvies ongewijzigd bleef. Zorgtechnologieconcern Philips zette daarentegen de daling voort en was de grootste verliezer bij de hoofdfondsen.
Beleggers deden het verder rustig aan in afwachting van het belangrijke inflatiecijfer van de Verenigde Staten, dat dinsdag verschijnt. Ook komen later deze week grote bedrijven als uitzender Randstad, supermarktconcern Ahold Delhaize, bierbrouwer Heineken, speciaalchemiebedrijf DSM en luchtvaartcombinatie Air France-KLM met hun jaarcijfers.
Vorige week keerde de rentevrees weer terug op de aandelenmarkten nadat veel bestuurders van de Amerikaanse centrale bank, onder wie voorzitter Jerome Powell, hadden gewaarschuwd dat de rente waarschijnlijk verder omhoog moet om de hardnekkige inflatie onder controle te krijgen. De inflatie koelt weliswaar af de laatste tijd, maar dat komt vooral door de lagere energieprijzen. De zogeheten kerninflatie, waarin de sterk schommelende energieprijzen niet worden meegenomen, blijft hoog.
Europa
De AEX noteerde rond het middaguur 0,6 procent hoger op 756,54 punten. De MidKap daalde een fractie tot 1018,17 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,6 procent. De Turkse beurs was nog altijd gesloten na het stilleggen van de handel op 8 februari, in de nasleep van de aardbevingen in het land. De heropening van de beurs in Istanbul, die op woensdag staat gepland, zou volgens persbureau Bloomberg echter kunnen worden uitgesteld.
Naast Besi (plus 2,3 procent) stonden betaalbedrijf Adyen, techinvesteerder Prosus en levensmiddelenconcern Unilever in de kopgroep van de AEX, met winsten van ruim 1 procent. Philips verloor 1,1 procent. Vrijdag zakte het aandeel al 1,9 procent na tegenvallend nieuws over de defecte slaapapneu-apparaten van het bedrijf.
Euro- en oliekoers
In de MidKap klom Aperam 0,7 procent. De roestvrijstaalmaker raakte vrijdag nog dik 7 procent kwijt na tegenvallende resultaten. Laadpalenfabrikant Alfen ging aan kop met een plus van ruim 2 procent. Flitshandelaar Flow Traders sloot de rij met een min van 3 procent.
De euro was 1,0677 dollar waard, tegen 1,0672 dollar op vrijdag. De olieprijzen daalden na de sterke opmars vorige week. Die stijging volgde op de aankondiging van Rusland om minder olie te gaan produceren als reactie op westerse sancties. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent minder op 78,62 dollar en Brentolie werd 1,3 procent goedkoper op 85,26 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag positief begonnen, na de zware koersverliezen een dag eerder. De olieprijzen gingen omlaag, na de sterke stijging een dag eerder door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. Handelaren reageerden onder meer op de nieuwe Amerikaanse importheffingen van 10 en 12,5 procent voor zestig handelspartners, waaronder de Europese Unie. De nieuwe handelstarieven van president Donald Trump zouden de handelsstromen verder onder druk kunnen zetten, waardoor de vraag naar olie zou kunnen dalen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland gaat op slot als het kabinet niet investeert in infrastructuur. Dat stelt topman Ton Hillen bij de publicatie van de halfjaarcijfers van bouwconcern Heijmans. Hij roept daarbij op tot actie. "Het kabinet moet gaan beseffen dat het een urgent probleem is. Als we nu niet investeren, gaat het twee keer zoveel kosten."
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De nieuwe Amerikaanse importheffing kan gunstig uitpakken voor de handel tussen Europa en de Verenigde Staten. Dat zegt deskundige Casper Roerade van ondernemersorganisatie evofenedex. Volgens hem lijken veel goederen hierdoor minder zwaar belast te worden dan voorheen.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter diesel is vrijdag gestegen tot boven de prijs van een liter benzine. Dat blijkt uit cijfers over de brandstofprijzen die consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers bijhoudt. De prijs van diesel loopt al langer hard op, als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft exportbeperkingen ingesteld voor veertien Europese bedrijven, waaronder het grote Duitse defensieconcern Rheinmetall. Volgens het Chinese ministerie van Handel zijn de maatregelen een vergelding voor de sancties van de Europese Unie tegen bedrijven in China.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Chinese socialemediagigant TikTok doet te weinig om de accounts en posts van minderjarigen af te schermen, concludeert de Europese Commissie. Daarmee overtreedt het bedrijf opnieuw de Digital Services Act (DSA), aldus het dagelijks bestuur van de EU.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is het niet eens met de gronden waarop de Verenigde Staten nieuwe handelstarieven instellen, ook voor de EU. Als reden voor de nieuwe importheffingen voeren de VS het uitblijven van actie aan tegen de handel in goederen die met dwangarbeid zijn geproduceerd.
5 uur geleden