Chipbedrijf Besi bovenaan in groene AEX
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijf Besi gaat dinsdag flink omhoog op de Amsterdamse beurs. De toeleverancier voor chipmakers profiteerde van stijgingen bij andere chipbedrijven als gevolg van een beslissing van Samsung om minder geheugenchips te gaan maken. Dat doet het Zuid-Koreaanse bedrijf om te voorkomen dat er teveel geheugenchips op de markt komen en de prijzen dalen.
Besi stond rond het middaguur 4,4 procent hoger. Een adviesverhoging van analisten van OddoBHF speelde daarbij ook mee. Ook branchegenoot ASMI ging omhoog en wel met 2,6 procent. Chipmachinemaker ASML dikte 1,8 procent aan.
Ook verzekeraar ASR kreeg een adviesverhoging en steeg 3,4 procent. Analisten van Citi menen dat het aandeel relatief goedkoop is sinds de overname van de Nederlandse verzekeringsactiviteiten van Aegon. Shell steeg 0,5 procent. Kazachstan wil in totaal 16,5 miljard dollar verhalen op het Britse olie- en gasconcern en branchegenoten als Eni en TotalEnergies, maar daar stond een adviesverhoging van Redburn tegenover.
Vopak
De AEX stond 0,7 procent hoger op 765,26 punten. De MidKap steeg 0,9 procent tot 938,43 punten. Hier was fintechbedrijf AllFunds de grootste stijger met een plus van 4,6 procent. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1 procent.
Vopak werd 1 procent hoger gezet. Het tankopslagbedrijf neemt de helft van de aandelen in lng-terminal EemsEnergyTerminal in de Groningse Eemshaven over van Gasunie. Verder ziet Vopak af van een investering in een lng-terminal in Hongkong.
Credit Suisse
In Zwitserland werd Credit Suisse 1,4 procent meer waard. In het Zwitserse parlement wordt gedebatteerd over de overname van de in de problemen geraakte bank door UBS. Die bank steeg 1,6 procent in waarde. BMW werd 2,3 procent meer waard in Frankfurt. De auto- en motorenmaker zei een "aanzienlijke groei" van de verkoop van elektrische auto's te hebben gezien in het eerste kwartaal. Reisconcern TUI daalde 4,5 procent in Londen na een adviesverlaging.
Amerikaanse olie werd 0,5 procent meer waard op 80,13 dollar per vat. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 84,50 dollar per vat. De euro was 1,0911 dollar waard tegen 1,0895 dollar aan het begin van de dag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft besloten 400 miljoen vaten olie vrij te geven uit de strategische voorraden van de aangesloten landen. Nederland draagt daar 5,4 miljoen vaten aan bij, melden Haagse bronnen.
36 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.
3 uur geleden