Chipbedrijf Besi grootste daler in licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijf Besi was maandag de grootste daler in de AEX-index die een klein verlies liet zien. Ook branchegenoten ASMI en ASML, de grote beurswinnaars van 2021, gingen licht omlaag. De beurshandel verliep verder zeer rustig. Veel beleggers zijn vrij vanwege de feestdagen en in Londen is de beurs maandag en dinsdag dicht omdat Kerstmis in het weekend viel. Ook bleef de opmars van de omikronvariant voor terughoudendheid zorgen op de markten.
Hoewel het erop lijkt dat de nieuwste variant van het coronavirus tot een minder ernstig ziekteverloop leidt, loopt het aantal besmettingen wel hard op. Door ziekte of quarantaine van piloten, stewardessen en ander personeel werden de vluchtschema's van luchtvaartmaatschappijen tijdens de kerstdagen flink in de war geschopt en wereldwijd ruim 8300 vluchten geannuleerd. In Amsterdam daalde Air France-KLM 0,4 procent en in Frankfurt verloor Lufthansa 0,5 procent.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent in de min op 789,22 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 1062,46 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt verloren tot 0,2 procent.
Boskalis
Naast Besi (min 1,7 procent) behoorden ASMI en supermarktconcern Ahold Delhaize tot de staartgroep bij de hoofdfondsen, met verliezen van 0,9 procent. Chipmachinemaker ASML daalde 0,8 procent. Sterkste stijger was techinvesteerder Prosus met een winst van 1 procent.
In de MidKap voerde baggeraar Boskalis de stijgers aan met een plus van 1,5 procent. Kunstmestproducent OCI en de Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost volgden met winsten van 1,3 procent. ABN AMRO stond onderaan met een min van 0,6 procent.
HAL
HAL won 0,7 procent. De investeerder neemt een belang van 31,45 procent in Prodrive Technologies Group. Het bedrijf, dat actief is in onderzoek, ontwikkeling en productie van technologisch hoogwaardige elektronica, software en mechatronische producten en systemen, behaalde in 2020 een omzet van 279 miljoen euro en telt 2075 medewerkers.
De euro was 1,1325 dollar waard, tegen 1,1319 dollar op vrijdag. Op de oliemarkt verwerkten handelaren het besluit van de Japanse overheid Japan om in navolging van de Verenigde Staten de oliereserves van het land aan te spreken om de prijzen te drukken. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent goedkoper op 72,02 dollar. Brentolie kostte 0,1 procent minder op 76,07 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."
58 minuten geledenBASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe algoritme van berichtendienst X wordt volledig openbaar. Dat belooft de eigenaar van het sociale medium, Elon Musk, op X.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Spaanse olieproducent Repsol is bereid meer te investeren in de olie-industrie van Venezuela. Dat zei topman Josu Jon Imaz bij de bijeenkomst van de Amerikaanse president Donald Trump en bazen van olieconcerns in het Witte Huis.
20 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Boeren in Europa hebben opnieuw protestacties gehouden tegen de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen. Meerdere Belgische wegen werden geblokkeerd. In Frankrijk maakte de politie een einde aan een dagenlange blokkade door boeren van een brandstoffendepot in de buurt van Bordeaux. In Ierland demonstreerden duizenden boeren tegen het akkoord.
21 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM verwachten zaterdag geen grote problemen. De afgelopen week gingen vele honderden vluchten op de luchthaven niet door als gevolg van de sneeuw en vrieskou, wat de reisplannen van 300.000 passagiers in de war schopte. Ondanks de temperaturen onder nul gaan verreweg de meeste vluchten nu door.
1 dag geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Indonesiƫ heeft de toegang tot de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI tijdelijk geblokkeerd. De regering van het land vindt het risico te groot dat het programma pornografische beelden genereert met hulp van kunstmatige intelligentie.
1 dag geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De topman van oliemaatschappij Exxon, Darren Woods, noemt Venezuela momenteel "ongeschikt om in te investeren". Dat zei Woods vrijdag in het Witte Huis, waar president Donald Trump topbestuurders van oliebedrijven had uitgenodigd om te praten over de mogelijkheden voor de olie-industrie in Venezuela.
1 dag geleden