Chipbedrijf Besi grote winnaar op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Optimisme over de techsector heeft voor een kleine winst van de AEX-index van de beurs in Amsterdam gezorgd. Besi, een toeleverancier voor chipproducenten, was de grootste winnaar na een adviesverhoging door analisten van Bank of America.
Aandelen van Besi eindigden bijna 5 procent hoger. Kenners denken dat de vraag naar apparatuur van het Nederlandse bedrijf zal herstellen en het dieptepunt voor Besi achter de rug ligt.
De AEX eindigde 0,2 procent hoger op 891,63 punten. De MidKap sloot 0,1 procent lager op 869,12 punten. In Parijs won de belangrijkste graadmeter 0,7 procent, ondanks het vooruitzicht van een politieke crisis in Frankrijk. Een meerderheid in het Franse parlement dreigt in te stemmen met een motie van wantrouwen tegen premier Michel Barnier.
Bezuinigingsplannen Frankrijk
Barnier wekte wrevel met zijn plannen voor forse bezuinigingen en belastingverhogingen, die het Franse begrotingstekort en de schuldenlast moeten verkleinen. Beleggers leken niet meer te schrikken van het vooruitzicht dat ingrepen in de staatsfinanciën uitblijven.
Franse staatsobligaties stonden, net als schuldpapieren van veel andere Europese landen, op winst. De euro stond een fractie lager ten opzichte van de dollar en was 1,0525 dollar waard.
Koersdaling Signify
De beurs in Frankfurt won 1,1 procent, terwijl in Londen een min van ongeveer 0,3 procent op de koersenborden stond.
In de MidKap stond Signify onderaan met een min van 4,4 procent. De Britse bank Barclays verlaagde het advies voor het verlichtingsbedrijf naar verkopen.
Salesforce
De aandacht ging ook uit naar overtuigende kwartaalberichten van de Amerikaanse softwareleverancier Salesforce en chipmaker Marvell, die in New York aanzienlijke koerswinsten boekten. Hun cijfers en vooruitzichten sterken het vertrouwen dat nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie voor forse groei van de techsector zorgen.
Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 69,48 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 73,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ASSE (ANP) - De onlinebesteldienst van de Belgische supermarktketen Delhaize is weer volledig operationeel, nadat die supermarkt net als de Nederlandse Albert Heijn werd getroffen door een IT-incident. Dat meldt persbureau Belga zaterdag. Bij Albert Heijn kan online bestellen nog niet.
4 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic heeft "stilletjes" zijn eigen voorstel voor een veiligheidswet voor kunstmatige intelligentie (AI) voorgelegd aan Amerikaanse wetgevers. Dat schrijft nieuwssite Politico op basis van verschillende anonieme bronnen.
29 minuten geledenBANGKOK (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwen dat de veerkracht van de wereldeconomie niet voor lief moet worden genomen. Dat staat in een verklaring na afloop van de bijeenkomst in Bangkok.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met koersverliezen gesloten. Een turbulente beursweek eindigde in mineur door de verkoop van aandelen in de technologiesector en stijgende olieprijzen. Beleggers blijven twijfelen of zij hun investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) kunnen terugverdienen. Hoewel de vraag naar chips groot blijft, willen beleggers ook rendement zien op de bedragen die worden geïnvesteerd in datacenters en andere infrastructuur.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De prijs voor een vat Brentolie heeft voor het eerst sinds mei de grens van 110 dollar per vat bereikt. De prijs steeg met bijna 4 procent nadat Amerikaanse politici vrijdag een wetsvoorstel indienden om een deal van de Amerikaanse president met Moskou te blokkeren. Deze deal zou het mogelijk maken dat Rusland honderden miljoenen vaten diesel zou vrijgeven.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat kijken of ze een nieuw handelsinstrument kan ontwikkelen waarmee "snel en onmiddellijk" de toegang tot de Europese markt kan worden stopgezet. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na afloop van een tweedaagse top met EU-leiders in Brussel.
14 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verlengt de periode waarin het bedrijf geen onlinebestelde boodschappen bezorgt. In een verklaring laat de supermarktketen weten dat het tot en met dinsdag alles moet annuleren. Eerder meldde het bedrijf al dat het tot en met zondag geen boodschappen zou bezorgen. De supermarktketen zegt er alles aan te doen om vanaf de tweede helft van de week klanten wel weer boodschappen thuis te bezorgen.
17 uur geleden