Chipbedrijf Besi daalt op nerveuze Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijf Besi was woensdag de grote verliezer in de AEX-index op de Amsterdamse beurs. Het bedrijf leverde 4 procent in. Ook verzekeraars ASR en Aegon stonden in de staartgroep met minnen van 3,4 en 3 procent. Alleen DSM-Firmenich eindigde in het groen in de hoofdindex. Het op voedseltoepassingen gerichte speciaalchemiebedrijf werd 1,2 procent hoger gezet.
Bij de middelgrote bedrijven kreeg Aalberts er van langs na een handelsupdate. De industrieel toeleverancier werd 8,5 procent lager gezet. Het bedrijf zag de omzet in de eerste vier maanden van het jaar stijgen. Ook nam het orderboek verder toe. Beleggers hadden echter op meer gehoopt. Aalberts kondigde tevens aan de Fransman Stéphane Simonetta in de tweede jaarhelft te benoemen tot nieuwe topman. Hij volgt bestuursvoorzitter Wim Pelsma op.
De Amsterdamse beurs eindigde in het rood, net als beurzen elders in Europa. Beleggers maken zich zorgen om het uitblijven van een akkoord over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond. Die onzekerheid zorgde dinsdag al voor flinke koersverliezen op Wall Street. De Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Kevin McCarthy verklaarde bovendien dat de besprekingen nog een lange weg te gaan hebben. De Verenigde Staten komen rond 1 juni zonder geld te zitten als het schuldenplafond niet wordt opgeschroefd.
Fastned
De AEX-index op het Damrak sloot uiteindelijk 1,6 procent lager op 754,13 punten. De MidKap leverde 2,1 procent in tot 921,91 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt daalden tot 1,9 procent. In het Verenigd Koninkrijk is de inflatie in april afgekoeld tot 8,7 procent, van 10,1 procent in maart. De inflatie viel wel hoger uit dan economen hadden verwacht. Ook nam de kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor energie en voeding niet worden meegenomen, verder toe.
Bij de kleinere bedrijven kelderde Fastned ruim 9 procent. De oprichters Michiel Langezaal en Bart Lubbers hebben een deel van hun aandelen in het snellaadbedrijf verkocht. Gamesbedrijf Azerion werd haast een kwart meer waard.
Luxeconcerns
In Parijs leverden luxeconcerns LVMH en Kering tot 2,4 procent in. Ook een dag eerder daalden de aandelen al. Beleggers zijn bang dat de goede resultaten uit het eerste kwartaal niet kunnen worden doorgetrokken.
De euro was 1,0759 dollar waard, tegen 1,0774 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,8 procent duurder op 74,20 dollar. De prijs van een vat Brentolie steeg 1,6 procent tot 78,10 dollar.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet geen belastingen opleggen om kapitaaluitstroom naar andere regio's te voorkomen. Het is beter om prikkels voor investeringen in Europa te creëren. Dit heeft de president van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, zondag gezegd tijdens een paneldiscussie op de veiligheidsconferentie in München.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic verwacht geen last te krijgen van de sneeuw en gladheid zondag. "Picnic voorziet met de huidige weersverwachtingen geen problemen bij de bezorging. We gaan er dus vanuit dat alle bestellingen op tijd bij klanten bezorgd worden", meldt een woordvoerder van Picnic.
8 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - India wil een grote datastad ontwikkelen vanwege de wereldwijde opmars van kunstmatige intelligentie. Dat heeft de minister van informatietechnologie van de deelstaat Andhra Pradesh tegen persbureau AFP gezegd, voorafgaand aan de internationale AI-top die maandag in New Delhi begint.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Uber breidt zijn maaltijdbezorgingsdienst dit jaar uit naar zeven nieuwe Europese landen. De uitbreiding hoort bij een strategie waarmee de taxidienst en maaltijdbezorger hoopt de komende drie jaar 1 miljard dollar (ongeveer 842 miljoen euro) aan extra inkomsten te ontvangen. Dit meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT). Uber Eats is al actief in Nederland.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - In verband met de verwachte sneeuwval op zondag schrapt Schiphol uit voorzorg een groot aantal vluchten. Dat bevestigt een woordvoerster van KLM na berichtgeving door NU.nl. Hoeveel vluchten in totaal worden getroffen, is niet bekend. Volgens de woordvoerster gaat het bij KLM om zeker 150 vluchten.
1 dag geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.
1 dag geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.
1 dag geleden