
Chipbedrijf Besi grote verliezer op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is woensdag onderaan geëindigd in de AEX, de belangrijkste graadmeter van de aandelenbeurs in Amsterdam. Beleggers reageerden overwegend teleurgesteld op de strategische update die het bedrijf gaf. De algehele stemming op de handelsvloeren was terughoudend, na nieuwe cijfers over de Chinese export en een onverwachte renteverhoging door de centrale bank van Canada.
Besi liet weten dat de verkoop van bepaalde nieuwe machines aan de smartphone-industrie pas in 2027 op stoom zal komen, twee jaar later dan aanvankelijk verwacht. Het aandeel daalde 6,3 procent.
De AEX eindigde 0,1 procent lager op 761,61 punten, met verzekeraar Aegon en olie- en gasbedrijf Shell als grootste winnaars, met plussen tot 1,2 procent. De MidKap verloor 0,4 procent tot 921,85 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,2 procent.
Aandeelhoudersvergadering Air France-KLM
Een flinke daling van de Chinese export in mei wakkerde daarbij de vrees aan dat de wereldwijde vraag naar goederen afneemt door de verslechterde economische vooruitzichten. Wel steken speculaties de kop op over meer stimuleringsmaatregelen waarmee de Chinese overheid de economische groei wil aanjagen.
Air France-KLM eindigde de sessie 2 procent hoger. De luchtvaartcombinatie hield zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering, waar het concern benadrukte veel werk te maken van het laten groeien van het eigen vermogen. Dat was tijdens de coronapandemie zwaar aangetast doordat internationale vluchten lange tijd onmogelijk waren. Air France-KLM vertrouwt er ook op dat budgetdochter Transavia de doelstellingen voor dit jaar haalt, ondanks capaciteitsproblemen die dit hoogseizoen tot geannuleerde vluchten leiden.
Koerswinst ArcelorMittal
UMG steeg 0,4 procent. Het platenlabel wil 750 miljoen euro ophalen met de uitgifte van een obligatielening. Het geld zal worden gebruikt om de bestaande schulden te herfinancieren. ArcelorMittal won 0,6 procent. De staalproducent maakte bekend gerecycled en hernieuwbaar geproduceerd staal te gaan leveren aan de Amerikaanse autofabrikant General Motors.
In Madrid steeg Inditex 5,7 procent. Het Spaanse moederbedrijf van kledingketens als Zara, Pull & Bear en Bershka boekte afgelopen kwartaal meer winst dan beleggers hadden verwacht. Ook de verkopen namen toe.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0699 dollar waard, tegen 1,0695 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,8 procent duurder op 73,02 dollar. Brentolie kostte 1,6 procent meer, op 77,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
2 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
4 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
4 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
5 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
6 uur geleden