Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijf ASML sterkste stijger in lagere AEX-index

Chipbedrijf ASML sterkste stijger in lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was dinsdag koploper in de Amsterdamse AEX-index die in het rood is gesloten. ASML bleef profiteren van het optimisme in de chipsector over de ontwikkelingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De laatste tijd hebben de chipfondsen op Beursplein 5 daardoor stevige koersstijgingen laten zien.

De AEX eindigde 1 procent in de min op 756,67 punten. De MidKap ging 1,1 procent omlaag tot 915,72 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Londen werden 1,4 procent lager gezet. De DAX in Frankfurt hield de schade beperkt tot een min van 0,4 procent.

Het aandeel ASML prijkte bovenaan de AEX met een plus van 1 procent. Branchegenoot Besi won 0,5 procent en bereikte daarmee zelfs het hoogste koersniveau ooit. ASMI klom 0,2 procent in waarde.

Grootste daler

Fusiebedrijf DSM-Firmenich was de grootste daler in de hoofdindex op het Damrak, met een min van 4,3 procent. Brouwer Heineken volgde met een verlies van 2 procent en olie- en gasconcern Shell leverde 2,7 procent in.

In de MidKap had kunstmestbedrijf OCI het lastig met een daling van bijna 8 procent. De Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley verlaagde het koersdoel voor OCI. Fitnessketen Basic-Fit was ook onderaan te vinden bij de middelgrote fondsen met een min van 3,7 procent. De aanbieder van postkluisjes InPost was juist de sterkste stijger met een plus van 1,7 procent.

Waterstofbinnenvaartschip

Bij de kleinere bedrijven kon Ebusco (plus 0,9 procent) op aandacht van beleggers rekenen. De fabrikant van elektrische bussen gaat batterijen leveren voor het eerste nieuw te bouwen waterstofbinnenvaartschip ooit. Het bedrijf uit Deurne zet daarmee de eerste stap in de scheepvaart.

Ajax daalde 0,4 procent. Algemeen directeur Edwin van der Sar vertrekt bij de beursgenoteerde voetbalclub uit Amsterdam na het tegenvallende voetbalseizoen. In Frankfurt verloor Borussia Dortmund 3,4 procent. De beursgenoteerde voetbalclub uit Dortmund raakte maandag al meer dan een kwart van zijn waarde kwijt na het mislopen van de Duitse landstitel.

De euro was 1,0720 dollar waard, tegen 1,0713 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 3,7 procent in prijs tot 70,01 dollar. Brentolie kostte 3,9 procent minder op 74,10 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Fico en Macron roepen EU op tot actie tegen hoge brandstofprijzen

BRATISLAVA/PARIJS (ANP/RTR) - De Europese Unie zou een noodtop bijeen moeten roepen om de hoge brandstofprijzen aan te pakken, zei de Slowaakse premier Robert Fico dinsdag. Hij bekritiseerde de EU omdat die volgens hem niet in actie komt. Ook de Franse president Emmanuel Macron riep Brussel op maatregelen te nemen tegen de hoge prijzen van onder meer diesel en kerosine.

23 minuten geleden
Duits chemieconcern Evonik schrapt 3200 banen

ESSEN (ANP) - Het Duitse energieconcern Evonik is van plan 3200 van de ongeveer 31.000 banen te schrappen. Het bedrijf wil met de ingreep geld vrijspelen voor investeringen in groeimarkten. Tegelijkertijd trekt het bedrijf zich terug uit activiteiten waarin het geen toekomst meer ziet.

1 uur geleden
IMF opent na herstel betrekkingen kantoor in Venezuela

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) opent volgend jaar een kantoor in Venezuela. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van de organisatie voor financiële stabiliteit in de wereld gezegd. Hiermee bevestigt zij de plannen voor een permanente aanwezigheid in Venezuela.

1 uur geleden
Tata Steel onderzoekt oorzaak brand, gevolgen beperkt

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel doet onderzoek naar de oorzaak van de brand die maandag op het terrein bij IJmuiden woedde, laat een woordvoerder weten. De brand brak maandag aan het einde van de middag uit bij een transportband.

1 uur geleden
EU en Filipijnen willen overgroot deel handelstarieven opheffen

BRUSSEL (ANP) - De EU en de Filipijnen willen de handelstarieven voor 94 procent van de producten die ze van elkaar invoeren opheffen. Dat staat in een voorlopig handelsakkoord op hoofdlijnen dat Eurocommissaris Maroš Šefčovič en Filipijnse handelsminister Maria Cristina Aldeguer-Roque dinsdag hebben aangekondigd.

1 uur geleden
KLM wil dit najaar weer naar Dubai en Riyad vliegen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM wil vanaf 25 oktober weer naar Dubai, Riyad en Dammam vliegen. Op dit moment vliegt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij niet naar die bestemmingen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Techondernemer Nalden, bekend van WeTransfer, naar Prosus

AMSTERDAM (ANP) - Medeoprichter van bestandendeeldienst WeTransfer Nalden gaat aan de slag bij techinvesteerder Prosus. Hij wordt bij de eigenaar van maaltijdbezorger Thuisbezorgd de hoogste leidinggevende voor productontwikkeling.

2 uur geleden