Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijf ASML sterkste stijger in lagere AEX-index

Chipbedrijf ASML sterkste stijger in lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was dinsdag koploper in de Amsterdamse AEX-index die in het rood is gesloten. ASML bleef profiteren van het optimisme in de chipsector over de ontwikkelingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De laatste tijd hebben de chipfondsen op Beursplein 5 daardoor stevige koersstijgingen laten zien.

De AEX eindigde 1 procent in de min op 756,67 punten. De MidKap ging 1,1 procent omlaag tot 915,72 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Londen werden 1,4 procent lager gezet. De DAX in Frankfurt hield de schade beperkt tot een min van 0,4 procent.

Het aandeel ASML prijkte bovenaan de AEX met een plus van 1 procent. Branchegenoot Besi won 0,5 procent en bereikte daarmee zelfs het hoogste koersniveau ooit. ASMI klom 0,2 procent in waarde.

Grootste daler

Fusiebedrijf DSM-Firmenich was de grootste daler in de hoofdindex op het Damrak, met een min van 4,3 procent. Brouwer Heineken volgde met een verlies van 2 procent en olie- en gasconcern Shell leverde 2,7 procent in.

In de MidKap had kunstmestbedrijf OCI het lastig met een daling van bijna 8 procent. De Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley verlaagde het koersdoel voor OCI. Fitnessketen Basic-Fit was ook onderaan te vinden bij de middelgrote fondsen met een min van 3,7 procent. De aanbieder van postkluisjes InPost was juist de sterkste stijger met een plus van 1,7 procent.

Waterstofbinnenvaartschip

Bij de kleinere bedrijven kon Ebusco (plus 0,9 procent) op aandacht van beleggers rekenen. De fabrikant van elektrische bussen gaat batterijen leveren voor het eerste nieuw te bouwen waterstofbinnenvaartschip ooit. Het bedrijf uit Deurne zet daarmee de eerste stap in de scheepvaart.

Ajax daalde 0,4 procent. Algemeen directeur Edwin van der Sar vertrekt bij de beursgenoteerde voetbalclub uit Amsterdam na het tegenvallende voetbalseizoen. In Frankfurt verloor Borussia Dortmund 3,4 procent. De beursgenoteerde voetbalclub uit Dortmund raakte maandag al meer dan een kwart van zijn waarde kwijt na het mislopen van de Duitse landstitel.

De euro was 1,0720 dollar waard, tegen 1,0713 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 3,7 procent in prijs tot 70,01 dollar. Brentolie kostte 3,9 procent minder op 74,10 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Trump noemt zorgen over AI overdreven en wil koploper blijven

DOONBEG (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat "zeer negatieve krachten" problemen van AI aankaarten die zich volgens hem toch niet gaan voordoen. Hij benadrukt dat de Verenigde Staten koploper moeten blijven in de ontwikkeling en toepassing van AI.

7 uur geleden
Verlies van olieaanbod dreigt na uitval Saudische pijpleiding

YANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.

8 uur geleden
Werkgeversorganisaties: ondernemers stellen investeringen uit

HILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.

12 uur geleden
Xi roept BRICS-landen op tot meer samenwerking, ook op AI-gebied

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.

13 uur geleden
OpenAI maakt dit jaar geen beursgang en richt zich op veiligheid

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.

14 uur geleden
Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

1 dag geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

1 dag geleden