Chipbedrijf Besi grootste winnaar in lichtrode AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging maandag licht omlaag door flinke koersverliezen van IMCD, Signify en Adyen. Chiptoeleverancier Besi profiteerde van een koopadvies en een positief handelsbericht van de Taiwanese chipfabrikant TSMC en ging aan kop. Op de beurs in Parijs ging het Franse IT-bedrijf Atos hard onderuit na een winstalarm.
De stemming op de Europese aandelenmarkten bleef voorzichtig. Beleggers wachten op de aftrap van het cijferseizoen in de Verenigde Staten later deze week en het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer, dat woensdag op het programma staat. Vorige week heerste er al onrust onder beleggers nadat de Amerikaanse centrale bank had laten doorschemeren dat de rente mogelijk sneller zal worden verhoogd om de hoge inflatie te beteugelen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent in de min op 785,45 punten. De MidKap verloor ook 0,4 procent, tot 1079,29 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs hielden de verliezen beperkt tot 0,1 procent.
IMCD
Chemicaliëndistributeur IMCD, verlichtingsbedrijf Signify en fintechconcern Adyen waren hekkensluiters bij de hoofdbedrijven, met verliezen tot 3,5 procent. Besi won 2,2 procent dankzij een koopadvies van Bank of America. De Taiwanese chipmaker TSMC boekte daarnaast voor het zesde kwartaal op rij een recordomzet dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips. Branchegenoten ASML en ASMI verloren daarentegen rond de 2 procent.
In de MidKap sloot chemiebedrijf Corbion de rij met een verlies van 2,7 procent. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie Air France-KLM stond bovenaan met een plus van 3,6 procent. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost (plus 2,1 procent) toonde wat herstel na de koersval van 14 procent op vrijdag.
Atos
In Parijs kelderde Atos 17 procent. De IT-dienstverlener waarschuwde voor tegenvallende resultaten. Het bedrijf zag de omzet afgelopen jaar dalen, terwijl er was gerekend op stabiele opbrengsten. Ook de operationele marge viel lager uit dan verwacht door hogere kosten en vertragingen van projecten door toeleveringsproblemen.
Sodexo steeg 1,6 procent. Het Franse catering- en schoonmaakbedrijf heeft het Amerikaanse Frontline Food Services overgenomen. Met de aankoop breidt het bedrijf zijn diensten op het gebied van maaltijdbezorging verder uit.
De euro was 1,1328 dollar waard, tegen 1,1351 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 78,75 dollar. Brentolie werd ook 0,2 procent goedkoper op 81,58 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Kopermijnen hebben wereldwijd 332 miljard dollar (296 miljard euro) aan nieuwe investeringen nodig om toekomstige tekorten aan koper te voorkomen, becijferde onderzoeksbureau BloombergNEF. Naar verwachting ontstaat al in 2028 een tekort aan koper. De vraag neemt toe, terwijl mijnbouwers moeite hebben om de teruglopende productie van bestaande mijnen op te vangen.
50 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft een civiele rechtszaak van de zus van Sam Altman tegen de medeoprichter en topman van OpenAI afgewezen. Annie Altman beschuldigde haar broer van jarenlang seksueel misbruik. Altman ontkent dat.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De export van bloemen en planten uit Nederland is in de eerste drie kwartalen van dit jaar gedaald. Dat meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB). Volgens de brancheorganisatie kwam de totale exportwaarde in de eerste drie kwartalen van 2026 uit op bijna 5,6 miljard euro. Dat is 1,5 procent minder dan in dezelfde kwartalen vorig jaar.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag overwegend lager begonnen. Beleggers deden het rustig aan door de aanhoudende zorgen over de hoge investeringen en hoge koerswaarderingen in de AI-sector. Maandag grepen beleggers de hevige verkoopgolf in AI-gerelateerde aandelen van vorige week nog aan om op koopjesjacht te gaan. Een zwak beursdebuut van datacenterbedrijf Elice in Zuid-Korea wakkerde de zorgen over de hoge financieringskosten en de winstgevendheid op lange termijn in de sector echter weer aan.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Frankrijk gaat vanaf vrijdag renteloze leningen verstrekken aan winkeliers die slachtoffer werden van de rellen en plunderingen van afgelopen weekend. De bedrijven krijgen ook uitstel van betaling, maakte de Franse regering dinsdag bekend.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Retaildeskundigen schatten dat Albert Heijn tot 200 miljoen euro omzet misloopt door de cyberaanval waar de supermarktketen al zo'n anderhalve week mee kampt. Vanwege het incident heeft AH preventief systemen uitgeschakeld, waardoor alle onlinebestellingen tot en met donderdag zijn geannuleerd en er lege schappen waren in verschillende supermarkten door problemen met de bevoorrading. Experts denken dat het imago van AH echter nauwelijks last heeft gehad van het incident.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is dinsdag voor het eerst sinds 2022 boven de 90 euro per megawattuur uitgekomen. Energieprijzen zijn opgelopen sinds het begin van Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en tegenacties van dat land in het Midden-Oosten.
3 uur geleden