Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijf ASML sterkste stijger in lagere AEX-index

Chipbedrijf ASML sterkste stijger in lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was dinsdag koploper in de Amsterdamse AEX-index die in het rood is gesloten. ASML bleef profiteren van het optimisme in de chipsector over de ontwikkelingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De laatste tijd hebben de chipfondsen op Beursplein 5 daardoor stevige koersstijgingen laten zien.

De AEX eindigde 1 procent in de min op 756,67 punten. De MidKap ging 1,1 procent omlaag tot 915,72 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Londen werden 1,4 procent lager gezet. De DAX in Frankfurt hield de schade beperkt tot een min van 0,4 procent.

Het aandeel ASML prijkte bovenaan de AEX met een plus van 1 procent. Branchegenoot Besi won 0,5 procent en bereikte daarmee zelfs het hoogste koersniveau ooit. ASMI klom 0,2 procent in waarde.

Grootste daler

Fusiebedrijf DSM-Firmenich was de grootste daler in de hoofdindex op het Damrak, met een min van 4,3 procent. Brouwer Heineken volgde met een verlies van 2 procent en olie- en gasconcern Shell leverde 2,7 procent in.

In de MidKap had kunstmestbedrijf OCI het lastig met een daling van bijna 8 procent. De Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley verlaagde het koersdoel voor OCI. Fitnessketen Basic-Fit was ook onderaan te vinden bij de middelgrote fondsen met een min van 3,7 procent. De aanbieder van postkluisjes InPost was juist de sterkste stijger met een plus van 1,7 procent.

Waterstofbinnenvaartschip

Bij de kleinere bedrijven kon Ebusco (plus 0,9 procent) op aandacht van beleggers rekenen. De fabrikant van elektrische bussen gaat batterijen leveren voor het eerste nieuw te bouwen waterstofbinnenvaartschip ooit. Het bedrijf uit Deurne zet daarmee de eerste stap in de scheepvaart.

Ajax daalde 0,4 procent. Algemeen directeur Edwin van der Sar vertrekt bij de beursgenoteerde voetbalclub uit Amsterdam na het tegenvallende voetbalseizoen. In Frankfurt verloor Borussia Dortmund 3,4 procent. De beursgenoteerde voetbalclub uit Dortmund raakte maandag al meer dan een kwart van zijn waarde kwijt na het mislopen van de Duitse landstitel.

De euro was 1,0720 dollar waard, tegen 1,0713 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 3,7 procent in prijs tot 70,01 dollar. Brentolie kostte 3,9 procent minder op 74,10 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Europese gasprijs stijgt tot boven de 100 euro

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.

55 minuten geleden
Boodschappenbezorging Albert Heijn terug op normaal niveau

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.

1 uur geleden
Those Vegan Cowboys uit Etten-Leur klaar voor Amerikaanse markt

ETTEN-LEUR (ANP) - Those Vegan Cowboys, het plantaardigekaasbedrijf van de oprichters van De Vegetarische Slager, verwacht zijn eerste diervrije kaaseiwitproducten volgend jaar op de markt te brengen in de Verenigde Staten. Dat laat de onderneming uit Etten-Leur woensdag weten nadat de Amerikaanse toezichthouder FDA bij een beoordeling geen bezwaren had.

1 uur geleden
Miljoenen Britse huishoudens krijgen 100 pond energiesteun

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse minister van Financiën, John Healey, heeft zijn begroting van het Verenigd Koninkrijk aan het parlement gepresenteerd. Daarin kondigt hij onder meer een steunmaatregel aan voor huishoudens vanwege de hoge energieprijzen. Deze wordt betaald door een extra belasting voor banken.

1 uur geleden
Wall Street licht hoger in aanloop rentebesluit Fed, NXP verliest

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine winsten geopend in aanloop naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Daarnaast komen na het slot van de handel op Wall Street kwartaalcijfers van Microsoft en Google-moeder Alphabet. De in New York genoteerde Nederlandse chipproducent NXP Semiconductors stond bij de verliezers in navolging van resultaten.

1 uur geleden
Europese gasprijs stijgt tot bijna 100 euro

AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt verder en staat op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs nu op bijna 100 euro per megawattuur. De prijs klom woensdag ongeveer 3,5 procent tot 99,50 euro. Veel huishoudens zullen de hogere gasprijs gaan merken in de energierekening nu de vraag stijgt om woningen te verwarmen door de dalende temperaturen.

2 uur geleden
Topman Søren Abildgaard vertrekt bij Odido

DEN HAAG (ANP) - Topman Søren Abildgaard treedt terug als topman van Odido. Abildgaard was bijna tien jaar topman van het telecombedrijf en begeleidde onder meer de overgang van T-Mobile Nederland naar Odido. Hij wordt opgevolgd door Tisha van Lammeren. Zij werkt al ruim twintig jaar bij Odido en haar voorgangers en had daar al een hoge bestuursfunctie.

3 uur geleden